Článek
V letošním roce se jede již 112. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu na světě. Za více než 100 letou historií tohoto závodu. Se spousta skvělých cyklistů zapsala nesmazatelným písmem do kronik Tour De France. Ovšem Raymond Poulidor se řadí mezi největší smolaře, osud mu nikdy nedopřál vystoupat na nejvyšší stupínek.
Tour de France psala příběhy nesmazatelným písmem
Když se řekne Tour de France, každému asi automaticky naskočí „Kanibal“ Eddy Merckx. Který je stále považován za nejlepšího cyklistu všech dob. Na „staré dámě“ drží spoustu rekordů a závod vyhrál celkem pětkrát.
Stejný počin se povedl triu cyklistů Bernard Hinault, Jacques Anquetil a na počátku 90. let dominoval Miguel Indurain. Ten to jako jediný zvládl v pěti ročnících po sobě! Kraloval zde v letech 1991-95 navrch přidal v letech 1992 a 1993 double Giro – Tour!
Before the Parc des Princes morphed into a football stadium, the velodrome hosted one last finish in 1967 as the finishing point of a time trial starting in Versailles. Raymond Poulidor, ninth overall, was no longer in contention for the yellow jersey, but fought on to claim the… pic.twitter.com/JHIwL0tJMA
— Tour de France™ (@LeTour) June 22, 2024
Samozřejmě do historie se zapsal i nechvalně proslulý Lance Armstrong. jeho historických 7 prvenství v řadě mezi lety 1999-2005. Jenž na Tour vstupoval jako muž co porazil rakovinu a opouštěl ji po letech jako největší dopingový hříšník v historii cyklistiky.
Poulidorovi nebylo přáno závod nikdy opanovat
Ovšem skalní příznivci tohoto závodu si jistě vybaví jméno Raymond Poulidor. Tento francouzský cyklista se stal zřejmě největším smolařem v historii Tour de France. A dostal tak přezdívku „věčně druhý“. Jistě je tu i Jan Ullrich. Ten se radoval z vítězství v roce 1997 a poté byl „věčně druhý“ za Lancem Armstrongem. Ovšem Ullrich má na sobě rovněž dopingový škraloup a tituly co byli odebrány Armstrongovi nebyli dodatečně uděleny kvůli různým dopingovým případům.
Poulidor drží jedinečný primát s osmi umístěními v nejlepší trojce „staré dámy“. V letech 1962-1976 se Tour de France účastnil 14× a jen ve dvou případech závod nedokončil. V 11 ročnících patřil vždy do nejlepší desítky. Třikrát stanul těsně pod vrcholem a v pěti ročnících se umístil na bronzovém stupínku.
Poulidor se vždy řadil mezi nejlepší
Má na svém kontě 7 etapových prvenství. A největší zajímavostí je, že se nikdy neoblékl do žlutého trikotu pro vedoucího závodníka. Poulidor měl tu smůlu, že byl ve stínu jiných velikánů. Z počátku jeho kariéry končil těsně za Jacquesem Anquetilem. Poté nastoupil „kanibal“ Eddy Merckx.
Raymond Poulidor se vždy řadil mezi nejlepší závodníky, ovšem na tyto velikány bohužel nestačil. Proto se postupem času stal synonymem Tour de France pro největšího smolaře v historii tohoto závodu. Poulidor byl ovšem vynikající cyklista což dokazuje i vítězství na Španělské Vueltě v roce 1964. zajímavostí je, že se jedná o dědečka současného cyklisty Mathieu van der Poela. Kterému se již několikrát podařilo vést žlutý trikot.
To byla bitva! Závěr 20. etapy Tour de France 🇫🇷 1964 na sopce ⛰️ 🚴♂️ Puy de Dôme. Raymond Poulidor 🇫🇷 byl blízko...
Posted by Eurosport Česko & Slovensko on Thursday, July 16, 2020
Poel narozdíl od svého dědečka nejezdí Tour de France s ambicemi tento závod vyhrát. Nejblíže vítězství byl v letech 1964 a 1965. v roce 1964 podlehl o malicherných 55 sekund Anquetilovi. Ten v tomto roce vyhrál naposledy a po čtvrté v řadě. Poulidor byl silnější v horách, ovšem pro Anquetila rozhodl lepší individuální výkon v časovkách. O rok později Poulidor byl největším favoritem tohoto závodu. Dokonce zapracoval i na časovce. Ovšem opět skončil druhý se ztrátou více než 2 minut na Itala Felice Gimondiho.
No a po nástupu Eddyho Merckxe stárnoucí Poulidor již neměl síly konkurovat tomuto cyklistovi jenž vyhrával s lehkostí jako dnes Slovinec Tadej Pogačar. Přesto i ve věku 40 let v roce 1976 dokázal Tour dokončit na skvělém třetím místě. To jen dokazuje o jak skvělého cyklistu se jednalo. Jen mu osud nikdy nedopřál se radovat z celkového prvenství.
Autor: David Sobola
Zdroje: https://en.wikipedia.org/wiki/1965_Tour_de_France
https://www.worldtourcycling.cz/nejvetsi-smolari-a-bojovnici-historie-tour-de-france-2-cast
https://en.wikipedia.org/wiki/Raymond_Poulidor
https://en.wikipedia.org/wiki/1964_Tour_de_France