Hlavní obsah
Finance

Tržby Apple klesají, zachraňuje se pomocí služeb a předplatného

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: PhillDanze | Informace: Getty Images
7. 8. 15:26

Největší americká firma Apple, která nedávno překonala největší tržní kapitalizaci 3 biliony dolarů, je jednou z nejoblíbenějších akcií v mnoha zemích a svými technologiemi proniká do i fintechu.

Článek

Výsledky Apple

Abychom lépe pochopili, jak Apple funguje, shrneme si výsledky této firmy. Celkový zisk Apple na akcii je 1,26 dolarů, což je nárůst o 4,6 % oproti očekávaných 1,2 dolarů na akcii. Celkové tržby jsou zaokrouhleně 81,8 miliardy, kde očekávání bylo 81,55 miliardy, to značí překonání o 0,3 %.

Většina produktů tohoto technologického giganta zaznamenalo větší ztrátu tržeb, než bylo očekávání, kromě počítačů Mac a služeb (Apple TV, iCloud a další). Služby dokonce celoročně rostly o pěkných 8 %.

Pokud chcete vědět více o výsledcích Apple, doporučujeme podívat se na video Tomáše Vranky, který nahlédne na výsledkovou sezónu o něco blíže.

Shrnutí výsledků společnosti Apple:

  • Pokles tržeb o 1,4 %
  • Velmi dobré výsledky v oblasti služeb
  • Dobrý prodej iPhonů v rozvojových zemích
  • Dobře se daří v Indii a Číně
  • Celosvětově iPhone očekávání nesplnil
  • Akcie klesají o 2%

Ziskovost společnosti

Ziskovost služeb dlouhodobě roste stabilně, narozdíl od produktů, které v mezičase klesají. Můžeme si to vysvětlit na rozdílu zisků, kdy tržby produktů Apple generují okolo 78 %, ale mají pouze 34 % marži, narozdíl od služeb, které celkově generují 22 % zisků, ale jejich marže je něco málo přes 65 %, a s tím jak kvalita služeb a možností společnosti rostou, zvyšuje se i tento zisk.

Například produkty zaznamenávají největší prodeje v období Vánoc, ať už je to z důvodu představení nových produktů před tímto svátkem, nebo celková poptávka společnosti po jablečném produktu, jako je například telefon, počítač, tablet nebo hodinky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz