Hlavní obsah

Tunguská událost: neobjasněná exploze silná jako 1000 atomových bomb

Foto: https://www.mystika.info/civilizace/zahady/tunguska/

Dne 30. června 1908 se v odlehlé oblasti Sibiře odehrála obrovská exploze, která zdevastovala rozsáhlou oblast tajgy. Ačkoli událost nenechala žádný kráter, její následky byly cítit i tisíce kilometrů daleko. Co přesně způsobilo tento ničivý jev?

Článek

Před osudným dnem byla oblast Tungusky jen málo osídlena, především původními Evenky, kteří žili v těsném souladu s přírodou. Region, který se nachází v centru sibiřské tajgy, byl považován za nehostinný a nepřístupný. Před rokem 1908 nebyly hlášeny žádné zvláštní jevy nebo události, které by mohly naznačovat blížící se katastrofu.

Místní obyvatelé žili jednoduchým způsobem života, spoléhali na lov a rybolov, a jejich kontakt s vnějším světem byl omezený. Geologické a klimatické podmínky regionu byly typické pro Sibiř - dlouhé, tvrdé zimy a krátká, chladná léta. Nic nenaznačovalo, že by mělo dojít k události, která by měla globální dopad.

Co se vlastně stalo?

Dne 30. června 1908 kolem 7:17 ráno místního času došlo nad Tunguským regionem k masivní explozi. Svědci, kteří byli stovky kilometrů vzdáleni, popsali jasnou záři na obloze, která byla viditelná po několik minut, následovanou ohlušujícím výbuchem. Tlaková vlna, která po výbuchu následovala, porazila stromy v okruhu 2 150 čtverečních kilometrů a zanechala oblast vypálenou a zdevastovanou. Přes obrovský rozsah škod nebyly v oblasti nalezeny žádné zbytky meteoritu ani kráter, což vedlo k dalším spekulacím.

Odhaduje se, že exploze měla sílu ekvivalentní 10 až 15 megatunám TNT, což je přibližně tisíckrát více než atomová bomba svržená na Hirošimu. Tato síla by stačila k tomu, aby zničila celé město, pokud by se výbuch odehrál nad hustě obydlenou oblastí. Výbuch byl natolik silný, že byl zaznamenán seismografy po celém světě a způsobil atmosférické vlny, které byly detekovány až v Británii.

Foto: Mystika Info

Zdemolovaná příroda v oblasti exploze

Co mohlo katastrofu způsobit?

Vědci a odborníci navrhli několik teorií, které se snaží vysvětlit, co mohlo způsobit Tunguskou katastrofu. Mezi hlavní patří:

Pád meteoritu: Jednou z nejčastěji zmiňovaných teorií je, že explozi způsobil meteorit nebo kometa, která explodovala při vstupu do zemské atmosféry. Tato teorie je podporována podobnými událostmi v menším měřítku, které byly pozorovány v minulosti. Nicméně absence kráteru nebo jakýchkoli fragmentů meteoritu na místě činí tuto teorii spornou.

Exploze komety z ledu a prachu: Další teorie navrhuje, že explozi způsobila kometa složená z ledu a prachu, která se při průletu atmosférou vypařila, aniž by zanechala hmotné pozůstatky. Tato teorie by mohla vysvětlit absenci kráteru i fyzických důkazů na místě, ale je těžké ji potvrdit bez dalších důkazů.

Geofyzikální fenomén: Někteří vědci navrhují, že Tunguská událost mohla být způsobena vzácným geofyzikálním fenoménem, jako je exploze podzemního plynu nebo vulkanická erupce. Tato teorie je však považována za méně pravděpodobnou, protože v oblasti nebyly nalezeny žádné geologické důkazy, které by tuto možnost podporovaly.

Antihmota: V roce 1941 fyzik Lincoln LaPaz navrhl, že výbuch mohl být způsoben anihilací antihmoty při styku s hmotou na Zemi. Tato teorie však nebyla široce přijata, protože by měla vyvolat gama záření, které nebylo zaznamenáno.

Mimozemská civilizace: Konečně, některé konspirační teorie navrhují, že Tunguská událost byla důsledkem havárie mimozemské lodi nebo experimentu provedeného mimozemskou civilizací. Tato teorie je však založena spíše na spekulacích než na vědeckých důkazech.

Nejpravděpodobnější teorie

Ze všech navržených teorií se jako nejpravděpodobnější jeví teorie o explozivním rozkladu komety nebo meteoritu při průchodu zemskou atmosférou. Tento scénář vysvětluje intenzitu výbuchu, rozsáhlé škody na zemi, a také absenci kráteru. Kometa nebo meteorit, složený převážně z ledu a prachu, by při vstupu do atmosféry narazil na prudké zahřívání a tlak, což by vedlo k explozi ve výšce několika kilometrů nad povrchem.

Pro tuto teorii hovoří i některé výsledky z novějších studií, které naznačují přítomnost mikroskopických částic niklu a železa v půdě v oblasti Tungusky. Tyto prvky jsou často přítomny v meteoritech, což by podporovalo hypotézu o meteoritu nebo kometě jako příčině výbuchu. Proti této teorii však stále stojí fakt, že nebyly nalezeny žádné větší fragmenty, které by jednoznačně potvrdily tento scénář.

Foto: Česká Wikipedie

Srovnání teoretické velikosti Tunguzského meteoru (zcela vpravo) s Čeljabinským meteoritem, Žižkovskou věží a vysílačem na Ještědu (Zdroj : České Wikipedie)

Kritici také upozorňují na to, že podobné události byly v minulosti zaznamenány i s jasnými důkazy dopadu meteoritu, zatímco v případě Tungusky takové důkazy chybí. To ponechává prostor pro další výzkum a možnost, že skutečná příčina výbuchu je stále neznámá.

Závěr

Tunguská katastrofa zůstává jednou z největších nevyřešených záhad moderní vědy. Dne 30. června 1908 explodovalo nad Sibiří neznámé těleso, které způsobilo zkázu na rozloze více než 2 000 čtverečních kilometrů. Přestože většina vědců věří, že šlo o kometu nebo meteorit, který explodoval při vstupu do atmosféry, přesné okolnosti a příčina výbuchu nejsou dodnes potvrzeny.

Událost zůstává fascinujícím tématem pro vědce i amatérské badatele, kteří stále hledají odpovědi. Tunguská událost je nejen připomínkou síly přírodních jevů, ale také ukázkou toho, jak málo stále víme o některých aspektech naší planety a vesmíru.

Zdroje

- National Geographic - „Tunguska Event: The Largest Impact Ever Recorded on Earth“

- NASA - „Tunguska Revisited: Explaining the Most Mysterious Meteor Impact in History“

- Scientific American - „The Tunguska Event: 100 Years Later“

- History Channel - „The Tunguska Mystery“

-Česká Wikipedie - https://cs.wikipedia.org/wiki/Tunguská_událost

-Článek byl zpracován pomocí umělé inteligence

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám