Hlavní obsah

OSB desky - vše co potřebujete vědět

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Žabža

OSB desky - vše co potřebujete vědět

8. 4. 19:16

OSB desky jsou vynikajícím materiálem pro širokou škálu stavebních projektů. Mají vysokou pevnost a odolnost, jsou snadno manipulovatelné a instalovatelné a mají dlouhou životnost.

Článek

Výroba OSB desek

OSB desky (Orientované dřevovláknité desky z angličtiny “Oriented Strand Board”) jsou stavební materiál, který se používá při stavbě a rekonstrukcích. Jsou vyrobeny z dřevních vláken, které jsou nejprve rozdrceny na malé kousky a následně smíchány s pryskyřicí. Tato směs je poté vložena do formy a vystavena vysokému tlaku a teplotě, což vede k vytvoření pevné a odolné desky.

Vlastnosti a výhody

OSB desky mají vynikající pevnost a jsou velmi odolné proti vodě i ohni, tudíž se využívají i ve vlhkých prostředích. Díky svému složení jsou odolnější vůči deformacím než klasické dřevěné desky, a proto se využívají na místech, kde je velké namáhání. Materiál má jednotnou strukturu, což vylučuje přítomnost skrytých vadných míst. Desky jsou levnější než jiné materiály, jako jsou například dřevěné desky. Materiál je snadno zpracovatelný a lze ho používat pro různé účely, jako jsou podlahy, stěny, stropy a konstrukce krovů. OSB desky jsou ekologické, protože využívají dřevo, které by jinak bylo nevyužitelné.

Nevýhody

OSB desky mají vyšší hmotnost než jiné materiály, což snižuje jejich snadnost při montáži. Materiál také není vhodný pro účely, které vyžadují velkou estetickou kvalitu povrchu, protože má nepravidelnou strukturu. OSB desky jsou citlivé na měnící se klima, což může vést k deformacím.

Využití ve stavebnictví

OSB desky se využívají ve stavebnictví pro konstrukční prvky, jako jsou stěny, stropy, podlahy a další. Materiál se používá také pro výrobu nábytku, krabic, obalů a dále jako podkladová vrstva pro koberce a další podlahové krytiny. Díky své velké odolnosti se využívají i ve vlhkých prostředích, jako jsou koupelny, sauny a další.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz