Hlavní obsah
Cestování

Které jsou nejlepší lokality pro zimní turistiku v Česku

Foto: Zbyněk Ptáček/4camping

Zimní turistika v Česku nabízí jedinečný způsob, jak zažít přírodu jinak. A nemusíte kvůli tomu ani na Šumavu, do Krkonoš, Jeseníků nebo jiných českých hor. I Polabí či Prachovské skály mají v zimě své kouzlo.

Článek

Vyhnete-li se navíc exponovaným horským střediskům, čeká na vás liduprázdná spící krajina, kterou rádi prozkoumáte.

Nemáme sice velehory ani ledovce, i tak ale zimní podmínky kladou specifické nároky na vaše vybavení a není radno je podceňovat. Správná příprava je totiž klíčem k tomu, aby byl váš výlet bezpečným a nezapomenutelným zážitkem.

Dnes je to snadnější

Pobyt v zimní přírodě je dnes díky moderním materiálům výrazně snazší a příjemnější. Je až s podivem, kam se za posledních 20 let posunulo outdoorové vybavení z hlediska funkčnosti. „Venku trávím hodně času, protože je to super způsob, jak si vyčistit hlavu a zapomenout na starosti všedního dne. I proto dokážu ocenit vývoj, kterým materiály a technologie v outdooru prošly. Hlavní změnou, kterou zaznamená asi každý, je výrazné snížení hmotnosti turistického vybavení a oblečení. Toho mohlo být dosaženo použitím hi-tech materiálů s vyšší pevností a větší odolností. Často se setkáváme s obavami, že na úkor nižší váhy došlo k omezení pohodlí či funkčnosti. Je však třeba říci, že je tomu právě naopak. Moderní materiály posunují funkčnost oděvů a vybavení do přírody na úplně jinou úroveň,“ říká Zbyšek Pochylý, zástupce největšího outdoor e-shopu v Česku 4camping. Kvalitní membránové oblečení vás dokáže skvěle chránit před celodenním deštěm nebo promáčením během radovánek na sněhu a přitom si zachovává dostatečnou prodyšnost, aby nedocházelo k nadměrnému pocení. Stejně tak funkční prádlo z merino vlny či syntetiky opravdu efektivně odvádí vlhkost od těla a zároveň zajišťuje dostatečný tepelný komfort. A třeba takové batohy mají, oproti modelům z přelomu tisíciletí, o 30-50 % nižší váhu při stejné nebo dokonce vyšší odolnosti a nosnosti. Když se člověk dobře vybaví, může si přírodu užít opravdu na 100 %.

Pár zimních tipů, kde si zažít turistiku

Krkonoše: Hřebeny a nejvyšší vrchol Česka

Krkonoše jsou srdcem české zimní turistiky. Oblíbené jsou túry na hřebenech s výhledem na zamrzlou krajinu.

  • Tip na trasu: Výšlap na Sněžku z Velké Úpy. Občerstvit se můžete na chatě Růžohorky a pokračovat přes Růžovou horu na nejvyšší horu Česka. Cesta sice patří mezi náročnější a zvláště během výstupu na samotný vrchol Sněžky vás může potrápit silný vítr a namrzlý terén, ale odměnou vám budou nezapomenutelné výhledy z nejvyšší hory České republiky.

Šumava: Klid a nekonečné lesy

Díky odlišné morfologii nabízí Šumava oproti Krkonošům větší počet méně náročných tras vhodných i pro rodiny s dětmi. Na své si přijdou také milovníci ticha a hlubokých lesů.

  • Tip na trasu: Okruh k Plešnému jezeru, které v zimě zamrzá a poskytuje nádhernou podívanou. Pozor, na ledovou plochu jezera je zakázáno vstupovat, stejně jako je zakázáno se v něm v létě koupat.

Jeseníky: Divoká příroda a rozhledy

Jeseníky nabízejí místy nedotčenou přírodu a túry s výhledy na nekonečné zvlněné hřebeny vystupující z mračen a mlžného oparu vám učarují.

  • Tip na trasu: Naučná stezka z Karlovy Studánky na Praděd přes Velký Děd.

Jak se vybavit

Kvalitní vybavení na zimní turistiku si můžete pořídit u mnoha prodejců. Je však vždy dobré vsadit na takového, který problematice rozumí a dokáže vám vybavení správně doporučit.

Boty: Základ úspěšné túry

Správná obuv je klíčem k pohodlné a bezpečné zimní turistice.

  • Voděodolnost: Boty s membránou, například Gore-Tex, vás ochrání před vlhkostí a zajistí i lepší tepelný komfort.
  • Izolace: Boty s tepelnou izolací udrží vaše nohy v teple i v chladných podmínkách.
  • Protiskluzová podrážka: V zimním terénu oceníte podrážku s hlubokým vzorkem.
  • Doplňky: Na zledovatělé úseky přidejte nesmeky, které lze nasadit na jakékoliv boty. Pomůžou vám také turistické hole, díky kterým se snáz probrodíte závějemi a udržíte rovnováhu v nerovném terénu.

Oblečení: Vrstvení je základ

V zimě je důležité vrstvit oblečení tak, aby vás udrželo v suchu, teple a zároveň neomezovalo v pohybu.

  • První vrstva: Funkční prádlo odvádí pot od těla a zároveň ho udržuje v teple.
  • Druhá vrstva: Fleece mikina efektivně zabraňuje úniku tepla.
  • Třetí vrstva: Nepromokavá bunda vás ochrání před větrem i sněžením.
  • Kalhoty: Zimní turistické kalhoty s membránou jsou odolné vůči vlhkosti a zároveň prodyšné.

Rozhodně nezapomínejte ani na další výbavu: batoh s nepromokavou pláštěnkou nebo voděodolnou povrchovou úpravou, termosku s teplým nápojem, nepromokavé návleky na nohy, kvalitní teplé případně nepromokavé ponožky, čelovku, čepici, nepromokavé rukavice, nůž, lékárničku, nabitý telefon a náhradní oblečení pro případ nouze.

Po čem šlapu: Specifika terénu v zimě

Zimní podmínky vyžadují pečlivé plánování, protože povrch cest se může dramaticky měnit. Jaké jsou nejčastější typy zimních terénů:

Zasněžené cesty: Čerstvý prašan, zmrzlý firn nebo mokrý rozbředlý sníh zpravidla neznamenají přílišné komplikace a bezpečně se s nimi vypořádáte ve vyšších membránových nepromokavých návlecích.

Zledovatělé úseky: Na namrzlých stezkách jsou nezbytné nesmeky a pomůžou také turistické hole.

Kamenité horské stezky: I pod sněhem mohou být ostré kameny, proto volte obuv kvalitní, pevnou a dostatečně vysokou, zapomeňte na číny nebo tenisky.

Blátivé úseky: V nižších polohách se může sníh měnit v rozbředlé bahno. Nohy v suchu vám pomohou udržet nepromokavé návleky a membránové ponožky - ano, čtete správně.

Praktické rady na závěr

  1. Plánujte trasy: Přizpůsobte délku a náročnost túry svým schopnostem a aktuálním podmínkám.
  2. Dodržujte bezpečnost: V zimě se stmívá brzy, proto mějte čelovku a náhradní baterie. V nouzi pomůže také nabitý telefon.
  3. Sledujte počasí: Vývoj počasí v horách se může rychle měnit, proto mějte aktuální předpověď vždy po ruce.
  4. Doplňte energii: Dostatek vody je základ. Ideálně 2-3 litry na osobu na den. Přečkat krizi pomůžou také energetické tyčinky nebo sušené ovoce.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz