Hlavní obsah
Sport

Bitva o brněnský fotbalový trůn: Tradice versus ambice

Foto: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 - EyeManCZ

Fotbalový klub SK Líšeň, kdysi menší klub z Brna, který se do povědomí většiny fotbalového národa dostal díky vyřazení Slavie v poháru výsledkem 4:3 jako divizní tým v roce 2007. Od této historické události pro klub uplynulo 18 let.

Článek

Líšeň nehraje už dávno divizi a navíc ji čekají přímo turbulentní změny.

Organizace oficiálně oznámila svou transformaci na Artis Brno. Vedení představilo kompletní rebrandingový proces včetně nového názvu, loga a designu dresů od značky Kappa. Reakce fanouškovské základny jsou podle očekávání, jak už to tak bývá při takto velké změně, rozporuplné. Hlavním motivem změny je ambice oslovit širší publikum z celé České republiky, ne jen obyvatele z moravské metropole.

Velké plány nového vedení

Po zimním převzetí klubu majitelem Igorem Faitem bylo zřejmé, že směřování klubu míří k nejvyšším metám. První pokus s angažováním trenéra Pavla Vrby dopadl kvůli zdravotnímu stavu ostříleného trenéra neslavně, ale vedení se nevzdává svého cíle postoupit do první ligy.

V sestavě dnes můžete najít velká jména, která mají desítky startů v nejvyšší soutěži. Martin Pospíšil, Roman Potočný nebo Luděk Pernica hájí aktuálně dres dnes už Artisu Brno.

Proč Artis Brno?

Jako Artis chceme být ambiciózním týmem. Ambice, respekt, tým, inspirace a spojení – to jsou hodnoty, které musí být přítomné nejen v A-týmu, ale napříč celou mládeží i managementem. A hlavně – chceme být klubem, který bojuje za Brno,“ řekl ke změně majitel Igor Fait.

Petr Kuba doplnil, že cílem je přilákat nové fanoušky a nabídnout jim jak kvalitní fotbal, tak jedinečný zážitek. Artis Brno aspiruje na pozici klubu, na který bude hrdý celý jihomoravský region.

Nový domov a akademie

S rebrandingem přichází i změna domácího stadionu. Klub opouští nevyhovující hřiště v Líšni a stěhuje se na stadion na Srbské, kde dosud působí největší soupeř, ještě stále „větší bratr“ Zbrojovka Brno. Vedení současně apeluje na město ohledně rekonstrukce stávajícího stadionu nebo výstavby nového, který by mohl sloužit oběma ambiciózním brněnským klubům.

Součástí rozvojových plánů je také vznik akademie, která spojí mládežnické týmy SK Líšeň a FC Svratka Brno. Tato akademie by měla zahrnovat přibližně 700 mladých hráčů. Do infrastruktury akademie a tréninkového zázemí plánuje klub investovat desítky milionů korun.

Zbrojovka v nové konkurenci: Souboj o srdce Brna

Je otázkou, jak na tuto situaci hlavně po konci sezony zareaguje tradiční klub, který svou historii píše ve „štatlu“ od roku 1913. Klub momentálně zažívá podobnou situaci jako Artis – noví investoři slibují velká jména, mluví se o Jurečkovi nebo Havlíkovi. Zbrojovka, tuto situaci v podobě velké městské konkurence nezná, „flinta“ byla a zatím je duší celého města. Kdo svou velikostí organizace ovládne Brno, je otázkou, kterou se dozvíme až v budoucnu, ale už dnes je jisté, že brněnské derby bude opravdu třaskavé.

Autor textu: Radek Ondrák

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz