Bohemka veze z Liberce bod. A Zeman první ligový gól

Po reprezentační přestávce a odložení 8. kola kvůli povodním vyrazili klokani do Liberce. Na hřišti Slovanu (v médiích hojně propíraném díky změnám zavedeným novým majitelem Ondřejem Kaniou) remizovali 2:2.

Premiérový start si připsala nejdražší posila v novodobé historii Bohemky, brankář Tomáš Frühwald. A poprvé v nejvyšší soutěži se trefil střídající Vladimír Zeman.

Frühwaldova premiéra mezi tyčemi

Premiérový start za Bohemku si na severu Čech připsal slovenský brankář Tomáš Frühwald. Ten přišel do Ďolíčku v závěru přestupového termínu z Ružomberoku. Čerstvě dvaadvacetiletý gólman se po podpisu smlouvy připojil k jednadvacítce své země, takže klokanům byl k dispozici až po skončení reprezentační přestávky. Sám prohlásil, že období od jeho přestupu bylo hektické a s přivykáním na nový tým i spoluhráče mu pomohlo odložení 8. kola kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám.

Trenér Jaroslav Veselý poslal svého nového brankáře do akce hned při první příležitosti v Liberci. A pro Frühwalda to nebyl úplně snadný zápas. Už ve 3. minutě sice výhozem založil povedenou akci vršovických, kterou zakončil efektní patičkou Jan Kovařík. Ve 14. minutě ovšem sám inkasoval z pokutového kopu krajana Ľubomíra Tupty. Ten zavinil nešikovným obranným zákrokem Dominik Pleštil, který v prvním poločase zaskakoval na pravém beku.

Ještě v prvním dějství pak Slovan i otočil skóre a Frühwald tentokrát nebyl zcela bez viny. Po centru Kayonda totiž skočil do prázdna a balón propadl na zadní tyč, odkud už pohodlně hlavou skóroval Marek Icha. Nutno říci, že to nebyla úplně snadná situace. Míč totiž nejprve prošel přes dva hráče a to mladému brankáři jistě snížilo čas na reakci.

V závěru utkání pak Frigo, jak se mu přezdívá, ještě nedosáhl na střelu Letenaye. Domácí fotbalista však skóroval z těsného ofsajdu a klokani si tak mohli oddechnout.

Zeman zajistil Bohemce bod premiérovou trefou v nejvyšší soutěži

Po změně stran vyšla Jaroslavovi Veselému střídání. Nejprve stabilizoval obranu stažením útočníka Václava Drchala a nasazením mladého Adama Kadlece, který se zatáhl na post pravého wing-backa. Dominik Pleštil se naopak vysunul do útočné trojice. V 62. minutě pak právě na místo Pleštila přišel na trávník Vladimír Zeman. A to bylo nakonec skvělé rozhodnutí.

Čtyřiadvacetiletý ofenzivní fotbalista hrával v minulosti hlavně za rezervu Bohemians a loňský ročník strávil na hostování v druholigovém Táborsku. Kouče Veselého pak zaujal v přípravě a od začátku sezóny ho využívá jako žolíka do závěru zápasů. V Liberci od něho Zeman dostal půlhodinu a odvděčil se měrou vrchovatou. V 71. minutě si naběhl na centr Hybše a hlavičkou k tyči zajistil Bohemce konečnou remízu 2:2.

Klokani se v neděli pokusí o zázrak proti Slavii

Bod z Liberce určitě není špatným počinem. Klokani ostatně nejsou venku úplně marní. S bilancí jedné výhry, tří remíz a jediné porážky jsou pátým nejlepším týmem ligy na hřištích soupeřů. Naopak v Ďolíčku jim to paradoxně moc nejde. A velmi těžké to budou mít i v dalším kole. V neděli od 18:30 přivítají ve vršovickém derby vedoucí Slavii. Proti pražským S se přitom zelenobílým v posledních letech vůbec nedaří. Dokáží se Bohemians s podporou svých fanoušků tentokrát vyhecovat a oberou rivala o nějaké body?

Autor: Martin Augustin