Češi absolvovali odvetu s Ukrajinou. Z Polska si vezou bod

V pátek se čeští fotbalisté postavili proti Albánii a z Letné si odnesli fanoušci mnohem lepší dojem, než před měsícem v Edenu. I před utkáním s Ukrajinou tudíž panovala zvědavost, zda se podaří podobný výkon zopakovat.

Odveta sehraná na polské půdě

Odvetný zápas s Ukrajinou sehrála česká reprezentace v polské Vratislavi, protože na ukrajinském území nyní skutečně není fotbal tématem. Na toto město mají čeští fotbalisté dobré vzpomínky díky finálovému turnaji EURO 2012. Pod trenérem Michalem Bílkem zde Češi odehráli celou základní skupinu a přes úvodní porážku 1:4 s Ruskem nakonec postoupili z prvního místa do vyřazovacích bojů, přičemž za sebou tehdy v tabulce nechali i domácí Poláky a také zmíněné Rusy. Teď zde měli za úkol přiblížit se prvnímu místu v rámci skupiny Ligy národu.

I tentokrát byli Ukrajinci v hledišti v převaze, přičemž v české sestavě proběhla jediná změna proti pátečnímu zápasu s Albánií. Tomáše Holeše nahradil v obraně Ladislav Krejčí. Prvním důležitým momentem zápasu byla šance Ukrajiny z 5. minuty, v níž naštěstí pro nás přestřelil Šaparenkov. Česká odpověď mohla přijít o čtyři minuty později od Šulce, ale ten netrefil míč ideálně. V 17. minutě těsně minul ze střední vzdálenosti Václav Černý.

O minutu později vstřelil po rohovém kopu svou první reprezentační branku Lukáš Červ. Ukrajince inkasovaná branka nepoložila a snažili se na českou facku odpovědět. Nicméně se trápili v koncovce. Ve 34. minutě se znovu chtěl zapsat mezi střelce Václav Černý, ale opět těsně minul. První velká šance Ukrajiny přišla až před vypršením prvního poločasu v podání Mudryka. Češi však šli do šaten mnohem spokojenější.

Rychlé ukrajinské vyrovnání

Na začátku druhého poločasu chtěli Češi kontrolovat vývoj zápasu, ale přišla ruka Ladislava Krejčího a Artěm Dovbyk dal zápasu nový náboj. Čekalo se, jak Češi jako favorit zápasu na tuto situaci zareagují. Trenér Hašek přišel s dvojitým střídáním a na hřiště se dostali Ondřej Lingr a Adam Hložek. Výsledkem byla dlouho územní převaha českého týmu, z něhož však nepřišel druhý gól. V 80. minutě naopak vystrašil všechny české fanoušky z trestného kopu Michajlo Mudryk. V závěru utkání jsme zase viděli územní převahu Ukrajiny, jejíž důsledkem byla například další střela Mudryka. Nicméně další gól už nepadl a zápas tak skončil remízou,

Když člověk viděl dnešní hru Ukrajiny, jednalo se skutečně o těžšího soupeře, než jakým byla v pátek v pražském zápase Albánie. Nicméně si však musíme přiznat především to, že vyrovnání Ukrajiny s českým týmem až příliš zamávalo a nedokázal na něj patřičně zareagovat. Ani následující střídání nepřinesla do naší hry nový impuls. Máme před sebou letos ještě jeden reprezentační sraz v listopadu a trenéři mají stále možná až příliš mnoho důvodů k zamyšlení.

Autor textu: Jan Klásek