Češi nakonec nenapodobili Slováky. Portugalci splnili roli favorita

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Poslední dva týmy, které vstoupily do finálového turnaje, byly Česká republika a Portugalsko. Tým Ivana Haška vstupoval do zápasu v roli jasného outsidera.

Mančaft vedený veteránem Cristianem Ronaldem patří mezi největší favority na vítězství celého šampionátu. Trenér Roberto Martinez má k dispozici přehlídku skvělých fotbalistů napříč elitními evropskými soutěžemi. Česká republika a Portugalsko se střetly počtvrté v historii evropských šampionátů, přičemž dosavadní bilance hovořila ve prospěch Jihoevropanů.

K vidění hra kočky s myší

Český národní tým čekala první zkouška se soupeřem světové kategorie pod vedením Ivana Haška. Naše cesta evropským šampionátem začala na stadionu v Lipsku. Trenér Hašek udělal v porovnání s generálkou se Severní Makedonií jednu změnu. Pavel Šulc vystřídal Adama Hložka. Prvním pozdravem z portugalské strany byla hlavička Cristiana Ronalda. Hra dostala celkem očekávaný obraz a byla k vidění územní převaha Portugalců. Po dvaceti minutách vyzkoušel štěstí obránce Ruben Dias. Po půlhodině se Jindřich Staněk opět zaskvěl při šanci Ronalda a uspěl také v poslední minutě prvního poločasu. Především díky slávistickému brankáři se šlo do šaten za bezbrankového stavu.

Příjemný šok a smolný konec

Do druhého poločasu nastoupily oba týmy bez změny v sestavě a obrázek hry se také nijak výrazně nezměnil. Po deseti minutách odvrátil Tomáš Holeš gólovou hlavičku Ronalda. Po více než hodině hry přišla první šance českého týmu. Střela Lukáše Provoda ukázala, že fotbal nemá logiku a slávistický záložník poslal český tým do vedení. Portugalci najednou museli začít ještě více bušit na česká vrata. Pomohl jim nešťastný vlastní gól Robina Hranáče, jenž padl bohužel už po sedmi minutách. Další souvislejší tlak Portugalců se však nedostavil a v 81. minutě zahrozil z české strany Tomáš Souček. V 87. minutě VAR ještě zabránil v obratu zápasu, jelikož odhalil Ronaldův ofsajd. V nastaveném čase však přišel zásah dvou střídajících Portugalců a Francisco Conceicao strhl vítězství na stranu favorizovaných Portugalců, přičemž u gólu opět nešťastně asistoval jeden z nejlepších Čechů v zápase Robin Hranáč.

Není třeba dlouze diskutovat o tom, že Portugalci byli po většinu zápasu lepší a naši fotbalisté o sobě v podstatě až do vedoucího gólu nedali nijak výrazně vědět. Je třeba si nalít čistého vína. S porážkou od Portugalska většina fanoušků víceméně počítala, a kromě vedoucího gólu toho z českého pohledu na zápase mnoho pozitivního nenajdeme. Jedinou výjimku představuje v tomto ohledu Jindřich Staněk. Bez jeho přispění by měl výsledek patrně mnohem horší podobu. Do hry se fakticky vůbec nedostala útočná dvojice Patrik Schick-Jan Kuchta. Zde se rodí nejvíce důvodů k zamyšlení, zda nejsou na místě personální úpravy.

Portugalce jsme na EURO porazili jen jednou

Nejslavnější bitva se z českého pohledu odehrála v roce 1996 na slavné stříbrné anglické jízdě. Čtvrtfinálový duel rozhodl jediným gólem Karel Poborský, když ve druhém poločase přeloboval tehdejší portugalskou brankářskou jedničku Vítora Báiu. O dvanáct let později v základní skupině EURO 2008 přišla portugalská pomsta v podobě porážky 1:3, která měla zásadní podíl na tom, že tým Karla Brücknera skončil na šampionátu již v základní skupině. O čtyři roky později se oba týmy střetly ve varšavském čtvrtfinále a tehdy už světová fotbalová megastar Cristiano Ronaldo těsně před koncem zajistila smutné české čtvrtfinálové loučení. V základní sestavě se objevil i nyní.