Článek
Jeden z nejvíce neoblíbených, zároveň ovšem jeden z nejdůležitějších, momentálních Slávistů toho musel zkousnout po svém přestupu do Edenu hodně. Mnozí fanoušci (zejména z pověstné Tribuny Sever) se proti jeho přestupu silně ohradili. Od té doby ho někteří díky výkonům vzali na milost, u jiných zůstane asi navždy v zatracení.
Mohlo dojít k nepochopení českého slovíčka?
Ono obvinění z rasismu ze zápasu s Anderlechtem mu rovněž zrovna nepomohlo. Hráč i klub si ovšem tvrdě stojí za svým. Ano, proběhla tam nějaká asi ne úplně pěkná konverzace, ale k rasismu nedošlo. Navíc měl Tomáš Chorý mluvit svou domácí řečí, takže mu soupeř Mathias „Zanka“ Jörgensen stejně nerozuměl. Možná si spletl nějaké slovíčko? Nechce se mi věřit, že by si celé obvinění jen tak vymyslel. Zároveň ovšem věřím i Chorému. Na trávníku jsme občas od něj viděli nepěkné zákroky, ale v poslední době se opravdu výrazně zlepšil. A navíc to podle mnohých má být vlastně hodný člověk.
Problém je, že vlastně skutečnou pravdu zjistit nelze a vědí ji jen hráči ze hřiště. Rasismus je v dnešní době ještě daleko více odsuzován než v dřívějších dobách. Navíc i v české Chance Lize najdeme ve velké části týmu nějakého hráče černé pleti. Úplně tedy nedává potom smysl, urážet někoho právě rasistickými urážkami.
📰 UEFA rozhodla: Tomáš Chorý nebyl potrestán za údajný rasismus!
— ROMEA (@romeanews) January 24, 2025
Český útočník Slavia Praha čelil obvinění z rasistické urážky během prosincového utkání proti Anderlechtu, ale vyšetřování žádné důkazy neprokázalo. UEFA případ uzavřela bez zahájení řízení. ⚽ Slavia však zaplatí… pic.twitter.com/DLlapNiEb9
Obvinění z rasismu může být na úrovni simulování. Lehce lze zneužít, těžko dokázat
Bohužel ovšem i mimo fotbalové prostředí někdy dochází ke zneužívání současného stavu, kdy je prostě sebemenší náznak něčeho podobného tvrdě trestán. A je to vlastně logické. Stejně jako fotbalisté zneužívají na hřišti simulování, může docházet i ke zneužívání těchto věcí.
Kauza okolo Chorého skončila šťastně pro českého hráče. Slavia si do budoucna bude muset zejména v Evropě dávat na podobné věci velký pozor. Jenže někdy nejde při fotbale úplně zabránit emocím, a proto se podobná situace může opakovat. Možná by pomohly nějaké minimikrofonky na hráčích, ale to asi není reálné. Minimálně by ovšem měla být zprostředkovávána konverzace s rozhodčím. Potom bychom slyšeli hned po daném incidentu, jak se k tomu aktéři vyjadřují.
Autor textu: Lukáš Loužecký