Článek
Většina sportovních médií celou věc uchopila poměrně správně. Trochu jiný pohled veřejnoprávní televize v pořadu Události, komentáře byl ovšem hodně nešťastný.
Jedinci mohou dělat problémy, jako celek se fanouškovství výrazně zkultivovalo
Předně je nutné poznamenat, že ani prostředí fotbalové prostředí není dokonalé. Ostatně jako prakticky žádná část naší společnosti. Ano, opravdu je i na fotbalových stadionech určitá míra agrese, emocí, sprostých či nepatřičných výrazů. Občas se objeví nějaký exces, často ovšem způsobený jen několika málo jedinci.
Jinak si troufnu říct, že se fanouškovská kultura výrazně zkultivovala a oproti třeba devadesátým rokům minulého století zlepšila. Ale pořád je to sport a téměř v každém sportu prostě ony emoce a touha po vítězství dělá své. U fotbalu je to o to víc vidět, že se jedná o světově jeden z nejoblíbenějších sportů s obrovským množstvím fanoušků.
I přesto musím říct, že v poslední době je asi většina lidí více nervózní z policie na stadionech než ze samotných fanoušků. Ti, kteří by měli být zárukou nějaké ochrany, naopak přinášejí často strach a přehnané reakce. V tomto směru se musí situace výrazně změnit, zlepšit komunikace mezi fotbalových prostředím a právě státní mocí.
Proč o tématu mluví v televizi lidé, kteří do něj vůbec nevidí?
Bohužel je pak za mě vyloženě špatně, když se v České televizi a pořadu o problémech na stadionech neobjeví žádný odborník, zástupce přímo z fanouškovského prostředí. Ideálním kandidátem by mohl být třeba nějaký SLO, který je zaměstnancem klubu, ale zároveň do celé situace vidí hodně zblízka.
Místo toho o situaci mluví geolog a spisovatel Cílek (nakonec vlastně respekt pánovi za některá jeho slova), ale především moderátorka Světlana Witowská. Ta očividně vůbec nepochopila smysl celé reportáže a většinu času mluvila o sprostých slovech a agresivitě v dětském fotbalovém prostředí.
Dobrý den @SvetlanaWit, dojde-li na fotbalových stadionech k tak tragické události jako úmrtí fanoušků v důsledku ušlapání, v drtivé většině případů nehraje zásadní roli pyrotechnika, ale selhání bezpečnostních složek (jejich neadekvátní zásah a následná panika). https://t.co/6BnQBEzlkF
— Za čárou (@za_carou) March 25, 2025
Ano, určitě souhlasím s tím, že pětiletí malí fotbalisti by neměli poslouchat sprosté či vulgární výrazy. Upřímně vlastně ani třeba desetiletí. Bohužel tento problém ve fotbale opravdu existuje. Ať už ze strany přehnaně namotivovaných rodičů nebo i trenérů. Rozhodně v tomto ohledu je na čem pracovat. To je ovšem na zcela jinou debatu.
Komentář i podle záběrů měl být o násilí a situaci na fotbalových stadionech dospělých, zejména na té nejvyšší, profesionální úrovní. Paní Witowská ovšem neustále odbíhala od tématu a vlastně celé fotbalové prostředí démonizovala. Pravděpodobně by chtěla z něj mít nějaký sport bez emocí plný „sluníčkářů“. Ale to prostě nejde a nikdy to tak nebude.
Názory hosta ve studiu jak z pravěku
Určitá forma agrese či neslušnosti je i ve všech jiných oblastech společnosti – ať už je to politika nebo prostě běžný život. Tak nějak to prostě patří k lidství. Předpokládat, že nebude ve fotbale, je opravdu hodně naivní. Samozřejmě chceme na stadionech vidět co nejméně násilí. Je ale potřeba pohlížet na statistiky, které jasně tvrdí, že v podstatě jsou bezpečným místem s minimem trestných činů i přestupků vzhledem k počtu přítomných lidí.
Moc si nepomohla ani tím, jak se bojí svého čtrnáctiletého syna pouštět na fotbal. Upřímně si dokážu představit, že ve škole a mezi kamarády díky tomu bude mít určité „peklo“. Vše navíc završila slovy o umlácení a ušlapání, který už jsou zcela mimo realitu. Ano, v minulosti se něco podobného stalo. Největší problém ovšem byl se zhroucenou tribunou, což ostatně v pořadu také zazní. Naopak se čím dál více mluví o nějaké formě legalizace pyra, které k fotbalové fanouškovství prostě určitým způsobem patří. A upřímně, kdy jste slyšeli, že by právě díky pyrotechnice na stadionech bylo nějakým způsobem ohroženo zdraví lidí? Já teda nikdy.
Dva politici se snaží pomoci fanouškům
O den později potom ve stejném pořadu vystoupili 2 politici – Patrik Nacher a Jan Skopeček. Oba jsou zároveň fotbalovými fanoušky – jeden Sparty, jeden Slavie. Ti už mluvili podstatně rozumněji a byl u nich vidět daleko větší přehled dané tématiky. Jako nebe a dudy oproti diskuzi o den dříve. Bohužel, samozřejmě bude více rezonovat ona negativní, jak už to tak v životě bývá. Pánové si ovšem zaslouží velkou pochvalu za snahu něco s celou situací dělat. Méně už potom paní moderátorka, která jim skákala do řeči a snažila se podsouvat nějaké své myšlenky či domněnky. Bohužel rovněž nebyly zrovna erudované.
Autor textu: Lukáš Loužecký