Článek
Měl být Solbakken vyloučen? Spíše ano
A začneme hned v utkání Sparty s Jabloncem. V něm se Komise rozhodčích vyjádřila hned ke dvěma momentům. Nejdříve odsouhlasila přestupek za úder předloktím Kaan Kairinena, za který správně nebyla udělena žádná karta. S tím asi nemám problém souhlasit. Druhá situace už je ovšem podstatně složitější.
Ve 36. minutě totiž měl být podle ní nařízen volný kop za kopnutí Nebyly do Solbakkena a následně měl právě Solbakken obdržet žlutou kartu za bezohledný zákrok vůči soupeři. Zejména druhá situace je přitom hodně hraniční. Nebudeme si nic nalhávat, že za podobné jsme již několikrát viděli červenou kartu.
Vyzkoušeli, tzv. sliding kontakt, si všichni členové komise naživo? 🤔 Po vlastní zkušenosti by se na tento zákrok koukali pravděpodobně jinak. https://t.co/SPQkfpC44R
— Arakar26 (@RadekJares26) December 16, 2024
Solbakken přejel svému protihráči podrážkou po nártu, což sama komise uznává. V terminologii rozhodčích se má prý jedná o tzv. sliding kontakt. Abych se přiznal, ještě nikdy jsem to neslyšel. Ale znamená to tedy, že tímto termínem teď budeme omlouvat všechny podobné kontakty? Už tedy nehrozí zranění?
Opakují se nekonzistentní verdikty rozhodčích i výroky Komise
Bohužel se stále opakují situace, kdy komise nějakým výrokem obhájí verdikt rozhodčí, i když v jiném případě podobný přestupek skončil daleko tvrdším potrestáním. V pravidlech se teď už běžný fanoušek nevyzná, ale nebudeme si nic nalhávat – nechápou je ani sami hráči či rozhodčí. Novináři i řada sparťanských fanoušků se shodla na tom, že za podobný zákrok by udělila červenou kartu. Bohužel pravidla jsou momentálně hodně ohebná. Co někdy může být faulem na vyloučení, v jiném případě je obhájeno jako správné nevyloučení.
Krásný gól, který neměl platit
V Mladé Boleslavi byl zase uznán krásný gól Filipa Zorvana přímo z rohového kopu, který ovšem neměl platit. Spáčil totiž stál u brankáře a doslova mu nedovolil míč chytit. Situace jednoznačně viditelná, ale VAR ji přesto neviděl. A opět se nestranný fanoušek může ptát – proč?
Bohužel jsme v průběhu sezony svědky podobných momentů, kdy i člověk s nějakými základními znalostmi fotbalových pravidel vidí jasný zákrok, který ovšem videorozhodčí opomine. Hlavní rozhodčí nemusí vždy situaci dobře vidět a u něj je to tedy nějakým způsobem omluvitelné. U videorozhodčích ovšem jednoznačně ne. Proč se tohle děje? Fanouškovi prostě musí na mysli vytanout myšlenka na úmyslné ovlivňování zápasů.
Jakou roli hraje úmysl faulovat?
Trochu odlišná situace se odehrála v zápase Pardubic s Libercem. Tentokrát měl VAR chybně intervenovat a dožadovat se červené karty za Krobotovo nakopnutí. Rozhodčí po přezkumu videa měl správně nechat žlutou. Pravidlově asi vše v pořádku.
Musím přesto říct, že se mi právě chování Krobota vůbec nelíbilo. Na videu je jasně vidět, že dost nesmyslně skáče skluzama několikrát za sebou a nakonec nakopne protihráče bez jakékoliv možnosti hrát míč. Prostě viděl, že ho nemůže mít, tak soupeře zezadu sestřelil.
Štve mě to, že jindy se vylučuje za nechtěné zákroky, zatímco za tento naprosto úmyslný se s klidem dá žlutá karta. Potom to někdy vypadá, že vlastně úmysl/neúmysl není tak důležitý, což by za mě mělo být jedno z hlavních hledisek na posuzování.
Slabý podzim z pohledu posuzování rozhodčích
Za podzim jsme byli celkově svědky celé řady špatných výkonů rozhodčích a nesprávně (nebo hodně diskutabilně) posouzených zákroků. Chápu, že zápasy řídí stále lidi, kteří prostě mohou chybovat. V době VAR a mnoha kamer jsou ovšem některé z okamžiků jen těžko pochopitelné.
Někteří si rovněž stěžují na příliš volný metr, který je zejména u některých konkrétních rozhodčích patrný. Hra dostává podstatně svižnější průběh, ale zároveň jsme potom svědky i zdraví ohrožujících momentů, které zůstanou nepotrestány. No i v tomto ohledu bude hodně zajímavé sledovat jarní část.
Autor textu: Lukáš Loužecký
zdroj: https://www.fotbal.cz/rozhodci/hodnoceni-vybranych-situaci-v-19-kole-chance-ligy/a21543