Hlavní obsah
Sport

Evropské koeficienty: Česko vede mezi zeměmi V4

Foto: Žongl / Petr Pešek

Koeficient je tak trochu kouzelné slovo, které se objeví vždy, když začínají evropské soutěže. My se podíváme i na to, jak si v koeficientu vedou země V4. Koeficient však bude důležitý i při jiné skutečnosti.

Článek

Přímo se totiž dotýkal vyřazení Dunajské Stredy, kterou nakonec nahradily Košice. Dozvíme se i to, které kluby mají největší zásluhu na tom, kde se jejich země v žebříčku nachází. Připomínáme, že budeme pracovat s koeficienty, které fungovaly na začátku sezóny, protože při rozběhnutých evropských soutěžích se stále mění. Koeficient před sezónou však rozhodoval o tom, jak byly kluby v této sezóně nasazovány.

Z zemí V4 je v jasném vedení Česko. To se nacházelo na začátku sezóny na devátém místě. To zabezpečuje dva kluby v Lize mistrů, přičemž jeden přímo v ligové fázi. Dva kluby v Evropské lize a jeden v Konferenční. Celkově je to tedy pět týmů. Lépe na tom jsou jen ligy v první pětce, které mají mužstev sedm a Holandsko, které má o jedno méně.

Polsko, aktuálně patnácté v žebříčku, má rovněž pět klubů v evropských předkolech. Oproti Česku se však liší tím, že místo dvou zástupců v Evropské lize má dva v lize Konferenční.

Koeficient rozhodl o vyřazení Dunajské Stredy

Slovensko a Maďarsko vstupovaly do sezony na 27. a 24. místě žebříčku národních koeficientů UEFA. Jejich bodové zisky však byly téměř totožné – všechny tři země, včetně Rumunska, měly shodně 20,125 bodu (i když postavení Rumunska nyní není podstatné). Tyto pozice zajišťují účast čtyř klubů v evropských pohárech: jednoho v Lize mistrů, jednoho v Evropské lize a dvou v Konferenční lize.

Proč ale byla kvůli koeficientu ze soutěží vyřazena Dunajská Streda? Důvodem byl střet zájmů – slovenský klub má stejného majitele jako maďarský Gyor. Podle pravidel UEFA nemohou dva kluby s totožnou vlastnickou strukturou nastoupit ve stejné evropské soutěži. Vyřazen ale mohl být pouze jeden z nich. Dunajská Streda doplatila na to, že Slovensko mělo horší postavení v koeficientovém žebříčku než Maďarsko – a tak v soutěži zůstal Gyor.

V praxi to znamená, že každá těsná prohra, nebo ztráta vedení a následná remíza slovenského klubu v uplynulé sezóně v rámci evropských soutěží o tomto rozhodla. Stačilo by, aby Spartak Trnava vyhrál penaltový rozstřel. Nebo aby Ružomberok dokonal obrat v zápase, případně aby Slovan ukořistil nějaký bod v rámci ligové fáze Ligy mistrů. Nic z toho se však nestalo. Stejně by pomohlo, kdyby nějaký maďarský celek při své cestě zaváhal. Nebavíme se však jen o této sezóně. Koeficient se počítá za posledních pět sezón. A takových příkladů bychom našli množství.

Kdo nejvíce pomáhá koeficientu své země?

V rámci Slovenska je vítěz této pomyslné soutěže úplně jasný. Slovan má dlouhodobě v Evropě nejlepší výsledky. V rámci minulé sezóny získal více bodů, než byl dvojnásobek bodů všech ostatních slovenských klubů. Bratislavský celek měl zisk 12,5 bodu, následoval Ružomberok na hodnotě 3,5, Trnava s 2,5 a poslední příčku obsadila již zmíněná Dunajská Streda, která nezískala žádný bod.

Maďarskému koeficientu tradičně vévodí Ferencváros, který byl i tentokrát tahounem. V uplynulé sezoně nasbíral 15,5 bodu – více než Slovan Bratislava, a to přesto, že se nedostal do Ligy mistrů. Rozhodující byly body získané v základní skupině evropské soutěže, což se Slovanu nepodařilo.

Dalšími přispěvateli byli Paksi SE s pěti body a Puskás FC, který zaostal jen těsně s 4,5 body. Nejmenší přínos měl Fehérvár, který získal pouze 1,5 bodu a skončil na chvostu mezi maďarskými kluby.

Polské kluby předvedly v uplynulé sezoně výkony s velkými rozdíly. Jasně nejlépe si vedly Legia Varšava a Jagiellonia Bialystok, které společně dominovaly nejen mezi polskými týmy, ale i v rámci celé V4. Legia nasbírala 21 bodů, Jagiellonia jen o bod méně.

O poznání méně úspěšná byla druhá dvojice – Wisla Kraków a Śląsk Wrocław. Dohromady získaly jen šest bodů, přičemž hned čtyři z nich zajistila Wisla, která se do evropských soutěží kvalifikovala díky vítězství v domácím poháru, ačkoli působí ve druhé lize. Právě Wislu vyřadil slovenský Spartak Trnava po penaltovém rozstřelu.

Výsledky českých týmů v uplynulé sezoně nejsou z pohledu pětiletého koeficientového cyklu zcela vypovídající. Největší přínos měly Viktoria Plzeň, která získala 19,25 bodu, a Sparta se 14,5 body. Slavia zažila slabší ročník – nasbírala sedm bodů a v tabulce ji překonala i Mladá Boleslav, která rovněž získala sedm bodů, ale měla lepší bilanci v dalších kritériích. Nejhůře dopadl Baník Ostrava, jenž přidal pouze tři body.

Je ale důležité dodat, že z dlouhodobého hlediska – v rámci celkového pětiletého cyklu – nadále dominují Slavia Praha a Viktoria Plzeň.

Autor článku: Róbert Hložka

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz