Jak si počínali soupeři českého výběru v přípravě na Mistrovství Evropy?

Českou reprezentaci čeká na EURO v Německu hodně zrádná skupina. Favority jsou Portugalci. O postup z druhého místa budou zřejmě bojovat Češi s Tureckem. Spíše outsiderem je potom Gruzie. Pojďme se podívat, jak soupeři českého týmu hráli v přípravě.

Portugalsko

Favorité skupiny odehráli v červnu hned trojici utkání. Nejdříve si na začátku měsíce poradili s Finskem 4:2, kdy dvěma góly přispěl k vítězství Bruno Fernandes. Finům k lepšímu výsledku nepomohl ani brankář Leverkusenu Lukáš Hradecký. V zápasové nominaci přitom vůbec nebyl Cristiano Ronaldo, který dostal po klubové sezoně týdenní volno. O čtyři dny později nastoupili Portugalci proti velice silnému Chorvatsku. A v tomto zápase odhalili své slabiny. Už v osmé minutě totiž po faulu Vitinhy poslal hosty do vedení vítěz posledního ročníku Ligy mistrů Luka Modrič. Na počátku druhého poločasu sice vyrovnal Diogo Jota, ale o osm minut později nakonec naklonil utkání na stranu Chorvatů Budimir. Ani v tomto utkání nedostal prostor Ronaldo. Na závěr přípravy vyzvali Portugalci Irsko. S tím už si dokázali bez větších problémů poradit výsledkem 3:0, když dal první gól João Félix a následně se dvakrát prosadil konečně nastoupivší Cristiano Ronaldo. Jakýkoliv bodový zisk s tímto soupeřem by byl pro Česko na EURU spíše překvapením.

Turecko

Ústředním protivníkem pro český tým bude určitě Turecko. Zároveň by ovšem měl být i soupeřem hratelným, přestože v jeho řadách najdeme dostatek skvělých fotbalistů. Včetně teprve devatenáctiletého Arda Gülera, který v deseti zápasech La Ligy za Real Madrid dokázal vstřelit šest branek. Příprava ovšem týmu italského trenéra Vincenza Montelly moc nevyšla. Nejdříve Turci nedokázali vstřelit branku Itálii a odnesli si nakonec vlastně sympatickou remízu s Itálií 0:0. Následně ovšem prohráli 2:1 v Polsku, když dostali branku v 90. minutě. Prohráli tak zápas, v němž přitom Poláky poměrně výrazně přestříleli. Celkově se počet střel zastavil na číslovce 22. Značná část z nich ovšem nebyla přesná, protože na branku jich šlo pouze sedm. V březnových přípravných utkáních přitom prohráli s Rakouskem 6:1 a s Maďarskem 1:0. Rozhodně tak nejsou nějakou neporazitelnou mašinou.

Gruzie

Pro Gruzii se jedná o premiérový start na Mistrovství Evropy. Získala ho přitom až po baráži, když ve finále dokázala porazit Řecko na penalty. Gruzínští fotbalisté odehráli před šampionátem pouze jediné přípravné utkání. Dokázali si v něm poradit s Černou Horou, kterou porazili 3:1. Do vedení je přitom dostal už v desáté minutě spoluhráč Vítězslava Jaroše ze Sturmu Graz Kiteishvili. V utkání s tímto soupeřem by Česko jednoznačně mělo být tím aktivnějším týmem. Hned první zápasový den našeho Národního týmu navíc budeme moci vidět srovnání Gruzie z Tureckem, protože odehrají vzájemný zápas jen chviličku před střetem Česka s Portugalskem.