Koeficient má radost! Krásu zápas Plzně v Záhřebu nepřinesl

Zápas Konferenční ligy mezi chorvatským Dinamem Záhřeb a Viktorií Plzeň sice nepřinesl příliš fotbalové krásy, ale naprosto splnil účel Západočechů.

Viktoriáni si vezou z Chorvatska cennou výhru 1:0. Z pokutového kopu rozhodl útočník Tomáš Chorý. V základní skupině tak Plzeň neztratila ještě ani bod a míří za postupem. Trenér viktoriánů Miroslav Koubek trochu zamíchal se základní sestavou oproti ligovému zápasu v Liberci, který Plzeň vůbec nezvládla. Do branky se postavil teprve 18letý Viktor Baier a byla to pro něj premiéra jako hrom!

V prvním poločase dvakrát zvonila plzeňská konstrukce

První poločas se nesl ve znamení velké opatrnosti obou týmů a tempo diktovalo převážně Dinamo Záhřeb. Nebyla k vidění jediná přímá střela na branku a diváci se až na dva momenty dost nudili.

Smolařem poločasu byl domácí střední záložník Marko Bulat, který z velké dálky orazítkoval jednou tyč a podruhé břevno brány plzeňského mladíka a premianta Viktora Baiera.

Plzeň hrála převážně ze zajištěné obrany a spoléhala na rychlé kontry. Do šaten se tak bez jediné střely šlo logicky za stavu 0:0, což Viktorii naprosto vyhovovalo.

Plzeň rozhodla z pokutového kopu

Ve druhé půli se oba mančafty začaly tlačit více dopředu. Statistiky byly hodně vyrovnané a jediné, v čem Záhřeb úřadoval, bylo držení míče. To však zápas nevyhrává a výrok slavného trenéra Josého Mourinha: „Vy si vemte domů míč, my si odvezeme výhru,“ se skutečně naplnil.

Rozhodující moment přišel pro Plzeň v 68. minutě, kdy nejprve Lukáš Kalvach nepropálil brankáře Nevističe. Plzeň však tuto situaci ještě dohrála a domácí střídající Bernauer ve vápně podrazil obránce Robina Hranáče. Rozhodčí ukázal na značku pokutového kopu, který následně posvětil i VAR. Nařízenou penaltu doprostřed branky proměnil Tomáš Chorý.

Dinamo Záhřeb mělo pár standardních situací a pár šancí, které však pochytal vynikající plzeňský debutant Viktor Baier. Plzeň měla nějaké příležitosti z brejků, jeden využil v 93. minutě Pavel Šulc, ale kvůli ofsajdu neplatil. Po závěrečném hvizdu se tak radovala Viktoria Plzeň z vítězství 1:0. A jako první český tým dokázala Viktoria Plzeň zvítězit na horké půdě Dinama Záhřeb!

V brance měla Plzeň jistotu v podobě mladíka Viktora Baiera

Před zápasem trenér brankářů Matúš Kozáčik oznámil mladíkovi Viktoru Baierovi, že proti Dinamu nastoupí místo nejistého Mariána Tvrdoně v základní sestavě. Osmnáctiletý Baier dosud odchytal v seniorském týmu pouze dvě utkání ve třetiligovém plzeňském béčku.

Fanoušci byli zvědaví, jak zápas zvládne. Výborně. Bylo neuvěřitelné a šokující sledovat, v jakém klidu celé utkání odchytal. Byl bezchybný, lapil všechny nepříjemné centry a střely domácích a jako správný gólman, měl i dobře postavené tyče, které za jeho zády v prvním poločase zvonily hned dvakrát.

Snový start Plzně do Konferenční ligy a postup nadosah

Tři zápasy, tři výhry! Nejprve vydřené vítězství ve Štruncových Sadech 1:0 nad kosovským FC Ballkani. A pak dvě venkovní výhry. Nejprve v daleké kazašské Astaně 2:1 a teď v Záhřebu 1:0.

Viktoria Plzeň je v tabulce Konferenční ligy bez ztráty první s devíti body a zbylé tři týmy mají po třech bodech. Nic jiného než postup už prakticky neexistuje. Navíc když bude mít Plzeň ještě dvakrát výhodu domácího prostředí (Záhřeb, Astana).

Čest Viktorii. Tohle byl její další povedený večer v Konferenční lize a český koeficient je zase veselejší.