Laci, Schranz nebo Stanciu. Hráči s českou stopou jsou na ME rozjetí

Mistrovství Evropy má za sebou první zápasy ve skupině. Ačkoliv česká reprezentace smolně prohrála s favorizovaným Portugalskem, hráči, kteří mají co dočinění s tuzemskou ligou poměrně aktivně pálí.

Albánec Qazim Laci otevřel skóre proti Chorvatsku. Záložník, který na klubové scéně obléká dres pražské Sparty, si do vápna naběhl na centr Jasira Asaniho a jemnou hlavičkou míč uklidil k přední tyči. Laci byl až do svého střídání velmi aktivní. Formu, kterou se prezentoval v Česku, si zjevně přivezl i na německou půdu. V 72. minutě místo něj přišel na hřiště záporák i hrdina závěru zápasu Klaus Gjasula. Zkušený záložník Darmstadtu si nejprve vstřelil vlastní gól, po kterém šlo Chorvatsko do vedení. V páté minutě nastavení ovšem vyrovnávací brankou rozproudil albánské fanoušky.

Ofenzivní univerzál pražské Slavie, Ivan Schranz, zase zařídil jediný gól Slovenska proti Belgii. Díky němu, ale také s výraznou pomocí videorozhodčího, bral východní soused České republiky všechny body proti týmu, v jehož základu nechyběli Kevin de Bruyne nebo Romelu Lukaku. Právě toho v prvních pěti minutách rovnou dvakrát vychytal někdejší sparťan Martin Dúbravka. Schranz poté z úhlu prostřelil belgického gólmana Casteelse. A pohledně to ve 40. minutě zkoušel zpoza vápna i hvězdný křídelník Sparty Lukáš Haraslín.

V lize dávno nejsou, góly dávají

Nicolae Stanciu už sice v české lize nepůsobí, historii v ní má ale dlouhou. Hrál za Spartu i Slavii, titulu se dočkal ve druhém jmenovaném klubu. Právě on byl jednoznačným mužem zápasu proti papírově silné Ukrajině. Rumunsko nicméně soupeře, který je některými experty považován za černého koně turnaje, zaskočilo dokonale. Skóre otevřel Stanciu parádní pumelicí, kterou brankář Realu Madrid Andrij Lunin nemohl chytit. V 57. minutě měl prsty i v gólu na konečných 3:0. Právě Stanciu míč prostrčil na Dennise Mana, který přihrával před prázdnou bránu skoro jmenovci, Denisi Dragusovi.

Na EURU se trefil i Erik Janža, který se v sezoně 2016/17 mihl ve Viktorii Plzeň. Za ní odehrál tři zápasy, více se ale neprosadil a odešel na Kypr. Levý obránce Slovinsku tečovanou střelou zařídil remízu proti Dánsku. Zajímavostí také je, že více gólů, než hráči Slavie Praha (Schranz, Provod), vstřelili doposud na ME už jen fotbalisté Realu Madrid (Carvajal, Bellingham a Güler).