Článek
Přitom by ale neměl ztratit svůj genius loci. Plánovaná kapacita zrenovovaného stánku činí 7795 míst k sezení s možností takzvaného Safe standing na místech za bránami. Zajímavostí je, že projekt rekonstrukce má na starosti stejný architekt, který stál již za stavbou hlavní tribuny v roce 1970.
S nájemní smlouvou mohou Bohemians jednat samostatně
Dodatek ke stávající nájemní smlouvě, díky němuž má klub jistotu setrvání ve svém vršovickém působišti na dalších 60 let, dává činovníkům při plánování rekonstrukce prakticky volné ruce. „Dlouhodobost nájemní smlouvy říká, že v rámci předpisů – i těch fotbalových – si tam můžete dělat vše potřebné. Ale na své náklady a město s tím nezatěžovat. Klub a společnost tak má volné ruce v tom, jak si subdodavatele získávat. Nemusíme to tedy dělat přes různá výběrová řízení, což by město muselo,“ vysvětlil klubový právní zástupce JUDr. Pavel Fráňa.
Důležité je samozřejmě získat různá povolení, jednat se stavebním úřadem a statiky. A především dokončit finální verzi studie. „Nyní musíme vytvořit studii s plně funkčními prvky a detaily a teprve pak se pustit do rekonstrukce. Je to rozdíl oproti tomu, když začnete stavět na zelené louce. Musíme vše vymyslet,“ vysvětloval na tiskové konferenci majitel klubu Dariusz Jakubowicz.
Nejoptimističtějším termínem zahájení samotných stavebních prací je konec roku 2025. „Příští rok máme výročí klubu. Já bych byl moc šťastný, kdybychom se vším do konce roku začali. Ale to je spíš mé přání. Ještě nemáme v ruce ani prováděcí dokumentaci pro územní a stavební řízení. Ale není to úplně nereálný termín,“ myslí si Jakubowicz.
Ten doufá, že již nenastanou žádné nečekané komplikace, zejména s ohledem na to, že veškeré stavební práce budou probíhat pouze na pozemku, který mají Bohemians v nájmu. „Nevystrčíme nos ani o milimetr jinam. Takže nebudeme muset překonávat nějaké překážky se sousedy,“ řekl.
Přestavbu zaplatí majitel. Investorům se nebrání
Majitel a předseda představenstva v jedné osobě, Dariusz Jakubowicz, prozradil, že většinu přestavby plánuje zaplatit z rodinných peněz. Počítá, že ho to bude stát 300 až 350 milionů korun, což je ale spíše jen odhad. „Rekonstrukce ze strany města se měla pohybovat okolo 700 milionů. My to jako privátní firma dokážeme udělat za nižší částku,“ myslí si. Také upřesnil, že vydané peníze půjdou přímo přes klub, například formou půjčky. S návratností ale nepočítá. Alespoň ne s finanční. Hlavním cílem je, aby mohli Bohemians i nadále hrát ve svém tradičním působišti. „Je to o tom, že když do toho ty peníze nedáme, nebudeme tu moci hrát a klub by musel Ďolíček opustit. Hrát někde jinde nebo v pronájmu by mohl být pro klub konec,“ vysvětloval klubový boss.
Jakubowicz by se nebránil ani spolupráci s partnery či investory. Podmínkou však je, aby se jednalo o osoby, které to myslí s klubem dobře. „Mezi akcionáři máme i dohodu, jak by to mělo být řešené. Byť má naše rodina majoritu, chceme to dodržovat. Pokud přijde někdo, kdo bude mít s Bohemkou dobré úmysly, bude vítaný. Třeba i stadion někoho nakopne, aby se chtěl s klubem spojit,“ věří Jakubowicz. „Prioritou je, aby se z klubu nestala farma nebo prostředek pro nějaké machinace, sázky, nebo něco takového. Někdo, kdo bude chtít s Bohemkou spojit jméno a nebude si ho chtít zkazit,“ dodal.
Na projektu pracuje architekt, který stojí za současnou hlavní tribunou
Architektem, se kterým Bohemians na projektu přestavby spolupracují, není nikdo jiný než Arnošt Navrátil. Ten už v roce 1968 navrhoval současnou hlavní tribunu. Zápasy v Ďolíčku sám často navštěvuje, takže se jedná o člověka, který je s klubem spjatý. „Je už pokročilejšího věku a i on k tomu přistupuje tak, že to je možná jeho finální projekt. Takže to bere ve vší vážnosti a soustředí se na každý detail té rekonstrukce. Za těch 11 měsíců jsme s panem architektem strávili desítky nebo, stovky hodin,“ sdělil na tiskové konferenci syn majitele a ředitel klubu Darek Jakubowicz.
O tom, jak vážně pan Navrátil svou práci bere, svědčí i to, že zatím nechce, aby klub poslal do světa jakoukoliv předběžnou vizualizaci nového stadionu. „Dokud nebude jasná statika, pan architekt zatím nechce vypustit ven grafickou podobu stadionu. Chce, aby ven šla až studie, která bude reálně odpovídat tomu, jak bude stadion postaven. Takže dokud nebude pan architekt spokojen a nebude to podloženo výpočty, nedáme žádnou studii ven,“ řekl starší z Jakubowiczů s tím, že zveřejnění konkrétní grafické podoby je otázkou měsíců.
Stadion bude plně uzavřen a zastřešen. U tramvaje vyroste nová jižní tribuna
Klub představil na tiskové konferenci alespoň schéma, jak by měl nový Ďolíček vypadat. Bude plně uzavřený a zastřešený v jednotné výšce hlavní tribuny. Za bránou do ulice Vršovická vyroste na volném místě zcela nová jižní tribuna, která by měla v budoucnu sloužit jako sektor pro hostující fanoušky. Původně se zde v první fázi počítalo s montovanou konstrukcí, ale nakonec se bude jednat o plnohodnotnou stavbu.
V případě východní tribuny (takzvané tribuna „u pošty“) se klub a architekt lehce inspirovali i slavným stadionem La Bombonera, který je domovem argentinského velkoklubu Boca Juniors. Zde je totiž jakákoliv stavba omezena prostorem a přilehlým chodníkem. „Její šířka bude asi 4,5 metru. Bude to nejužší tribuna v Evropě. Architekt ji projektoval s velkou pečlivostí a tak, aby mohla být maximálně využita,“ vysvětloval Darek Jakubowicz. Rovněž prozradil, že spodní část tribuny bude v podstatě shodná se současnou podobou. Nad ní ale vznikne přístavba s balkóny pro diváky a také zázemím pro televizní přenosy. Tam by se kamery a komentátoři přesunuli z hlavní tribuny.
Svah, na němž je postavena severní tribuna, kde sídlí domácí kotel, bude srovnán s úrovní hrací plochy a bude zde postavena cela nová stavba. Samozřejmě i se zastřešením. „Je to kvůli akustice a atmosféře. A samozřejmě také pro pohodlí diváků,“ nastínil ředitel klubu.
Za prostorem hlavní tribuny směrem k náměstíčku pak bude přistavěna budova se zázemím pro VIP hosty, média a také sportovní úsek klubu. Ten obsadí kompletní přízemí této přístavby. V nejvyšším patře tribuny pak budou nově umístěny skyboxy a hospitanty. Tak, aby stadion splnil podmínky konceptu UEFA 3 nebo ještě vyššího UEFA 4.
Přestavba proběhne v pěti etapách. Ideálně za chodu stadionu
Klub se nechce během přestavby nikam stěhovat. Pokud to půjde, bude chtít hrát ligové zápasy na rozestavěném stadionu. Práce jsou proto předběžně rozděleny do pěti etap.
Tou první je stavba nové jižní tribuny. Až bude dokončena, přijde na řadu zbourání a výstavba severní tribuny. Kotel Bohemians by se tak dočasně přesunul na nově otevřený jih. Ve třetí etapě přijde na řadu prostor kolem hlavní tribuny. To bude také nejkomplikovanější část s ohledem na udržení provozu stadionu. „To bude první zásah do chodu klubu. Tam budeme muset řešit hlavně přesunutí sportovního zázemí,“ poodhalil Darek Jakubowicz.
Čtvrtým krokem přestavby je stavba východní tribuny „u pošty“ a v závěrečném pátém bodu by byl stadion kompletně propojen a uzavřen. „Bude to velmi náročné na logistiku. Když chceme, aby stadion fungoval i při rekonstrukci, musíme mít vše zorganizované tak, aby lidé při zápasech nechodili na staveništi. Aby nikam nespadli, nebo se o něco neuhodili,“ ví Jakubowicz starší, že s kolegy z vedení Bohemky stojí před náročnou výzvou.
Plánovaná kapacita je 7795 sedících. Ve hře jsou ale i místa na stání
Renovovaný Ďolíček má mít kapacitu 7795 míst k sezení. Ředitel Darek Jakubowicz však vysvětlil, že se pracuje také s variantou takzvaného Safe standing na tribunách za bránou. Zde by tak byly sedačky odinstalovány, nebo by byla umístěna speciální sklápěcí sedadla, která umožňují právě i stání. „Počítáme s tím, že kapacita každé z tribun by tak vzrostla zhruba o 33 procent. Tedy asi 1000 míst. Dostali bychom se tedy někam ke kapacitě 9500 diváků,“ spočítal syn majitele.
Ďolíček by měl mít po rekonstrukci kapacitu 7795 sedících diváků s možností tzv. Safestanding za bránami (kapacita by se zvedla až o 2000). Stadion by měl být plně uzavřený a zastřešený. Cíleno na kritéria UEFA 3, spíše UEFA 4. pic.twitter.com/uz5Sf3JzQh
— Martin A. (@ogy_16) December 12, 2024
Z minulosti nepamatujeme případy, kdy by se stavba, či kompletní přestavba, stadionu odehrávala zároveň za jeho provozu. I z tohoto pohledu tak bude zajímavé sledovat, jak se s touto výzvou klub, jeho funkcionáři a všichni aktéři projektu poperou. Bohemka a její fanoušci si každopádně důstojný stadion rozhodně zaslouží.
Autor článku: Martin Augustin