Článek
Nutno podotknout, že situace se od devadesátek určitě výrazně zlepšila. Rasismus jako takový je i ve fotbalovém prostředí tvrdě kritizován, kluby pořádají různé kampaně proti němu a celkově už naštěstí většina lidí vnímá tento pojem jako nesmyslný.
Nesmysl už z principu
Ostatně i ve většině klubů naší nejvyšší soutěže v dnešní době najdete nějakého fotbalistu tmavé pleti, tudíž rasisticky urážet soupeře je prostě nesmyslné. V takovém případě totiž urážíme i vlastního hráče, který se samozřejmě vždycky raději postaví na stranu dobra.
Rasismus je opravdu nesmysl, o němž bychom v nejlepším případě ani neměli mluvit. Neměl by totiž být důvod o něm mluvit. Bohužel je tato situace ještě daleko a i ve fotbalovém prostředí mají stále někteří potřebu vyjádřit svou nespokojenost podobnými rasistickými pokřiky.
Rasistické pokřiky v Hradci i na Spartě
Stačí se podívat na poslední komuniké z jednání Disciplinární komise. Hradec Králové byl potrestán za rasistické pokřiky fanoušků pokutou 50 tisíc korun. Bohužel v prostředí tohoto klubu se podobná situace opakovala několik kol za sebou. Jinak velice sympatický celek by měl s tímto bojovat a najít způsob, jak proti podobným věcem zakročit a předejít jim.
Nové komuniké Disciplinární komise LFA:
— Ligová fotbalová asociace (@LFAcze) December 19, 2024
Více 👉https://t.co/z4vFOCDkOk#DKLFA #LFAFOTBAL
Za rasistické pokřiky ovšem byly potrestány i Teplice a započato bylo i řízení s pražskou Spartou, na jejímž domácím zápase s Jabloncem se rovněž ozývaly. Baník Ostrava je potom obviněn z nevhodných pokřiků, pod čímž nevím, co si mám představit.
Očividně tak je rasismus na tribunách stále problém. V tak velkém množství fanoušků tomu prakticky nejde zabránit. Jeden začne, další se k němu připojí. Musí být ovšem tvrdě potírán, především ze strany klubů. V dnešní době je prostě naprosto nepřípustný a k modernímu fotbalu jednoznačně nepatří.
Obvinění Chorého nezní moc přesvědčivě
Ještě se vrátím k obvinění Tomáše Chorého. Vzhledem ke všem okolnostem mi dělá velkým problém věřit tomu, že hráč opravdu řekl něco rasistického. Choval by se podle mě jinak. Navíc měl mluvit údajně v Češtině, v níž mohlo některé slovíčko prostě zaznít pro zahraničního hráče trochu jinak.
Je tu navíc řada dalších pochybných věcí. Od toho, že při samotném zápase žádné oficiální oznámení proti němu nevzniklo. Až po to, že měli být nejdříve obviněni fanoušci, potom prý snad dokonce i Tomáš Holeš. A u této postavy je to ještě méně pravděpodobné než u Tomáše Chorého.
Bohužel obvinění z rasismu může být v něčem i taktikou na úrovni simulování. V daném případě prakticky nejsou důkazy, že k němu došlo. Je to vždy slovo proti slovo. Je těžké věřit tomu, že si to hráč zcela vymyslel, aby poškodil soupeře. To se snad nestalo. Jednoznačně ovšem mohlo dojít k nedorozumění.
Ale vždy je v takovém případě trochu více nasloucháno žalujícímu. Vzpomenout si můžeme na případ Kúdely, kdy rovněž nebyly vyložené důkazy, přesto hráč obdržel trest deseti zápasů. Může se něco podobného stát Tomáši Chorému? Bohužel může. Vždy je lehčí udělit trest (i když nespravedlivý) než sdělit hráči, že se prostě nic takového nestalo.
Rasismus je problém, s nímž se musí bojovat
Bohužel tak rasismus je problémem na mnoha úrovních a bojovat proti němu je nesmírně obtížné. Za poslední roky se snad situace trochu posunula a více lidí pochopilo, že je prostě nesmyslný. Přesto nás ještě čeká dlouhá cesta za jeho odstraněním.
Autor textu: Lukáš Loužecký
Zdroj: https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-evropske-pohary-evropska-liga/455828/pripad-chory-mozny-trest-10-zapasu-verdikt-do-ledna-jak-kona-uefa.html