Slavia se chtěla vrátit do čela tabulky. S Plzní však utrpěla druhou porážku v sezóně

Plzeňská Viktoria jako poslední český zástupce v evropských pohárech absolvovala první čtvrtfinálový zápas Evropské konferenční ligy s italskou Fiorentinou.

Bezbranková remíza nechala před odvetou vše otevřené. Nyní přivítala v ligovém šlágru v domácím prostředí pražskou Slavii. Ta se chtěla po sobotní výhře Sparty v malém pražském derby na hřišti Bohemians vrátit do čela tabulky.

Snaha o odplatu za podzimní překvapení

Loni se plzeňský trenér Miroslav Koubek ukázal jako slávistický specialista. Ještě jako trenér Hradce Králové připravil Slavii pořádný šok v podobě nečekaného vítězství 4:3 a na podzim už na lavičce Viktorie Plzeň provedl velmi nečekanou návštěvu ve vršovickém Edenu. V listopadu dva góly Erika Jirky zajistily nečekaný obrat zápasu ve druhém poločase, což znamenalo dosud jedinou ligovou porážku Slavie v této sezóně. Nyní chtěla Slavia ukázat poučení.

Do zápasu nastoupila bez zraněného kapitána Tomáše Holeše, jeho role se zhostil Petr Ševčík. Brankář Slavie Jindřich Staněk přijel poprvé do Plzně v roli soupeře. Zápas v dresu Českých Budějovic totiž odehrál na Střeleckém ostrově. Z obou stran jsme viděli opatrný začátek. První střelecký pozdrav Slavie poslal Václav Jurečka, ale ten se jevil jako unáhlený. Po dvanácti minutách zase dokázal Jindřich Staněk, že své brankářské umění v Plzni nezapomněl, přičemž po střele Tomáše Chorého mu pomohl také obránce Vlček.

Hráči obou týmů se spoléhali hlavně na standardní situace. Více aktivity však bylo vidět na straně Plzně. Například první rohový kop Slavie jsme mohli vidět až ve 41. minutě. V závěru poločasu byla zase Slavia pilnějším týmem, ale v prvním poločase diváci na stadionu branku neviděli. Bylo vidět, že se jedná také o souboj dvou skvělých taktiků, jakými jistě jsou trenéři Miroslav Koubek a Jindřich Trpišovský.

Herní tvář Slavie se neukázala

Kouč z Edenu se rozhodl už během přestávky ke změně. Na hřišti se neobjevil Lukáš Provod a nahradil jej Christos Zafeiris. Celkový obrázek hry se však na začátku druhé půle příliš neměnil. Stadion výrazněji ožil po neuznaném gólu Pavla Šulce. Slavia se však na trávníku stále v jistém smyslu hledala. V 66. minutě skončil zápas pro Václava Jurečku a Ondřeje Zmrzlého. Na hřišti je nahradili Lukáš Masopust a Malick Diouf.

Po 70 minutách opustil předčasně hřiště také Ševčík a své umění přišel předvést Matěj Jurásek. Chvilku poté poslal svůj první trumf do hry také Miroslav Koubek v podobě Matěje Vydry a čtvrt hodiny před koncem přišel v plzeňském dresu do hry rovněž držitel tří slávistických titulů Ibrahim Traore. Závěrečný tlak Slavie se dlouho neukazoval. Střídající Jurásek v 83. minutě špatně trefil míč a nervozita byla u Pražanů stále patrnější. V 87. minutě pak přišel trest z kopačky Pavla Šulce. V poslední minutě normální hrací doby ještě minul plzeňskou branku Oscar. Žádný souvislý slávistický tlak se nedostavil a Viktoria Plzeň opět řádně promluvila do hry o titul.

Kromě Štruncových sadů musela po závěrečném hvizdu panovat obrovská radost také v Praze na Letné. Po 28. kole se opět mění vedoucí tým ligové tabulky. Slavia dostala během této ligové sezóny hned dvě bolestivé rány ze západu Čech. Sparta vede nejvyšší domácí soutěž s náskokem dvou bodů a Slavia má před domácím zápasem s Olomoucí mnoho důvodů k zamyšlení. Její celkový herní projev ve šlágru v Plzni skutečně nebyl hodný mistra ligy.