Slavia zahájila finálový boj o Ligu mistrů. Šťastně do něj však nevkročila

Pražská Slavia po úspěšném zápase s bruselským Unionem spatřila poslední překážku na cestě do Ligy mistrů, jejíž úspěšné absolvování by dalo celé této sezoně úplně jiný rozměr.

Závěrečnou bariéru pro ni představuje francouzské Lille, které navíc bylo nucené sehrát úvodní domácí zápas v padesát kilometrů vzdáleném Valenciennes. Rodiště Pierra Richarda mělo být místem, kde se zrodí další slávistický nezdar v boji o Ligu mistrů, přičemž tato místa najdeme na mapě Evropy od španělského Viga až po ukrajinský Doněck. Současný kádr „sešívaných“ však touží po tom podívat se potřetí v klubové historii do elitní evropské klubové soutěže.

Slavii lze brát jako rozehranější

O Slavii můžeme směle mluvit jako o týmu s větší zápasovou praxí, neboť v novém ligovém ročníku sehrála již pět zápasů. V nich dosud nenašla přemožitele a body jí sebralo zatím jen v prvním kole Slovácko. Lille oproti tomu sehrálo v novém ligovém ročníku pouze jediný zápas, v němž splnilo roli favorita v Remeši. Vyhrálo v něm 2:0, přičemž domácí tým hrál zhruba posledních dvacet minut v deseti. Devátý celek minulého ročníku francouzské ligy skutečně nepředstavoval významné měření sil. Všichni si mnohem více vzpomínají na dramatické 3. předkolo Ligy mistrů, kde tým z francouzsko-belgického pomezí vystavil stopku slavnému Fenerbahce Istanbul. Rozhodně tedy panuje očekávání, zda na tento úspěch dokáže navázat i proti Slavii.

Všichni fanoušci sešívaného vyznání doufali, že budou mít na zápas lepší vzpomínky než aktéři dvou duelů základní skupiny Evropské ligy z podzimu 2009. Během úvodní desetiminutovky měl míč více pod kontrolou domácí tým a první důrazné varování poslal slávistické obraně Gudmundsson. Souvislý tlak ze strany domácího týmu však nenásledoval. Jistá útočná iniciativa byla naopak patrná i ze strany Slavie. Po půlhodině naštěstí pro Slavii přestřelil v obrovské šanci Jonathan David a útočný zámek domácího týmu se postupně utahoval. Zhegrova vyslal pozdrav Kinskému zpoza šestnáctky. V nastaveném čase mohl domácí fanoušky šokovat Tomáš Chorý, ale jeho pokus skončil těsně vedle branky. Do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu.

Dvě nepříjemné facky

Do druhého poločasu vstoupila Slavia střeleckým pokusem Zafeirise, s nímž však domácí brankář nemohl mít větší problémy. Poté se vrátila územní převaha domácího týmu a v 52. minutě se dočkal Jonathan David, který poslal Lille do vedení. Následně se Slavia na hřišti poněkud hledala a kromě neuznaného gólu Dioufa žádná odpověď nepřicházela. V 77. minutě předvedl naopak povedenou individuální akci Zhegrova a vstřelil druhý gól Lille. Po konzultaci s VARem nebyl následně uznán gól Mojmíra Chytila. V poslední minutě těsně přestřelil domácí branku Matěj Jurásek. Do pražské odvety tak jedou „sešívaní“ s dvoubrankovým mankem.

Slavia okusila v tomto ročníku poprvé hořkost porážky. Ta však může mít fatální důsledky pro celý zbytek sezony, neboť soubor Jindřicha Trpišovského si výrazně zkomplikoval cestu za vysněnou pohárovou metou v podobě Ligy mistrů. Dohnat dvoubrankovou ztrátu nemusí fanoušci brát sice jako neřešitelný úkol, nicméně francouzský tým především ve druhém poločase jasně ukázal svou kvalitu. Fanoušci musí doufat, že příští týden uvidí v Edenu úplně jinou Slavii, která ukáže svůj evropský rozměr.