Článek
První soutěžní zápasy ale čekají i na hráče působící v Německu či Itálii, tam sezonu odstartují pohárová klání. Jsou ale také země, kde je ročník 2023/24 už v plném proudu. Vybrali jsme pro vás deset českých špílmachrů, které se v sezoně vyplatí sledovat.
Tomáš Souček (28 let, West Ham United)
Tohle jméno asi nikoho nepřekvapí. Však už Tomáše Součka čeští fanoušci ostrovního fotbalu sledují od ledna 2020, kdy do West Hamu přestoupil. I přes pochyby části diváckého spektra měl okamžitě velký vliv na hru Kladivářů, v první celé sezoně v Premier League nevynechal na hřišti ani jednu minutu a k tomu z pozice defenzivního záložníka nastřílel deset gólů. Vybudoval si pověst hráče, který si pro tým nechá rozbít hlavu, pokryje velký prostor a k tomu vypomůže ofenzivě zejména při standardních situacích.
Jenže situace se změnila. Ačkoliv byl i loni stabilním členem jedenáctky Davida Moyese a doma v Edenu vyhrál Evropskou konferenční ligu, od fanoušků začala přicházet kritika. V lize se přesně trefil už jen dvakrát a někteří příznivci týmu ze severovýchodu Londýna nechápali, proč stále hraje. Vytýkali mu, že kromě naběhaných kilometrů nemá pro tým žádný další přínos. Proto bude letos mimořádně zajímavé sledovat, jak se s kritikou vypořádá. Z klubu navíc odešel kapitán Declan Rice a pokud se West Ham nerozhoupe k nákupu náhrady, bude záloha stát na Součkovi více než kdy jindy.
Tomáš Čvančara (22 let, Borussia Mönchengladbach)
Nejprve zakončení přízemního centru pravačkou. Podruhé se prosadil hlavou. A na závěr svého galapředstavení krásná rána z přímého kopu z hranice velkého vápna. Tomáš Čvančara zvládl během přátelského utkání se Stuttgartem nasázet hattrick a fanoušci Borussie Mönchengladbach jsou z nového útočníka nadšení. O tom, že by ex-Sparťan měl hrát v týmu významnou roli svědčí i vyjádření nejvyšších představitelů Die Fohlen.
„Tomáš je gólově nebezpečný útočník, který dokáže být také velmi rychlý. Je sice ještě mladý, ale pohybuje se již dlouho v profesionálním fotbale a v uplynulé sezóně se dostal i do reprezentačního áčka. Je to velmi cílevědomý hráč a hrát za Borussii bylo i jeho přání,“ prohlásil po přestupu sportovní ředitel Gladbachu Roland Virkus. Čvančara do klubu přichází jakožto přímá náhrada za Marcuse Thurama, který v létě odešel do Interu Milán.
David Jurásek (23 let, Benfica Lisabon)
První soutěžní zápas, první trofej. David Jurásek začal své portugalské dobrodružství ve velkém stylu, s Benfikou vyhrál tamní superpohár. Za klub se dokonce prosadil hned v prvním přáteláku po svém příchodu, krásným volejem překonal gólmana Basileje. Mimochodem, tu branku mu připravil jakýsi Ángel Di María.
Už po sezoně bylo jasné, že spolu s Tomášem Čvančarou asi půjde o dva nejžádanější produkty uplynulého ročníku Fortuna ligy. Zájemců měl energický levý bek s vynikajícím centrem několik, Slavii ale nejvíce nabídla právě Benfica Lisabon, která ho vykoupila za 14 milionů eur. Za hráče, který první zápas v české elitní soutěži odehrál teprve předloni, je to solidní částka. Jurásek ale udělal během těch dvou let obrovský progres. Mimochodem, pokud budete i kvůli rodákoví z Dolního Němčí Benfiku sledovat, koukněte se i na jiné bývalé slávisty, Alexandera Baha a Petara Musu.
Adam Hložek (21 let, Bayer 04 Leverkusen)
Pět gólů, čtyři asistence a gólová kontribuce každých 143 minut. Na první sezonu v Bundeslize neměl Adam Hložek čísla špatná. Přesto asi každý český divák čekal ještě trochu více, jelikož jde o jeden znejvětších talentů tuzemského fotbalu za poslední léta. Stabilní pozici si v Leverkusenu odchovanec Sparty zatím nevybudoval – jednou začínal v základu, podruhé z lavičky. V sezoně mu pomohly zejména dvě věci. Výměna trenéra Gerarda Seoaneho za španělskou legendu Xabiho Alonsa, pod nímž se farmaceutům začalo dařit. A paradoxně také zranění tuzemského kolegy Patrika Schicka, na jehož pozici pak Hložek nastupoval.
Ve sportech, nejen ve fotbale, se často říká, že druhá sezona v novém působišti je těžší než první. Protihráči už vás poznali a jsou lépe připravení. Od Hložka očekáváme více odehraných minut i větší podíl na gólech. Otázkou je, na jaké pozici bude nastupovat. Na hrot Bayer 04 přivedl Victora Bonifaceho ze Saint-Gilloise, který se uvedl brankou proti West Hamu, prostor i kvůli odchodu Moussy Diabyho zůstává na kraji. Zatím se tak nejpravděpodobněji jeví varianta s Hložkem na levém křídle při formaci 3-4-3, při variantě 4-2-3-1 by pak mohl hrát i na pozici ofenzivního záložníka či stínového útočníka.
Václav Černý (25 let, Wolfsburg)
Po téměř deseti letech v Nizozemsku si poprvé vyzkouší jiné zahraniční angažmá. Křídelníka Václava Černého z Twente totiž za 8 milionů eur (necelých 200 milionů Kč) vykoupil německý Wolfsburg. „Vlky“ asi nebylo potřeba dlouho přesvědčovat, ve 32 zápasech Eredivisie loni skóroval 13krát a k tomu zapsal 11 asistencí. A kdyby náhodou váhali, Černý je ve svých plánech musel definitivně utvrdit dvěma parádními trefami v kvalifikaci proti Faerským ostrovům. Pokud čísla zopakuje, může jít bez přehánění o bundesligový přestup léta.
Wolfsburg bude mít v nové sezoně jeden z nejmladších kádrů v Německu. Největším konkurentem pro Václava Černého v boji o základní jedenáctku bude zřejmě 22letý Rakušan Patrick Wimmer. Ten měl loni za 26 ligových zápasů bilanci 4+8. Konkurenci tak český agilní křídelník sice nemá malou, rozhodně ale překonatelnou.
Tomáš Pekhart (34 let, Legia Varšava)
Známé, ale pro někoho možná nečekané jméno na tomto seznamu. Tomáš Pekhart už byl v Legii Varšava i chvíli na odpis, v úvodu letošní sezony ale prokazuje, že góly stále dávat umí. V úvodních dvou zápasech Ekstraklasy se prosadil čtyřikrát, dalšími dvěma zásahy přispěl k postupu z 2. předkola Evropské konferenční ligy přes kazašské Ordobasy. Loni se ve 29 zápasech ve všech soutěžích trefil osmkrát, letos už má na kontě gólů šest a to ještě není ani půlka srpna.
V dresu polského vicemistra by tak Pekhart mohl zopakovat veleúspěšný ročník 2020/21, kdy v 25 ligových duelech pokořil brankáře soupeřů 22krát. Chtěla by to i celá Legia, která právě od tohoto ročníku nezískala polský titul. A kdo ví, třeba 34letému útočníkovi přijde i pozvánka do reprezentace.
Lukáš Ambros (19 let, Wolfsburg)
Někdo tohle jméno možná slyší poprvé. Přesto by Lukáš Ambros mohl letos zažít průlomovou sezonu. Teprve 19letý ofenzivní záložník začínal v Dolním Němčí, kde má mimochodem kořeny i jiný muž z tohoto listu, David Jurásek. Ambros to pak vzal přes Slovácko do pražské Slavie, odkud před třemi lety odešel na zkušenou do Německa.
Ve Wolfsburgu aktuálně jako kapitán vede tým do 19 let, stejnou roli má i v mládežnické reprezentaci. Čtyři góly a čtyři asistence mu vynesly i jeden start v dospělé Bundeslize, v únoru naskočil na 16 minut do zápasu proti Lipsku. Dalších osm utkání A-týmu pak sledoval z lavičky náhradníků. V letní přípravě odehrál 60 minut proti Freiburgu a poločas s francouzským Lens. Na další zápasy ze sestavy vypadl, ale ročník je dlouhý a Ambros by se mohl v Bundeslize objevit.
Christophe Kabongo (19 let, Podbrezová)
Když se slovenského fanouška zeptáte na nejlepšího hráče tamní ligy vyjma Dunajské Stredy a Slovanu Bratislava, asi vám zazní několik jmen. Jedním z nich ale stoprocentně bude Christophe Kabongo, který od jara hostuje z belgického Lommelu v Pobrezové. „Železárny“ navíc mají možnost uplatnit opci. Dospělý fotbal si na severozápadě Evropy příliš nezahrál, tak šel sbírat zkušenosti k našemu východnímu sousedovi.
A do tamní Fortuny ligy (dnes už Niké ligy) vlétl jako velká voda. 19letý Čech se ještě loni v deseti zápasech prosadil pětkrát. A v novém ročníku má zatím bilanci dva zápasy, dva góly, byť odehrál pouze 70 minut. V Belgii už si tak možná klepou na čelo, proč Kabongovi neposkytli více příležitostí.
Lukáš Vorlický (21 let, Atalanta Bergamo)
Další hráč z kategorie mladých, kteří by ale letos mohli prorazit ve velkém fotbale. Jenže Lukáše Vorlického v prvních kolech na hřišti vůbec neuvidíme, od března totiž laboruje se zraněným kolenem. Přesto má tenhle mladík, který asi bude primárně nastupovat ve třetí italské lize za rezervu Atalanty Bergamo, už tři starty v Serii A. Jeden z nich i proti slavnému AC Milán. Nejčastěji nastupuje na levém křídle nebo jako ofenzivní záložník, loni za juniorku týmu z Lombardie dal čtyři branky v 11 zápasech.
Adam Stejskal (21 let, WSG Tirol)
Pět let se učil v jedné z nejlepších akademií světa, v Red Bullu Salcburk. Teď Adam Stejskal odešel sbírat zkušenosti s dospělým fotbalem do klubu WSG Tirol sídlícího v Innsbrucku. Do týmu sice přišel na přestup, Salcburk ale má možnost zpětného odkupu. A ani Stejskal a svůj bývalý klub nezanevřel. „Dokonce bych měl dál na pravidelné bázi komunikovat s jeho trenérem gólmanů. Uvidí se, jestli se ještě někdy vrátím, dveře určitě zavřené nemám,“ prozradil člen širšího kádru reprezentace do 21 let.
Pozici dvojky či trojky u dlouholetého rakouského mistra tak Stejskal sice vyměnil za boje o záchranu, z hlediska herního času se ale krok zatím vyplácí. Na začátku sezony dostal přednost před Benjaminem Ožegovičem i mládežnickým reprezentantem Paulem Schermerem. K ligové výhře Tirolu Stejskal zatím nepomohl, jeho klub měl ale v počátku soutěže těžký los.