Hlavní obsah
Sport

Zuřivý Sparťan: Kováčův hořkosladký návrat a senzační Wiesner!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
7. 8. 8:16

Vrátit se můžete kamkoliv, otázkou je, jak vám bude návrat chutnat. I trenér Pardubic Radoslav Kováč, svého času vynikající stoper a hráč Sparty, se v minulém kole vrátil na Letnou, kde kdysi působil.

Článek

A byl to návrat, na který asi jen tak nezapomene. Nejenže mu Sparta na zpáteční cestu do města perníku přibalila dárek v podobě pěti gólů, ale ani rozhodčí Tomáš Klíma Kováče nepotěšil. Sice si spolu hezky popovídali face to face, ale pardubický trenér to odnesl žlutým kartónkem a pachutí na patře, že se občas nepíská to, co by se jinak mělo. A jak to viděl Zuřivec?

Nakonec bude však Kováč za hrdinu, protože udržet nervy na uzdě po tom, co rozhodčí Klíma (ne)odpískal pro jeho Pardubky, je opravdu kumšt. Ruku na srdce sparťané, nedat za takový humpolácký faul Kaana Kairinena na Michala Hlavatého ani žluťáka a ještě dráždit Kováčovy nervy odpískanou penaltou, která nebyla, to by jeden vážně nemusel vydržet. A ještě jedna pochvala pro trenéra Pardubic: pětigólový příděl sváděl jen a jen na své hráče. Ne tedy na nějakou kabelku a nepřízeň všemocných fotbalových bohů z hlavního města.

Konkurs na Kovářova nástupce – pokračování

Sparta si vlastně angažováním nadějného brankáře Matěje Kováře sama zavařila. Původně se nesly zvěsti o tom, že se jedná o perspektivu dvouletého hostování borce z Manchesteru United a letenští tak mají jistotu jedničky v brance. Kovář opravdu výrazně přispěl k titulu a to byl začátek jeho konce na Letné. Ať už to bylo jak bylo (údajně na jeho zpátečku na ostrovy tlačili sami United), Sparta se brankáře nedočkala a musela jednat. Jednala. Nejdříve oprášila naděje Vojtěcha Vorla na pozici „aděnúchy“ a přikoupila Jakuba Surovčíka. Ale ani to zřejmě nebylo Brianu Priskemu dost dobré a tak přišel jeho krajan Peter Vindahl z AZ Alkmaar.

Vindahl přišel také na hostování, ovšem tím veškerá podobnost s hvězdou loňské sezóny končí. Dán nebyl do branky instalován hned, ale čekal dvě kola na svou premiéru. On totiž jako na potvoru Vorel nevyrobil žádnou minelu, aby se tak našel důvod rychlé výměny brankářské jedničky (Dominik Holec nechá pozdravovat). V minulém kole se však Vindahl dočkal (aniž by Vorel chyboval) a postavil se do základu proti Pardubicím. Lapidárně a velmi stručně: nezklamal, neoslnil a chytal. Ono se to od brankáře většinou očekává i ve Spartě. Takže lze říci, že Vorel stále může snít svůj sen o sparťanské brankářské jedničce. Vindahl nejdříve nejistě boxoval, postupem času se však rozehrál. Určitě rád hraje nohama, to se u brankáře cení. Pardubice ho ale neprověřily. Kodaň bude jiný level. Nebo že by Vorel?

Výkonem mnohem lépe než u Ševců

Přesně, kdo viděl Spartu ve Zlíně, mohl se v sobotu tetelit štěstím. Sparta se sice pár obligátních minut hledala, ale poté přišla demolice „perníkářů“ i skvělé individuální výkony. Jan Kuchta, Veljko Birmančevič, Qazim Laci – skvělí, jiní jako třeba Jaroslav Zelený, Filip Panák, Lukáš Haraslín, Ladislav Krejčí i Martin Vitík spolehliví jako vždy. Konečně se dostalo i na Matěje Ryneše s Václavem Sejkem, kteří naznačili, že jsou hratelní. Což se o obou vědělo, ale veřejnost si žádala důkazy. A zejména Ryneš ho předložil. Rozhodně jasnější jak navrátivší se Adam Karabec. Ten chlapec se stále hledá a jen bůh ví, zda se vůbec kdy ještě najde. Tedy ve Spartě. Talent to je, ale jak už bylo výše poznamenáno, veřejnost si žádá důkazy. V sobotu nepředložen žádný, jen pokus o pád pod nohy pardubického obránce. Na talent málo, ačkoliv po zranění poprvé na letenském trávníku. „Abych z vás neudělal dalšího Daňka!“ A pozor, dva zbytečné góly ve sparťanské síti se příště nemusejí vyplatit.

Překvapivý hrdina zápasu Wiesner

Dlouhodobě nepříliš oblíben u fanoušků, nejasné výkony a jen občasné záblesky. I tak lze vidět pravého obránce či záložníka Tomáše Wiesnera. V obou disciplínách, tedy jak dopředu tak dozadu, takový nijaký. Již mnohokrát napsáno, že na pravé straně tlačí Spartu kopačka. V přípravě se však rozehrál Jan Mejdr a první dvě kola svými výkony dal fanouškům naději, že kopačka na pravé straně přestane letenské tlačit.

Proti Pardubicím však zůstal Mejdr jenom na lavičce a dostalo se tak na Wiesnera. Jeho výkon nebyl v očekávání, spíše chtěli fanoušci jeho nasazení přetrpět. Ale! Wiesner měl tentokrát záblesk. A jaký! Jeho sólo mezi slalomovými tyčemi (rozuměj obránci Pardubic) a předložení Haraslínovi byla fotbalová óda na radost. Mnohokrát napsáno, když Wiesner chce, umí. Jenže jemu se chce jenom občas. A to ho sráží. Možná to tentokrát způsobila stovka na jeho výročním dresu (100× v rudém), ale možná se konečně někdo probudil. Před Kodaní dobrá zpráva pro letenský trenérský ansámbl.

Kairinen nemusel dohrát, ale to on dobře ví. Proč to nevěděli rozhodčí?

Jeho zákrok na Hlavatého na konci prvního poločasu? Ve světském trestním právu je to na kriminál bez podmínky. Bůh zaplať, že Hlavatý dohrál a nepřišel o kotník. Jistě, Kairinen to neudělal s úmyslem. Ještě toho trochu. Sám si byl vědom toho, že k němu byl rozhodčí Klíma více než milosrdný. Sice se takové situace ve fotbale občas stanou, ale to nikoho neomlouvá, aby ponechal kartónky všech barev nečinně ležet v kapse. Jitří to emoce, probouzí teorie o spřísahání a ničí Kováčovo zdraví. Jeho zrudlý obličej a naběhlá žíla na krku by měla Klímu ještě hodně dlouho strašit ve snech. Sparta jeho pomoc nepotřebovala. A jestli se chtěl Klíma blýsknout před plným stadiónem, tak to pěkně podělal. A VAR s ním.

Sparta bavila. Ale bude to stačit na Kodaň?

Sobota na Letné bavila. Hezké akce, pěkné branky, emoce a individuality. Plný „dům“ a skvěle připravený trávník (zdravíme do Zlína a do Prištiny). Vše na pohodu. Trenér Priske také řádně prostřídal, již zavčasu, což u něj nebývá zvykem. Ovšem to mělo jeden jediný účel, úterní zápas proti Kodani v kvalifikaci o ligu mistrů. Nepostradatelní kosterníci byli vystřídáni (Kuchta, Haraslín, Krejčí, Kairinen, Zelený) a jejich budoucí náhrady se dostaly na plac v míře vrchovaté. Na Letné si zřejmě už uvědomili, že košatý kádr musí být pravidelně větrán a opory pravidelně šetřeny, aby se hra neustále okysličovala a divák se měl na co koukat. Ovšem jestli to bude na mistra Dánska stačit? Uvidíme hned v úterý, ale jako takticko-úhybný manévr výborné. A mohlo by to takto fungovat i jindy, než před letenským vystoupením v pohárech. Fanoušek má rád příjemné změny.

Ještě jedna premiéra – Gomez. Nemastně, neslaně

Ve třetím ligovém kole se také dostalo na poslední letní příchod na Letnou, obránce Jamese Gomeze. Co již dlouhodobě razí v Edenu, tedy africké hráče zejména do obrany, rozhodla si vyzkoušet i Sparta. Gomez je mladý, perspektivní a – a uvidíme. V sobotu nijak přehnaně neoslnil, dokonce se přimotal k jedné brance Pardubic. Předtím se mu tak vedlo i za B tým v Prostějově, také tam se měl „podepsat“ pod inkasovanou branku. Že by tedy střela vedle? Není potřeba hned lámat hůl a kdo chce, pozitiva si určitě najde. Vždycky jde jen o úhel pohledu a trpělivost, co růže přináší. Tu snad už na Letné pod Priskem konečně našli.

A teď hurá do Kodaně. Fanoušek je natěšený a zvědavý, co to s jeho týmem „udělá“. Sparta jako mistr má určité záruky, že případný neúspěch s dánským mistrem ho okamžitě nekatapultuje z pohárové Evropy. Ale bylo by záhodno to všeliké chválení a pochlebování z minulé sezóny přetavit i v kus cenného evropského švunku. „Hyn sa hukáže a do roka a do dne“, jak zamumlal jakýsi Kozina než mu podkopli štokrle po nohama. Sparta je na tom mnohem lépe. V sobotu bavila a tak se těšme!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz