Článek
Příkladem je článek, který jsem věnovala neblahému faktu, že konzumace ryb z českých řek nebo konzerv s rybami mořskými, představuje velké zdravotní riziko, protože jsou kontaminovány jedovatými látkami. Nebo alarmujícím zprávám o tom, jak vážný dopad může mít na zdraví dětí používání mobilních telefonů. A v neposlední řadě těm, co varují, že se ve výrobcích pro ně, ať už oblečení či hračky, nacházejí nebezpečné látky, jež mohou fatálně poškodit dětský organismus. Jde především o tzv. zpomalovače hoření, věčné chemikálie, bisfenoly, ftaláty a podobné „hrůzy“.
Arnika varuje, marně
Upozornila jsem také na velmi zneklidňující zjištění ekologické organizace Arnika. Ta nechala analyzovat právě hračky pro děti, jež jsou k mání na českém trhu, a dočkala se velmi nemilého překvapení. Mimo jiné v nich totiž našla tetrabrombisfenol A, který má už v minimálním množství na dětský organismus karcinogenní vliv a narušuje hormonální systém. Jako by to nestačilo, Arnika zároveň zjistila, že se jednalo i o výrobky z domácí produkce a koncentrace škodlivých látek v nich obsažené patřily k nejvyšším v Evropě!
Tato prospěšná organizace naštěstí nezůstává pouze u zveřejňování alarmujících zpráv, ale snaží se všemožně lobbovat, aby byly co nejdříve přijaty zákony zakazující používání toxických škodlivin ve výrobcích pro děti. Na svém webu také zorganizovala podpisovou výzvu Výrobky bez jedů vyzývající evropské politiky, aby do roku 2029 zakázali všechny rizikové látky ve spotřebním zboží. O tom, že lidé tuto mimořádně důležitou výzvu neberou příliš vážně, svědčí fakt, že ji dosud podepsalo jen několik málo tisíc signatářů, přičemž část z nich je zahraničních.
Těžké dilema
Předpokládala jsem naivně, že takové zneklidňující články zaujmou alespoň některé čtenáře, nicméně jsem zjistila, že napsat a zveřejnit je pro mne znamená jenom ztrátu drahocenného času i peněz. Řeším tak dilema, zda se palčivému tématu nadále věnovat a snažit se tak přispět ke kýžené zdravotní osvětě či na tuto snahu rezignovat a přivydělávat si také psaním různých senzací.
Jakkoliv bohužel platí, že bulvární informace od pradávna přitahovaly pozornost, stejně nemohu uvěřit tomu, že rodiče malých dětí zajímají víc než informace o tom, že se u nás prodávají toxické hračky a dětské oblečení, plné nebezpečných škodlivin, nekonečné skandály Agáty Hanychové či jiných „celebrit“.
Pokud se však přece jenom najde pár zodpovědných rodičů, jimž je zdraví jejich dětí nadevše, děkuji jim, že si tento článek přečetli a prosím je, aby podepsali výzvu Arniky (viz odkaz níže).
Zuzi Bémová
Zdroj:
https://arnika.org/novinky/ceske-deti-mohou-pod-stromeckem-najit-hracky-s-vyssim-obsahem-toxickych-latek
https://arnika.org/vyrobky-bez-jedu