Hlavní obsah
Internet a technologie

Jako matku mě děsí umělá inteligence. Děti svlékne do naha, mě také

Foto: Ivan Šuster Wikimedia Commons CC-BY-SA-2.0

Je Ivan Bartoš pravý? Nebo je to avatar?

Dnešní rodiče se právem obávají, která další nástraha na jejich děti ze všech stran číhá. Vedle nebezpečných drog a nápojů či závislosti na sociálních sítích, je to nejnověji umělá inteligence.

Článek

Abych se na to připravila, nenechala jsem si ujít dokument České televize „Máme se bát umělé inteligence?“ V mém případě padl na úrodnou půdu, protože mě vyděsil k smrti. Musím říci, že si nevybavuji, že by mě něco podobného tak zasáhlo, až se mi z toho udělalo opravdu špatně.

Hned v úvodu se objevil rozhovor s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem a k mému zděšení to nebyl on, ale jeho avatar, vytvořený umělou inteligencí (AI). AI totiž více než cokoliv v historii lidstva usnadňuje manipulace, fake news a podvody všeho druhu. Sám zaskočený Bartoš přiznal, že u nás zatím neplatí povinnost označovat, že byla něco vytvořeno AI.

Dobrý sluha, zlý pán

Začíná se tak ukazovat to, co předpovídali někteří ostražití experti, že AI sice bude dobrý sluha, ale velmi zlý pán. Její rozvoj je tak prudký, že se ho začínají obávat i ti, co z něj byli zpočátku nadšení. Výzvu, aby byl její vývoj pozastaven, podepsal dokonce i Elon Musk.

Do tří let má být například až devadesát procent obsahu na internetu vytvořeno s její pomocí. AI totiž umí psát, číst, počítat, mluvit. Nejhorší však je, že vytváří fotografie a videa, u nichž není možné rozlišit, zda je jejich obsah pravý nebo umělý. Věrohodně napodobí politiky či slavné osobnosti, klidně i papeže. Mimochodem, fakt, že čeští vědci loni k nerozeznání napodobili hlas Karla Gotta (se svolením jeho manželky, která z toho byla nadšená), mi přišel dost scestný. Dá se však už generovat i náš hlas a zavolat třeba rodičům, že potřebujeme, aby nám ihned poslali peníze. Falešní bankéři tak mohou vylákat naše bankovní údaje.

Do naha!?

Pro mě, jako matku dvou dětí, byla ale nejvíce šokující pasáž, která ukazovala, jak si kdokoliv může za pár korun vygenerovat třeba snímek svlečené spolužačky a šířit ji dál. Do aplikace se nahraje její fotografie, na níž je oblečená a po kliknutí je během okamžiku nahá. Takové dítě se pak může stát snadno terčem kyberšikany a vydírání.

A to se raději ani nezmiňuji o tom, že mě AI může také svléknout nebo v brzké době připravit o práci, protože moje profese patří k těm nejlépe nahraditelným. Podle střízlivých odhadů půjde až o stovky milionů lidí a už nyní jich avataři nahrazují značný počet.

Zuzi Bémová

Zdroj: Česká televize „Máme se bát umělé inteligence?“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz