Článek
Namísto toho, aby byla přání a vize Petra Fialy interpretována jako inspirace a výzva pro národ, tím spíše, že poskytl exkluzívní rozhovor ČT 24 17. listopadu, tedy v den státního svátku, byl pasován do role největšího populisty v zemi. Jeho slova byla nejspíše záměrně řadou médií a především opozičních politiků dezinterpretována tak, že Čechům slíbil během čtyř let platy jako v Německu.
V souvislosti se současnou situací u nás, kdy značná část voličů podporuje skutečné populisty, přitom divákům vzkázal: Přemýšlejte nad tím, v jaké zemi chcete žít. Jestli chcete mít ty mzdy, jako mají lidé v Německu nebo v Rakousku, a to bychom si zasloužili, a nebo se někde potácet mezi Maďarskem a Slovenskem. To je ta volba.
Zásadní změny
Na jeho apel zareagoval Václav Moravec námitkou, že za vlády ODS střední třída zchudla. K tomu ovšem premiér namítl, že přesto bude jeho vláda patřit od roku 1989 k těm nejúspěšnějším, protože zvládla řadu krizí. Především uprchlickou, kdy jsme přijali nejvíce uprchlíků z Ukrajiny na hlavu v Evropě, navíc tak, že z toho mají čeští občané prospěch. Ukrajinci totiž už nyní přispívají do českého rozpočtu více, než jim pomáháme.
Připomněl, že současná vláda zásadně změnila energetickou situaci, kdy už nejsme zcela závislí na Rusku, ale můžeme si vybírat, odkud budeme odebírat plyn a ropu. Pochlubil se také, že se nyní nejvíce staví a investuje, rozhodlo se například o stavbě století (Dukovan) a přitahují se strategické investice, což je podle něj právě základ pro to, aby lidé měli dobré mzdy. V neposlední řadě zmínil, že se České republice vrátila prestiž.
Ještě tam nejsme
Nicméně sám připustil, že se řada věcí nedaří a že by si přál, abychom byli efektivnější, rychlejší a byli dál, třeba na té úrovni Bavorska. A dodal: Ještě tam nejsme, ještě potřebujeme pár let. Vyjádřil ovšem naději, že už příští rok u nás bude ekonomický růst a určitě poroste reálná mzda.
V této souvislosti se vůbec netajil tím, že by proto potřeboval silnější mandát a mohl se věnovat nejen řešení krizí jako dosud, ale především strategickým projektům: Abychom tady vytvořil prostor pro to, že firmy budou dobře prosperovat a mohou dávat lidem ty mzdy, jako mají v Bavorsku. Ty kroky, které děláme, k tomu vedou. Já se chci opravdu posunout mezi ty mezi ty nejúspěšnější země na světě a vím, jak to udělat.
Přiznal se, že to vyžaduje silnější mandát a kontinuitu, protože čtyři roky k realizaci takových plánů zkrátka nestačí. A v této souvislosti si zcela právem postěžoval, že se se u nás projedlo osm let ekonomické konjunktury.
Sen už se stal skutečností
Ale co je nejpodstatnější, odvážná vize premiéra Fialy není tak nereálná, jak mnozí tvrdí a vysmívají se jí. Je škoda, že když hovořil o šanci mít mzdy jako v Německu nebo Rakousku, nepřipomněl, že na ně už mnoho Čechů dosáhne.
Já osobně jich mám ve svém okolí hned několik- ať už jde třeba o šikovného obchodníka Filipa, který se vypracoval od píky ve Škodovce a dnes bere plat vysoce překračující 100 tisíc. Ostatně, právě ve Škodovce už průměrné mzdy dosahují přes 80 tisíc korun měsíčně. Moje teta před penzí pracovala jako vedoucí malého obchodu zahraniční firmy a v závislosti na výši tržeb si vydělávala také přes 100 tisíc měsíčně. Sestra se stejně tak, jako Filip, vypracovala z prodavačky na marketingovou ředitelku tuzemské kosmetické firmy, kde si už jako studentka přivydělávala na brigádách a dnes její plat o mnoho tisíc překračuje průměrnou mzdu v Německu. Totéž platí o IT specialistech, stejně jako o řadě dalších schopných lidí, které tato značka zaměstnává.
A což teprve živnostníci, kteří dobře vědí, že řemeslo je zlaté dno a díky své šikovnosti mají nadprůměrné příjmy. Mimo jiné si pochvalují, že si u nás vydělají víc než za blízkými německými hranicemi, kam je pořád někdo láká.
Mimochodem, když jedeme na nákupy kousek za hranice, nemáme pocit, že bychom se měli podstatně hůř než naši sousedé. Bydlíme v podobných domech, jezdíme ve stejných autech a docela často vidíme, že Češi mají v supermarketech víc zaplněné nákupní vozíky než většina Němců a dokonce bývají mnohem lépe oblečení.
Zuzi Bémová
Zdroj: Česká televize Otázky Václava Moravce 17.listopadu