Článek
A nyní v předvánočním čase mi dokáže obzvláště pokazit náladu. Bodejť ne, když se dozvím, že ryby, donedávna považované za jeden z nejzdravějších pokrmů, jsou plné toxických látek, a totéž platí o dalším symbolu Vánoc, vánočním stromečku. Plastová varianta, ještě donedávna považovaná za ekologičtější, představuje společně s umělými vánočními ozdobami a svítícími řetězy obzvláště nebezpečnou kombinaci.
Nepodléhat trendům
Upozorňuje na to Karolína Brabcová, odbornice na toxické látky ze spolku Arnika. Ta proto tento týden v České televizi poradila, jak zdraví ohrožující výrobky co nejvíce eliminovat. Jednou z nejsnadnějších možností je nepodléhat různým módním trendům a nepořizovat kvůli Vánocům stále nové věci. Reklamní kampaně nás tlačí kupovat stále nové a nové věci, ale určitě to není ekologické, postěžovala si v magazínu ČT Sama doma.
Naopak divákům poradila na maximum využít třeba přírodní vánoční ozdoby nebo ty, co nám zůstaly po babičce či je vyrobily naše děti. Také doporučuje co nejvíce využívat přírodní materiály na balení dárků, protože se dají dobře recyklovat. Já vždycky varuji před těmi plasty také proto, že se recyklují hůře, zmínila.
Méně je více
Při nakupování vánočních dárků pro děti doporučuje řídit se zásadou méně je více. Děti si velmi často přejí jednu věc a je lepší do ní investovat, než jich zbytečně kupovat více. Obzvláště upozornila na nebezpečí, číhající na děti z hraček. Šokovala informací, že levné hračky, které se prodávají na různých tržištích, jsou vyrobeny z recyklovaného černého plastu, například elektroodpadu: A ten plast v sobě má toxické látky, které mohou být pro děti nebezpečné, varovala.
Naopak uklidnila, že si alespoň renomovaní velcí evropští výrobci dávají na obsah toxických látek v hračkách velký pozor.
Ve studiu Sama doma také názorně předvedla, jak se škodlivé látky, obsažené ve výrobcích pro děti, testují pomocí speciálního přístroje. Když analyzovala ozdobu do vlasů, určenou pro malé holčičky, ukázalo se, že není v pořádku.
On-line nebezpečí
Časovanou bombu nyní představují čínská on-line tržiště, například TEMU, které je u nás kvůli nízkým cenám velmi populární. Podle testů Evropského družení výrobců hraček drtivá většina hraček, koupených z této platformy, nesplnila bezpečnostní limity. Obsahovaly řadu vysoce toxických látek, například ftaláty, poškozující hormonální a endokrinní systém.
Ostatně, loni u nás vyvolala velký poprask zpráva, že se v naší zemi prodávala nejtoxičtější hračka na světě vůbec, kostka s motivem tolik oblíbeného krtečka.
Zuzi Bémová
Zdroj: Česká televize Sama doma
https://www.enviweb.cz/126525