Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Umožnila jsem studentům, aby si přivydělali. Ale musela jsem kvůli tomu zaplatit i účetní

Foto: Seznam.cz

Tak, jako každé prázdniny jsem v našem malém rodinném podniku zaměstnala na brigádu dva studenty, abych si mohla dopřát pár dnů dovolené. Vykoupena však byla byrokratickým peklem, které mě poté čekalo.

Článek

Dopředu jsem sice věděla, že se výrazně zhoršují podmínky při uzavírání dohod o provedení práce, ani ve snu mě však nenapadlo, že se naši politici rozhodli tento způsob zaměstnávání brigádníků zničit tak, že zcela ztratil smysl. Namísto toho, aby tak, jako dosud umožňoval například studentům nebo penzistům, aby si přivydělali nějakou tu korunu, byrokratickým peklem zaměstnavatelům příležitostnou práci tak zkomplikovali, že většina z nich na tento způsob rezignovala. Z dříve tolik oblíbených dohod se totiž stal nástroj ostudné státní šikany.

Rozfázovaný balíček

„Konsolidační balíček“ DPP změnili natolik, že se v jednotlivých paragrafech nevyznají ani odborníci a navíc řada ustanovení platí v různých termínech, a tak je neustále nutné sledovat, co je v tomto nového. O jiného data platí tzv. registrační a ohlašovací fáze, tedy povinnost evidence DPP a hlášení všech příjmů z nich, od příštího roku pak další byrokratický paskvil, nazvaný fáze sjednocení DPP s úpravou běžných pracovních poměrů.

Komerční byznys

Kromě řady povinností stát rovněž nařizuje zaměstnavatelům, nezřídka malým živnostníkům, aby brigádníkům, v případě, že jejich měsíční příjem překročí 10 tisíc korun, platili sociální a zdravotní pojištění a navíc jim při určitém počtu odpracovaných hodin propláceli dovolenou atd., atd. Navzdory tomu, že o to sami brigádníci vůbec nestojí, protože je nejvíce ze všeho je zajímá, že si chtějí někde přivydělat. Vrcholem je nařízení, podle kterého jsem své brigádníky musela povinně pojistit u vybrané komerční pojišťovny, přitom mám již uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu podnikatelské činnosti.

Další a další náklady

Příležitostné zaměstnávání brigádníků na DPP a administrativa s tím spojená (nemluvě o tom, že je nutné vše složitě vyřizovat elektronicky v různých formátech), je pro mne tak složitá, že jsem si musela najmout účetní firmu, což po mne znamená další výdaje navíc, v řádu tisíců korun. Když jsem si chtěla ověřit, zda jsem vše učinila správně, v odeslané poště v datové schránce se mi ukázal pouze „rozsypaný čaj“, a tak jsem se opět musela obrátit na účetní.

Kromě dalších výdajů navíc z DPP odvádím srážkovou daň, ale pro příště už si dobře rozmyslím, zda ještě někoho zaměstnám či nikoliv. Pro stát je nejspíše výhodnější, když si studenti a penzisté chodí pro dávky a různé příspěvky, namísto toho, aby si díky brigádám přivydělali a neobraceli se na něj, na rozdíl od jiných, se stále nataženou rukou. Mimochodem, moc by mě zajímalo, kolik úředníků muselo být kvůli další byrokratické zátěži OSVČ zaměstnáno navíc.

Zuzi Bémová

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz