Hlavní obsah
Lidé a společnost

Výhodné bydlení zn. Psychiatrická léčebna Bohnice

Foto: VitVit, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Začátkem roku média informovala, že náměstek ředitele VZP má výhodně pronajatý byt ze systému chráněného bydlení pro osoby s duševní chorobou. Jak jsem zjistila, luxusní bydlení má díky bohnické léčebně i právník a zároveň vlivný pražský zastupitel.

Článek

Chráněné bydlení náměstka VZP
Rozmohl se nám tu takový nešvar. Začátkem letošního roku se v médiích objevila informace, že náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Jan Bodnár získal od Nadace Bona za zvýhodněné, resp. regulované nájemné do pronájmu byt, který je součástí systému chráněného bydlení pro osoby s duševní chorobou. Byt je situován v jednom z 19 objektů, které navíc nadace pouze a jen za tímto účelem dostala v roce 1994 do správy od MČ Praha 8. Medializovaný případ logicky vzbuzoval otázku, zda nedochází ke střetu zájmů, protože Bodnárova pozice ve VZP má přímý vliv na schvalování kontraktů a jejich objemů. Jinými slovy se zdravotnickými zařízeními podepisuje smlouvy, díky kterým plynou do nemocnice z naší největší zdravotní pojišťovny peníze za úhrady zdravotních služeb. A Nadace Bona, založená v roce 1992 při Psychiatrické nemocnici Bohnice (PNB), je s PNB technicky i personálně úzce provázaná. O tom prý ale pan náměstek neměl ani tušení. A ve funkci je dodnes. Jak jsem ale zjistila, mediální pozornosti unikl další obdobný případ a luxusní bydlení má díky bohnické léčebně také vlivný pražský zastupitel a právník Mgr. Et Mgr. Tomáš Němeček. Nejde sice o tak věhlasnou osobu, jakou je náměstek VZP, i přesto mě jeho případ zaujal.

Právník z Bohnic
Dítě ve školce, navařeno, napečeno, nehty nalakované, brouzdala jsem z nudy po internetu a neptejte se mě jak, protože sama už nevím, dostala jsem se na web PNB. Poté, co mě přestalo bavit projíždět jednotlivé pavilony za účelem výběru místa, kde mám největší pravděpodobnost strávit zbytek svého života, narazila jsem na sekci Povinně zveřejňované informace. A ta mě zaujala víc, než všechny pavilony bohnické léčebny dohromady. Proč? Tak pěkně popořadě.
Nemovitostmi disponuje také samotná PNB. Nakládání s nimi upravuje vnitřní předpis „Směrnice pro správu a nakládání s nemovitostmi Psychiatrické nemocnice Bohnice“ a primárně jsou určeny pro interní zaměstnance léčebny. Jak jsem z uveřejněných odpovědí na dotazy veřejnosti vyčetla, přesto jeden z bytů obývá také komunální politik a v médiích často vystupující právník. Advokát působící pod hlavičkou AK Hlaváček & Krampera, zastupitel MČ Praha 8 a leader koalice 8ŽIJE a PRAHA SOBĚ Mgr. et Mgr. Tomáš Němeček se svou rodinou obývá v areálu PNB třípokojový byt s celkovou výměrou 94,02 m2 a k dispozici má i soukromou zahradu o rozloze 280m2.

Z paneláku do vily
Možná jen slyším trávu růst, ale zjištěné okolnosti ve mně vyvolávají otázky (a podle počtu žádostí o informace, adresovaných PNB, zřejmě nejen ve mně), zda byl celý proces přidělení bytu Mgr. Et Mgr. Němečkovi skutečně transparentní. Němeček v letech 2013 až 2016 zastával pozici vedoucího právní kanceláře PNB, v době podpisu nájemní smlouvy, ke kterému došlo v září 2017, už ale zaměstnancem PNB nebyl. Byt mu byl přidělen na základě příkazu ředitele PNB z 3/2012, který upravuje původní Směrnici a tím umožňuje pronájem i externím zájemcům. Bytové poměry manželů Němečkových přitom nebyly zjišťovány a žádnou roli tak nehrála skutečnost, že od roku 2010 disponují bytem v krátké dojezdové vzdálenosti od PNB, který dlouhodobě pronajímají. Vzbuzuje to ve mně určitý dojem privilegovanosti ve smyslu, že právník a zastupitel přece nebude bydlet v paneláku.

Fotodokumentace prý nebyla potřeba
Volné byty ve správě PNB jsou podle nemocnice nabízeny vždy na jejích intranetových stránkách, kde jsou dostupné i veřejnosti. Teprve poté, co o ně nejeví nikdo interní zájem, mohou být inzerovány na externích webech. Problém je, že toto tvrzení se nedá ověřit, protože podle PNB „nelze nabídku zpětně reprodukovat, resp. prokázat“. Pan advokát si tak možná tento byt opravdu regulérně našel, stejně jako mohl kdokoliv jiný, na externích inzertních portálech. Ale je to tedy náhoda, to vám povím.
Dle vyjádření vedení PNB byl byt v havarijním neobyvatelném stavu, vyžadoval kompletní rekonstrukci a nikdo ze zaměstnanců PNB o něj tehdy neprojevil zájem. S předpokládanou cenou stavebních prací ve výši 735 tisíc naopak manželé Němečkovi zájem byt rekonstruovat z vlastních prostředků údajně měli. Bohužel ale neexistuje žádná fotodokumentace stavu bytové jednotky před rekonstrukcí a po ní, která by rozsah rekonstrukce dokládala. Podle PNB charakter úprav tuto dokumentaci (poněkud překvapivě) nevyžadoval, a proto nebyla pořízena. A to i přesto, že podle čl. 1 nájemní smlouvy měl být stav bytu uveden v příloze 1 smlouvy, v Evidenčním listu. Ale možná na to prostě jen zapomněli.

Velmi výhodné nájemné
Ale pojďme dál. Otázku vzbuzuje i výše nájemného, které bylo Němečkovým v roce 2017 stanoveno. Nájemné za zahradu bylo ve výši 2,- Kč za 1 m2/ rok, pronájem zahrady tak na celý rok dělal 560,- Kč. Co se týče samotného bytu, za metr čtvereční jim byla stanovena částka 102,73 Kč, maximální nájemné za téměř stometrový byt tak vycházel na 10.051 Kč. Ve stejném roce přitom podle portálu Sreality byla v Praze průměrná cena nájmu 299 Kč/m2, přímo na Praze 8 pak dokonce 315 Kč/m2, tedy téměř třikrát vyšší. Při celkové započitatelné ploše bytu 97,84 m2 by tak nájemné – za v té době běžné ceny – vycházelo na třicet tisíc korun.
Manželé Němečkovi ale neplatili 6 let a dva měsíce ani oněch deset tisíc. PNB se s nimi dohodla, že jejich investice do rekonstrukce bytu ve výši 735.536 Kč bude vzájemně započtena s nájemným, tedy dojde k tzv. odbydlování nájemcovy investice. A to při nájemném ve výši 10.051 Kč znamenalo, že z osmi let, na které byt Němečkovi získali, více než šest let nic platit nemuseli. No neberte to.

Z interního právníka externí
Pro úplnost se ještě sluší dodat, jak to bylo s působením Mgr. Et Mgr. Němečka v PNB. Jak už jsem zmínila, v letech 2013 až 2016 byl vedoucím právní kanceláře, v roce 2015 pak začal současně působit také jako koncipient advokátní kanceláře Hlaváček & Krampera. V roce 2016, když Němeček z PNB odešel, dostala tato AK zakázku od PNB ve výši 84 tisíc Kč, v roce 2017 pak ve výši 130 tisíc Kč. Začátkem roku 2018 pak PNB – údajně s ohledem na neúspěšné výběrové řízení na pozici interního právníka – vypsala tendr na zajištění právních služeb. Nabídku předložili pouze dva zájemci, mezi nimi i AK Hlaváček & Krampera. A právě tato advokátní kancelář výběrové řízení vyhrála, protože druhý zájemce údajně nesplnil podmínky, které byly v zadání výběrového řízení stanoveny. AK Hlaváček & Krampera – minimálně i díky svému předchozímu působení v PNB – zadání splnila, a uzavřela s PNB smlouvu na dva roky, dvěma dodatky později prodlouženou na celkovou dobu trvání 3 roky a 10 měsíců. Měsíční paušál, který PNB advokátní kanceláři platila, byl ve výši 80 tisíc Kč za alespoň dva dny v týdnu vždy po dobu 8 hodin. Za dobu platnosti smlouvy, resp. uzavřených dodatků, vyplatila kanceláři Hlaváček & Krampera téměř 4 miliony Korun. V roce 2019 se zastupitel Němeček stal v této kanceláři advokátem a dodnes v ní působí.

Na výše popsaném každopádně vidím minimálně jednu pozitivní věc. Dostat se do psychiatrické léčebny bylo dříve vnímáno jako stigma. Jak je vidět, dnes už to naštěstí neplatí a lidé, dokonce i velmi vlivní, se do ní sami jen hrnou.

Zdroje, ze kterých jsem čerpala:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám