Článek
Pochopitelně každá generace má svůj vlastní jazyk. Babičce budou jen těžko vnoučata rozumět, když bude mluvit o kazetách či zlatých stránkách. Děti se zase vytasí se Skibidi Toilet rizz, a to jim nebudou rozumět ani dnešní třicátníci. Co je však vtipného v případě sociálních sítí více, než izolovaný slovník je samotný jazykový systém - starší generace zkrátka komunikují obecně úplně jinak než mladí. A přesně z toho si členové FB skupiny „Děláme, že je nám přes 60“ utahují.
Senioři píší tak, jak mluví
Většina uživatelů sociálních sítí rozumí tomu, že v případě psaného slova bude hodnocen ostatními čtenáři podle způsobu, jakým píše. Podle ničeho jiného se totiž na internetu hodnotit nedá. Chybí intonace hlasu, barva hlasu a všechny ty ostatní věci, které jsou blízké verbální komunikaci (kterou jsou starší generace zvyklé používat primárně), jinak však klávesnicí nepřenosné (pokud opomineme smajlíky, se kterými je to stejně trochu složitější). Samozřejmě to není jediný důvod, proč se lidé na sociálních sítích obvykle snaží vyjadřovat co nejsrozumitelněji, ale v případě skupiny „Děláme, že je nám přes 60“, je psaní ve stylu „píši tak, jak mluvím“ jedním ze základních kamenů, jak věrně předstírat, že jste senior na sociálních sítích.
V komentářích u příspěvků v této skupině se tak objevují výlevy jako třeba „nepřečtu to s tema blechama“ nebo „toste vy?“, kdy se v prvním případě účastníci uchechtávají nad tím, že se jedná o zcela zbytečný komentář, nad kterým bychom se ale nepozastavili, kdyby byl vysloven verbálně, a v případě druhém se žerty tropí z pravopisu.
Podepisují se svým jménem, i když to není potřeba
Jedná se sice v realitě o méně obvyklý fenomén, ale do stereotypu o seniorech na sítích se hodí více než dobře. Některým seniorům totiž zdá se nedochází, že po přidání komentáře se jejich jméno u něj zobrazí. Srandou tak ve skupině často bývá situace, kdy je za zprávu doplněno jméno, někdy dokonce i město, odkud osoba je. Ti extrémnější vtipálci přidají klidně i (vymyšlenou) adresu bydliště, třeba i telefonní číslo. Zpráva na principu „to je pěkné, děkuji, Stanislav z Brna“ od uživatele se jménem Stanislav je proto ve skupině denním chlebem.
Používají Caps Lock a nevhodné smajlíky
Úplně nejčastěji však lze ve skupině vidět užívání Caps Locku. Někteří členové se přou o to, jestli jeho užívání jako jeden ze stereotypů seniorů na sítích vznikl kvůli tomu, že jej senioři omylem zapnuli a už nevědí, kde se vypíná, nebo jestli ho používají proto, protože se pak dá písmo lépe číst. Do dnes tato záhada zůstává nerozkryta.
Na paškál si vtipálci berou i nevhodné používání smajlíků, kdy si tropí žerty z toho, že sem tam občas nějaký senior nerozumí tomu, co který smajlík znamená. Vidět tak lze třeba smutné příspěvky sdílející smrt někoho slavného, pod kterým se místo plačícího smajlíku objevuje smajlík, který brečí smíchy.
Závěrem
Vše je samozřejmě jen satira a nikdo netvrdí, že úplně všichni senioři na sítích plodí perly typu „ZA TOTO JA SEM TEDA V 89 NEZVONILA S BOZIM POZEHNANIM KOSTALKOVA“. Ba naopak se mnozí vyjadřují mnohem lépe než kdejaký mladý uživatel. Této facebookové skupině se ale nedá odepřít fakt, že si dělají dobrý den z něčeho, co už se nejspíš v blízké i daleké budoucnosti opakovat nebude, protože nevymyslíme-li něco ještě bláznivějšího než internet, nebudou za pár desítek let žádní senioři, kteří si budou muset zvykat na novou formu komunikace.