Článek
Výrobci tepelných čerpadel (TČ) všeobecně vychvalují jejich neuvěřitelné výhody a udávají topný faktor (COP) až 5, tj. účinnost U = 500 %! Při tomto údaji je určitě každý gramotný ve střehu, neboť klasické topné systémy nedosahují ani 100 %. Je logické, že v zimním období bude účinnost TČ malá vzhledem k mrazivému okolnímu prostředí, i když se potřebuje pořádně topit. V létě by byla naopak zase veliká, i když se topit nemusí. Tady TČ funguje opačně, než by bylo žádoucí. Účinnost TČ je tedy pevně fixovaná na teplotu prostředí. U systému vzduch – voda je pak velice proměnlivá podle počasí. Bylo by proto určitě zajímavé zjistit její okamžitou aktuální hodnotu.
Jak už bylo uvedeno, do výpočtu účinnosti vstupují dva energetické parametry: vstupní elektrická energie (E) a výstupní užitečná topná tepelná energie (T).
U=100T/E (%)
V dalším je návod, jak tyto potřebné údaje získat. Předpokladem je ustálený chod TČ po celou dobu sledování - 1 hodina.
Vstupní elektrická energie E
Při odpojení veškerých elektrospotřebičů se ponechá v provozu pouze TČ. Na elektroměru se odečtou dva údaje v rozmezí 1 hodiny. Počáteční E₀ a konečný po 1 hod. E₁. Jejich rozdíl je elektrická energie, která vstoupila do systému TČ během 1 hodiny.
E=E₁-E₀ (kWh)
Výstupní tepelná energie T
K její stanovení je třeba odečíst 2 teploty v cirkulačním topném systému. Horké vody V₁ a studené vratné vody V₂. Důležitý je jejich rozdíl V.
V=V₁-V₂ (ºC)
Dalším údajem je výkon oběhového čerpadla, který se udává v l/min (Qm), nebo m³/hod (Qh). Lze ho zjistit z technická dokumentace. Do výpočtu tepelné energie ještě vstupuje měrná tepelná kapacita vody, ale s tím laskavé čtenáře nebudu obtěžovat a vypořádám se s tou problematikou sám a dávám k dispozici pouze vzorce v co nejjednodušší formě.
T=0,07*Qm*V (kWh)
T=1,16*Qh*V (kWh)
Aktuální účinnost TČ
Vypočítá se podle vzorce uvedeného již v úvodu
U=100T/E (%)
Lze předpokládat, že jste tuto proceduru podstoupili v zimě, kdy je vytápění žádoucí. Možná, že budete výsledkem zklamáni. Ale to je přece vlastnost TČ. V zimě, když se musí topit, mají nízkou účinnost, protože nasávají studený vzduch. V létě je to naopak, ale to zase nejsou zapotřebí.
Důrazně upozorňuji, že stojí za povšimnutí, že provozovatelé TČ mají u svého domku naskládány hromady dřeva. O čem to asi vypovídá???