Článek
Příchod Danuše Nerudové do politického prostředí byl pro mnohé, včetně mě, něčím vítaným a nadějným. Na české politické scéně se objevila jako čerstvý vítr. Podobně jako byl kdysi Dominik Feri mostem mezi politikou a mladými lidmi, povedlo se i Nerudové svým přístupem a charismatem přilákat mladé voliče a politiku pro ně zatraktivnit.
Dříve méně známá osobnost se asi nejvíce dostala do povědomí širší veřejnosti svou kandidaturou na post prezidentky České republiky v roce 2023. I když ve volbách neuspěla, jistá popularita ji provází dodnes. Tu teď využívá v dalších volbách – tentokrát jako čerstvá členka hnutí STAN do Evropského parlamentu.
Negativní a pozitivní kampaň
Osobně se mi ale zdá, že nějak moc rychle sklouzla Nerudová k negativní kampani. Máte totiž zjednodušeně řečeno dvě možnosti, jak nabrat hlasy. Buď se vychválíte a ukážete voličům své kladné stránky, anebo naopak pomyslně zašlapete konkurenci do země a tím vlastně také zbydou hlasy jen pro vás. Minimálně co se týče angličtiny, vybrala si Nerudová druhou možnost. A za obětní králíky si zvolila Alenu Schillerovou a Kláru Dostálovou.
Alena Schillerová
Začněme u bývalé ministryně financí. Ta z pohledu angličtiny negativně proslula pověstnou větou We will see, tedy v překladu znamenající Uvidíme. Šlo o jedinou reakci Schillerové na dotaz zahraničních reportérů v Bruselu. V Česku se pak strhla lavina posměšných reakcí, která pro jednu z tváří hnutí ANO nebyla rozhodně příjemná.
No a Danuše Nerudová? Anglicky vybavená patrně mnohem lépe. Zároveň tak neváhá a několik let starý „trapas“ Schillerové dokonce používá v jednom ze svých videí v rámci kampaně. Ta s ústředním motivem angličtiny začíná slovy: „A dnes si ukážeme palčivý problém spousty českých politiků v Europarlamentu.“ Video pak končí slovy: „Jak se říká u nás… Myslíte, we wil see? Tak s tím radši do Bruselu nechoďte.“ Přičemž anglická tři slova říká sama Danuše Nerudová.
Klára Dostálová
Konkurentka ve volbách Klára Dostálová se stala také terčem útoku Danuše Nerudové. Byť šlo tentokrát o útok neúspěšný a o to více zbytečný. V jednom z předvolebních duelů právě mezi oběma ženami vytáhla kandidátka hnutí STAN výrok třetí strany na adresu Dostálové o tom, že neumí anglicky. Jenže Klára Dostálová dokázala pohotově zareagovat a přesvědčit nejen její sokyni, že angličtinu ovládá na slušné úrovni.
Nerudová dostala lekci v angličtině„So stupid.“ 😅 Nerudová dostala lekci za svoje podlé výpady. Klára Dostálová předvedla slušnou angličtinu 👏
Posted by ANO on Tuesday, May 28, 2024
Zdůrazňuji jen, že tento článek není o tom, zda Alena Schillerová a Klára Dostálová anglicky umí, nebo neumí. Poukazuji pouze na chování Danuše Nerudové v této konkrétní oblasti, která si svým negativně vymezujícím postojem zbytečně koleduje o ztrátu hlasů některých voličů. Byť by třeba jinak mohla Česko reprezentovat velmi dobře. To je ale samozřejmě rozhodnutí každého jednotlivého voliče, který 7. a 8. června vhodí do urny svůj hlas.
Zdroje:
- iRozhlas.cz. Kde jsou hranice negativní politické kampaně? Volební zákon je ‚bezzubý‘, další regulace v Česku není (publikováno 26. ledna 2023, dostupné ZDE).
- Seznam Zprávy.cz. Angličtina jako u vysmívané Schillerové. Pět ministrů nezvládne jednání (publikováno 27. prosince 2021, dostupné ZDE).
- Novinky.cz. Nerudová vstoupila do STAN (publikováno 3. června 2024, dostupné ZDE).
- Seznam Zprávy. Komentář: Dominik Feri prohrál. Hlavně sebe a svůj odkaz (publikováno 2. listopadu 2023, dostupné ZDE).