Článek
Historie
Historie uměleckého zdobení kůže je velmi dlouhá a její počátky sahají až do eneolitu čili doby měděné. Svědčí o tom i nález slavné mumie Ötziho, datované zhruba k roku 3300 př. n. l. Tetování našeho prapředka v podobě paralelních čar na nohou však zřejmě ještě sloužilo k léčebným účelům.
Slovo „tetování“ má vychází buď z tahitského výrazu „tatau“ neboli „označovat“, ze samojského „tautau“čili „kreslit“, případně z malajštiny „tatu“ ve významu „rána“.
Obzvlášť v Africe, Střední Americe, Číně a Japonsku si malůvky na těle lidé oblíbili, ale i jinde si lidé různě zdobili kůži. V Evropě se však tetování rozšířilo až v 18, století.
Jak probíhá proces tetování?
Tatér budoucí místo obrázku vydezinfikuje, oholí žiletkou a po té jehlou začne porušovat vaši kůži a do ní se začnou dostávat kapičky speciální barvy. Ze začátku tělo tuto barvu bere jako infekci a začne se bránit, po chvíli se vše uklidní a barva zůstane trvale na místě. Tetování bolí, proto přijďte nejlépe zdraví, odpočatí, nepijte den před tím kofein, kolu ani alkohol. Proces může trvat i pár hodin, záleží na Vámi zvoleném motivu a jeho rozsahu. Před tím se je doporučeno se dobře najíst, vzít si s sebou pití a něco, čím si zkrátíte dlouhou chvíli, jenom ať jste u toho v klidu. Až tatér dokončí svou práci, místo zabalí tetování do ochranné fólie, pak Vám sám řekne, jak se o ně máte starat, obvykle byste ho neměli první dny vystavovat Slunci a mazat příslušnými krémy.
Nejčastější styly a motivy tetování
Black and grey - černobílé obrázky, využití stínování, levná varianta
Old school - výrazné černé obrysy, omezené množství barev
New school - výrazné černé obrysy, mnoho barev
Neotraditional - vyobrazení zažitých motivů novým živějším způsobem
Japanese - velkoplošné motivy japonského písma a lotosových květů
Watercolor - žívé barvy roztékající se po kůži, podstatou je stínování a kontrast
Tribal tzv. kmenové tetování - motivy inspirované dávnými kulturami
Dotwork - tetování je složeno z bodů poskládaných do určitého motivu
Realistic - realisticky zobrazené objekty, lidi, zvířata
Geometric - obrázek složený z jednoduchých geometrických tvarů
Skica - typická skica z bloků umělců přenesená na Vaši kůži
Biomechanica - vyobrazení mechanických hřídelí, ozubených kol apod.
Blackwork - podobné kmenovému tetování, sestává z výrazných tmavých čar a geometrických tvarů
Trash Polka - charakteristická směs naturalistických, surrealistických a fotorealistických motivů s grafickými, písmovými a kaligrafickými prvky, primárními barvami tetovaní je černá a červená
Ohledně symbolů tetování, záleží často na místě, kde žijete, kultuře či náboženství. Pozor, některá Vás mohou dostat do průšvihu.
Slza, trojlístek, ostnatý drát, pavučina s pavoukem, diamant či tři tečky vás mohou dostat do problému, tyto motivy totiž často nosí kriminálníci, lidé s pohnutou minulostí nebo ti, kteří někoho zabili.
Růže - symbol lásky, něhy a krásy
Kříž - náboženské důvody, křesťanství
Šipka - symbol pro směr, zaměření na dosažení cíle nebo symbol ochrany
Palma, mapa - cestování, radost z poznávání exotiky
Nekonečno - víra v sebe sama, touha něčeho dosáhnout
Námořnické motivy (kotva, lucky 13, žralok) - nebát se nebezpečí, kašlat na pověry, souznění s mořem
Existuje mnoho jiných častých motivů tetování, avšak všechny zde vyjmenovávat nebudu. V různých částech světa se navíc může význam měnit, především starší generace v Japonsku například odsuzují jakékoliv tetování a mohou se na vaši kérku dívat skrz prsty kvůli spojitost s Yakuzou.