Hlavní obsah
Sport

Pět příčin krize Manchesteru City

Foto: Steffen Prößdorf / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Úřadujícího anglického mistra v čele s Pepem Guardiolou postihla bezprecedentní špatná forma. Citizens si podobnou výsledkovou krizí prošli naposledy před 18 lety, pro španělského kouče je to dokonce úplně nová zkušenost. Jaké jsou ale příčiny?

Článek

Když Manchester City na konci října prohrál s Tottenhamem a vypadl tak z Carabao Cupu, nebyl důvod jakkoli panikařit. Pro špičku Premier League představuje „Mickey Mouse Cup“ jen bezvýznamnou trofej, která se počítá jen tehdy, když ji náhodou vyhrajete právě vy. Jenže ten večer na Tottenham Hotspur Stadium začala největší krize Citizens pod trenérem Guardiolou. Mluvilo se o ní už po čtvrté prohře v řadě ve venkovním zápase proti Brightonu na začátku listopadu, ale to ještě byly kritické hlasy umlčovány a čerti malovaní na zeď přetíráni zpátky na bledě modrou.

Máme tu ale první prosincový týden a Manchester City stále čeká na vítězný zápas. Fanoušci klubu se možná dočkají už dnes večer, jelikož Citizens na Etihad Stadium od půl deváté hostí Nottingham Forest. Ano, středeční program Premier League nabídne střetnutí dosavadního největšího zklamání s největším překvapením aktuálního ročníku. Předtím se ale podíváme na pět hlavních důvodů, proč má tým kolem Haalanda a spol. v posledních sedmi utkáních bilanci 0-1-6 a skóre 7:19.

1) ZRANĚNÍ, ZRANĚNÍ A ZASE JEN ZRANĚNÍ

Španělský kouč je známý tím, že rád pracuje s úzkou soupiskou a věří svým univerzálům, které může na hřišti nasadit na 3 až 5 různých pozic. Jenže letos jeho tým za úzký kádr platí tu nejvyšší daň. Největší porci času (bez gólmanů) má na svém kontě postupně Erling Haaland (99,9 %), Joško Gvardiol (88,2 %), Bernardo Silva (86,8 %), Manuel Akanji (82,1 %) a Rico Lewis (78,9 %). Foden a Walker mají pouze něco málo přes 50 %, De Bruyne nebo Grealish zhruba jen třetinu možné minutáže.

Guardiola se od 5. ligového kola musí obejít bez Rodriho, pro kterého sezóna skončila. Když vám z týmu vypadne základní stavební kámen, máte problém. Pro představu – Citizens s Rodrim v základní sestavě loni dokázali vyhrát přes 75 % zápasů, bez něho to bylo jen 57 %. S tím by si ale Pep ještě asi dokázal poradit, protože na pozici defenzivního štítu dokáže obstojně zaskočit třeba Kovačič. Jenže ten se z listopadové reprezentační pauzy vrátil se zraněním.

Pokud se zdravotní situace v týmu nezlepší, hrozí další komplikace způsobené přetížením. Konkrétně pro třicátníka Bernarda Silvu, Akanjiho nebo třeba Erlinga Haalanda, kterého sice nelimituje věk, ale vlivem svého nasazení a silového pojetí hry je také v ohrožení. Jak by Guardiola nahrazoval norského snajpra, když po letním odchodu Juliana Álvareze v týmu nemá jinou ortodoxní devítku? Jen velmi těžko.

Přesto tyto nosné pilíře Citizens dostávají úplné minimum prostoru k odpočinku a jen zřídka jsou střídány před závěrečným hvizdem, aby pošetřily síly. Pokud budeme fér, není se čemu divit. City letos tzv. „v suchým triku“ dohrávali jen zápasy se Spartou, Slovanem Bratislava a Ipswichem. V ostatních utkáních ještě 10 minut před koncem doháněli ztrátu, bojovali o 3 body namísto jednoho nebo bránili tenké jednogólové vedení.

2) CHYBAMI SE CITIZENS UČÍ?

Druhým, ne však menším kamenem úrazu pro Manchester City v aktuálním ročníku jsou chyby hráčů. Hráči v bleděmodrých dresech už letos udělali více chyb, které vedly ke střele, než kolika se dopustili ve třech ze čtyř posledních sezon. A to je právě probíhající sezona teprve ve třetině.

Obránci Manchesteru City se za celý loňský ročník dopustili pouze šesti chyb vedoucích ke střele a jen jedné chyby vedoucí k inkasovanému gólu. Letos jen v posledních šesti utkáních vyrovnali počet minel, po nichž čelili střele soupeře, a zčtyřnásobili množství chyb, po nichž inkasovali gól.

Joško Gvardiol takto vyprodukoval minelu proti Tottenhamu i Feyenoordu (loni jednu za celou sezónu PL), nedůrazný Días byl na začátku akce, která skončila pokutovým kopem pro Liverpool. Chyby se ale nevyhýbají ani ofenzivním hráčům. Savinho namazal soupeři v utkání proti Sportingu, Foden trestuhodně vypustil souboj s Kerkezem, který si následně připsal asistenci…

Nebavíme se ale nutně jen o špatných přihrávkách.

Obránci Citizens se letos opakovaně prezentují velmi nedisciplinovaným, někdy až laxním přístupem. Na poměry požadavků a filozofie Pepa Guardioly zadáci nezvykle často vypouštějí souboje, když si sami pro sebe situaci vyhodnotí jako ztracenou. No a soupeři to pak nemilosrdně trestají.

3) PŘÍLIŠ „HUMBLE“ ÚTOK

Přestože největší podíl na současné krizi Manchesteru City má bezesporu velmi špatná obrana, nemůžeme opomíjet ani aktivitu na druhém konci hřiště. Hodně akcí soupeře vzniká už na útočné polovině Citizens, kterým už několik zápasů prakticky nefunguje pressing.

Tým Pepa Guardioly se v předchozích sezonách vyznačoval mimo jiné právě brilantním napadáním rozehrávky soupeře, ze kterého získával spoustu míčů, vypracovával si příležitosti a střílel góly. V současnosti ofenziva Citizens není dost dravá, agresivní a pohyblivá a pro soupeře tak není problém linii napadajících hráčů překonat a následně se dostat do přečíslení.

A samozřejmě také chybí větší množství gólů. Jako krásný příklad nám poslouží domácí zápas s Tottenhamem. Ve chvíli, kdy James Maddison otevřel ve 13. minutě skóre a poslal Spurs do vedení, měl už Erling Haaland na svém kontě 2 neproměněné velké příležitosti. Pár minut po inkasované brance mohl vyrovnat Foden, ale selhal. Suma sumárum, po 16 minutách mohlo být skóre 3:1 pro Citizens. Místo toho domácí ve 21. minutě prohrávali 0:2.

O jedno ligové kolo dříve si Manchester City v první půli vypracoval 4 velké příležitosti. Jenže gólem skončila jen jedna z nich, tým šel do kabin pouze s jednogólovým vedením a ve druhé půli zápas s Brightonem ztratil.

Loni se ve chvílích, kdy se Guardiolovu útočníkovi č. 1 nedařilo, tým mohl opřít třeba o Phila Fodena (19) nebo Juliana Álvaraze (11). Prvně jmenovaný zatím svou loňskou formu marně hledá a argentinský útočník byl v létě prodán do Atlética Madrid. Místo něho do Anglie dorazil Savinho, který je sice fantastický v dribblingu, ale gól zatím nevstřelil žádný. Podobně bídnou střeleckou potenci má na levém křídle i Jack Grealish. Ten v dresu Citizens brzy oslaví již jeden rok od poslední vstřelené soutěžní branky.

4) KATASTROFÁLNÍ OBR(A)NA

Výše vzpomínaná nedbalost obrany má za důsledek to, že Citizens čelí nebývalému množství střeleckých příležitostí soupeře. Aktuálně se defenziva a gólman Manchesteru City musí vypořádat průměrně s 8,7 střelami za zápas. Anglický klub měl až do letošní sezóny pod Guardiolou průměr pouhých 6,2. A nejde jen o počet.

Do nebe volající je i kvalita těchto šancí. Průměrné xG střely proti Manchesteru City má hodnotu 0.17 (nejvíce v Premier League). Hráči Pepa Guardioly ve zkratce soupeře pouštějí do lepších příležitostí než třeba Southampton (0.12), nováček Ipswich (0.14) nebo trápící se Wolves (0.13).

Citizens se taky nejsou schopni uspokojivě vypořádat s centry na zadní tyč (3. nejvyšší xGA z těchto situací). Nezvládají ani ofsajdovou lajnu, která je letos průměrně ve vzdálenosti 39 metrů od vlastní brány a není příliš účinná. Navíc zadáci Manchester City jsou v tomto ročníku neobvykle slabí v hlavičkových soubojích (jen 43% úspěšnost vzdušných soubojů v defenzivní třetině hřiště, nejméně od sezóny 2018/19 a propad o 16 % od loňska).

Obrana působí nejistým a nesehraným dojmem. Dost možná i proto, že Pep Guardiola už letos na pozici stopera nechal hrát 7 různých hráčů. Celkově v posledních 15 zápasech postavil 12 různých obranných čtveřic. A od začátku výsledkové krize dělá v defenzivní řadě průměrně 2 změny za zápas. Letos na jaře, když se Citizens opravdu dařilo, měnil průměrně 1 zadáka každé utkání.

5) FAKTOR PEP

Zejména velké množství zraněných hráčů úzce souvisí s poslední příčinou „pádu“ Manchesteru City. Tomu totiž letos chybí faktor Pep. Řeč je o nějaké geniální inovaci nebo kulišárně, se kterou se španělský trenér vytasí.

Byl to právě Guardiola, kdo udělal z Rodriho na postu „šestky“ nejdůležitějšího hráče na anglických trávnicích. A byl to právě Guardiola, kdo pár let dozadu začal experimentovat s invertovaným krajním bekem, což dnes kopírují i další elitní týmy Premier League…

V této sezóně ale s ničím takovým Pep nepřišel. Nejeden fanoušek nejvyšší anglické soutěže věří tomu, že Manchester City dokázal každý rok dominovat i díky tomu, že Guardiola přišel pokaždé s něčím novým. A zatímco ostatní týmy ze špičky ligy se snažily Pepa „dohnat“, on už vymýšlel další krok, jak jim zase o kus utéct.

Vyčerpal už Guardiola své trenérské know-how? Nebo přijde s něčím novým už dnes proti Nottinghamu? Přesvědčte se sami od 20:25 na Canal+ Sport 6!

Redaktor: Petr Illner

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Jack Grealish
Joško Gvardiol
Bernardo Silva

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz