Článek
Skupina A by měla být jednou z těch vyrovnanějších, poněvadž v ní nefiguruje žádný z hlavních favoritů turnaje. Než EURO začalo, bylo největším favoritem skupiny Norsko, zatímco Finsko mělo naopak plnit roli outsidera. Hned první zápas ale ukázal, že predikce a kurzy sázkových kancelářích jsou jedna věc, zatímco realita může být úplně jiná.
Finky hned v úvodním utkání šampionátu porazily Island 1:0 a zkomplikovaly fotbalistkám ze severského ostrova situaci v základní skupině. Překvapivý výsledek se rýsoval i v Basileji, kde šly domácí Švýcarky do vedení nad Norkami už po půl hodině hry. Skandinávský tým ale ve druhé půli zařadil vyšší rychlostní stupeň a zápas otočil ve svůj prospěch na konečných 2:1.
Ovládne norská reprezentace vyrovnanou a nevyzpytatelnou skupinu? A kdo by ji měl doplnit ve vyřazovací části?
Norsko může pomýšlet na úspěch, pokud začne fungovat útok
Ve skupině A bookmakeři favorizují ženskou reprezentaci Norska, která od začátku roku 2024 utrpěla pouze tři soutěžní porážky. Skandinávská děvčata se na turnaj dostala až skrz baráž, ve které jasně přejela Albánii (5:0 a 9:0) a poté i Severní Irsko (4:0 a 3:0). Ve vyrovnané kvalifikaci Norky skončily třetí, když zvítězily pouze v jednom utkání ze šesti (4:0 proti Finsku). Přestože se jim první půle úvodního duelu se Švýcarkami vůbec nepovedla, v té druhé už Norky dominovaly, zápas otočily a do EURA vstoupily ziskem tří body.
Po neuspokojivých výsledcích na dvou posledních velkých turnajích jsou Norky hladové po úspěšném fotbalovém tažení. To povede anglická trenérka Gemma Grainger, která už si tým upravila k obrazu svému. Mimo jiné dala kapitánskou pásku útočníci Lyonu Adě Hegerberg a změnila formaci, kterou přizpůsobuje kvalitám soupeřek.
Zvláštní náboj bude mít evropský šampionát i pro brankářku Cecilii Fiskerstrand. Pro tu by se mělo jednat o první velký turnaj, který v dresu Norska absolvuje jako jednička mezi třemi tyčemi. Norská gólmanka odehrála v reprezentaci 61 utkání, ale doposud na žádném turnaji nebyla první volbou do brány. Činnost zadních řad před ní bude dirigovat Tuva Hansen spolu s pětatřicetiletou matadorkou Maren Mjelde. Jakožto nejzkušenější členka týmu bude hrát důležitou roli, ať už bude hrát, nebo zrovna odpočívat na lavičce.
Silné a slabé stránky: Ofenziva jako rozhodující faktor
Severský ženský výběr bude v první řadě usilovat o vítězství ve skupině A. Její složení jim hraje do karet, jelikož jsou v ní Norky papírově nejsilnějším celkem. O osudu základní skupiny pravděpodobně rozhodne utkání proti domácímu Švýcarsku. Klíčovým faktorem toho, jak se Norkám EURO povede, bude jejich ofenziva. Právě útok je největší silou, ale zároveň i slabinou skandinávského výběru.
Střeleckého potenciálu má tým trenérky Grainger požehnaně. Caroline Graham Hansen loni skončila druhá v hlavní ženské kategorii Ballon d’Or. Během uplynulé sezóny si v dresu Barcelony připsala 16+15. Více než 10 vstřelených branek má na svém kontě i Guro Reiten (Chelsea), Elisabeth Terland (Manchester United) či Karina Sævik (Vålerenga).
Poslední jmenovaná má navíc skvělou formu, když má na kontě už 16 branek v tomto kalendářním roce, z toho šest nastřílela letos v červnu. Roli žolíka z lavičky by mohla plnit mladičká Signe Gaupset. Teprve dvacetiletá hráčka v tomto roce nasázela už 11 gólů v domácí norské soutěži.
Není ale nebe bez mráčku. Všechen tento útočný potenciál zatím zůstává v dresu reprezentace nevyužit. Tým stále hledá správný rytmus a chemii zejména ve hře směrem dopředu. Trenérka Grainger zatím stále nenašla stabilní základní jedenáctku, což ofenzivní trápení jen umocňuje. Výběr ze Skandinávie se sice prostřílel baráží ve velkém stylu, ale to bylo na konci loňského roku. Od té doby Norky v šesti soutěžních zápasech zapsaly pouze čtyři vstřelené góly. Bude EURO bodem zlomu?
Koho sledovat: Frida Leonhardsen-Maanum (Arsenal)
Pětadvacetiletá středopolařka/křídelnice má za sebou kromě bezmála 100 reprezentačních startů také velký příběh. Loni v březnu během zápasu s Chelsea zkolabovala na hřišti. Poté, co absolvovala všechna možná vyšetření, se nechala slyšet, že se cítí skvěle. Leonhardsen-Maanum je navíc čerstvě korunovaná vítězka ženské Ligy mistrů. V dresu Arsenalu loni ve všech soutěžích nasázela celkem 13 branek a na další čtyři přihrála. Z norské kanonády v baráži odešla jako vítězka se šesti góly a rozhodně má potenciál rozhodovat zápasy i na EURU.
Švýcarsko hledá mašinu na góly. Značka: Spěchá!
Ačkoli domácí tým v generálce na EURO dokázal porazit ‚naše holky‘ jednoznačně 4:1, na vítězství v soutěžním utkání čekají už téměř rok. Konkrétně od konce kvalifikace právě na evropský šampionát, ve které Švýcarsko dominovalo a vyhrálo pět ze šesti zápasů. Když ale v Lize národů došlo na měření sil s dalšími účastnicemi EURA, realita krutě udeřila. Reprezentace s helvétským křížem na dresu nevyhrála v elitní skupině ani jednou a největším úspěchem tak byly dvě remízy proti Islandu.
S výběrem Nati jsou spojena střízlivá očekávání - postup do play-off bude brán jako úspěch, nic většího se od nich ale nečeká. Stejně jako již zmíněné Norsko má i Švýcarsko relativně novou trenérku, Pia Mariane Sundhage tým převzala na začátku roku 2024. Největším přínosem zkušené pětašedesátileté trenérky ze Švédska je vítězná mentalita. Získala několik trofejí, ať už na hřišti, nebo z lavičky.
Sundhage je sázkou na jistotu a měla by tým provést nevyhnutelnou přestavbou. Srdcem týmu je středopolařka Arsenalu Lia Walti a zadačka Ana-Maria Crnogorcevic, spolu s nimi ještě zkušená útočnice Ramona Bachmann. Ta se ale turnaje nezúčastní kvůli zraněnému koleni, což je velká rána pro Švýcarky, jelikož patří mezi nejproduktivnější hráčky. Všechny tři už ale mají nejlepší léta za sebou a jsou čím dál více náchylné k absencím. Nová generace švýcarských fotbalistek má rozhodně dost potenciálu, schází jí ale zkušenosti s velkými zápasy.
Leckdo by možná čekal zmínku o Alishe Lehmann. Ta je sice dost možná nejznámější ženskou fotbalistkou, což ale úplně nekoresponduje s jejími fotbalovými dovednostmi. V reprezentaci Švýcarska plní výhradně roli náhradnice, a na šampionátu tak bude pravděpodobně sbírat jen minimum minutáže.
Silné a slabé stránky: Probudí výhoda domácího prostředí některou střelkyni?
Jak praví klasik - nikdy nepodceňuj sílu domácího prostředí. Podpora švýcarských fanoušků může svěřenkyně trenérky Sundhage pořádně vyburcovat. Právě převaha v ochozech tedy může být jedním z faktorů, který Švýcarkám pomůže. Svou roli určitě sehrají i zkušeností a vítězná mentalita na lavičce. To vše ve spojení s mladou krví nakonec může jen příjemně překvapit.
Zranění hlavní útočné síly Švýcarek dost možná bude největším úskalím týmu. Domácí výběr totiž zatím nenašel žádnou hlavní palebnou sílu, která by zaplnila díru po zkušené matadorce. V Lize národů vstřelila ženská reprezentace pouze čtyři branky (z toho tři v přestřelce s Islandem). Generálku na EURO proti Češkám Nati zvládly s přehledem 4:1, rébus v podobě absence hlavní střelkyně Švýcarska ale ani tento zápas nevyřešil.
Zraky většiny fanoušků se tak budou s nadějí upírat hlavně k Geraldine Reuteler, která je na klubové scéně nejproduktivnější Švýcarkou (12+6 za Eintracht Frankfurt). Šestadvacetiletá Reuteler bude nejzkušenější ofenzivní hračkou týmu.
Koho sledovat: Sydney Schertenleib (Barcelona)
Teprve osmnáctiletá útočnice letos začala sbírat minuty v ženském týmu Barcelony a kvůli zranění Bachmann i v reprezentaci. Švédská trenérka jí dala důvěru v závěru kvalifikace na EURO a Schertenleib se hned při svém debutu odvděčila vítězným gólem do sítě Turecka. Její druhá branka byla jedna z toho mála, které Švýcarky vstřelily v Lize národů. Mladičká rodačka z Curychu by mohla ze spolupráce s Reuteler hodně těžit. Uvidíme, kolik prostoru jí zkušená trenérka nabídne.
Island jako klasický severský tým postavený na obraně
Ženský výběr z „ledové země“ by dle predikcí měl být schopen zabojovat o druhou příčku v tabulce. Hned v úvodu šampionátu ale jejich ambice utrpěly porážkou s Finkami. Reprezentantky ostrovní země zvládly velmi dobře kvalifikaci na EURO, během které dokonce doma porazily Němky 3:0 a uštědřily jim jedinou porážku v elitní skupině. Ale i Islanďanky se poté začaly trápit a nevyhrály žádný ze šesti zápasů Ligy národů (čtyři remízy, dvě porážky). V generálce na právě započatý turnaj fotbalistky Islandu porazily Srbky jasně 3:1
Islandskou reprezentaci vede zkušený kouč Thorsteinn Halldórsson, který je u týmu od roku 2021. Má zkušenosti s několika různými týmy z ostrovní země a mezi jeho úspěchy patří tři domácí tituly s ženským týmem Breidablik. Ten samý tým dokonce dovedl do vyřazovací fáze ženské Ligy mistrů v roce 2019. Islanďanky pod ním hrají přímý fotbal, který se opírá hlavně o dlouhé nakopávané míče.
Jednou z klíčových opor týmu je třicetiletá Glódís Perla Viggósdóttir. Zajímavostí o zadačce Bayernu Mnichov je, že se své první trofeje dočkala až před dvěma lety v Bundeslize. Viggósdóttir je pilířem obrany, jejíž disciplína a pracovitost je pro Island stěžejní.
Směrem dopředu se budou Islanďanky spoléhat hlavně na čtyřiadvacetiletou Sveindís Jane Jónsdóttir, která nedávno podepsala smlouvu s americkým Angel City FC. Tu bude doplňovat mladá Karólína Lea Vilhjálmsdóttir. Čerstvá posila Interu Milán má v roce 2025 v klubu a reprezentaci bilanci 7+5. Důležitou roli ve středu pole hraje Dagný Brynjarsdóttir z West Hamu.
Silné a slabé stránky: Tým s kompaktní obranou, ale bez plánu B
Defenziva Islanďanek by měla být jejich největší předností, což u severské země není dvakrát šokující informace. Zadní řada Islandu dominuje ve vzdušných soubojích a při bránění si počíná dost fyzicky, což soupeřkám většinou moc nevoní. Správný chod obrany navíc následně reprezentantkám „ledové země“ otevírá bránu k rychlým protiútokům. O tom se ostatně přesvědčily fotbalistky Německa, když si z Islandu odvezly porážku 0:3.
Halldórssonova přímočará taktika výrazně ztrácí na účinnosti, pokud soupeřky dokáží kontrolovat střed pole a odříznout cesty po krajích. Kreativita na míči není nejsilnější stránkou islandského výběru. Pokud tedy tým kolem kapitánky Viggósdóttir přijde o svou nejnebezpečnější zbraň, bude se pravděpodobně potýkat s velkými problémy směrem dopředu.
Koho sledovat: Cecilía Rán Rúnarsdóttir (Inter)
Brankářská jednička je zároveň nejvyšší fotbalistkou Islandu a na turnaji oslaví teprve 22. narozeniny. Hned v prvním utkání proti Finsku patřila gólmanka Interu Milán k nejlepším hráčkám svého týmu. Zatím tak navázala na úspěšnou sezónu v Itálii, kde byla zvolena nejlepší brankářkou Serie A. Její výkony mezi třemi tyčemi budou pro cestu Islanďanek turnajem klíčové.
Rozhodne Finsko o výsledku vyrovnané skupiny?
Podle bookmakerů jsou Finky nejslabším článkem skupiny A. Helmarit, jak zní přezdívka finského týmu, ale rozhodně nebudou jen do počtu. Cesta na turnaj pro ně vedla přes baráž, v níž fotbalistky ze Skandinávie porazily Černou Horu (1:0 a 5:0) a Skotsko (0:0 a 2:0). Na rozdíl od zbytku skupiny se ale Finkám dařilo i v Lize národů, když v lize B třikrát vyhrály a padly jen na hřišti Srbska. V přípravě na EURO prohrály s Nizozemkami 1:2.
Trenérem Suomi je třiapadesátiletý Marko Saloranta. Fin je u reprezentace už více než 15 let, ale ženský tým naplno převzal teprve v roce 2022. Do té doby působil jako asistent, interim manažer nebo hlavní trenér u kategorií U16 a U17. Málokdo ve Finsku zná tamní ženskou kopanou jako on. Jeho styl je opatrný a defenzivně orientovaný, což je přístup, který by na takto krátkém turnaji mohl přinést své ovoce.
Otazník visí nad formou klíčových hráček, které se potýkaly s dlouhodobými zraněními. Srdce defenzivy tvoří devětadvacetiletá Natalia Kuikka, která ale letos za klub nastoupila pouze třikrát. Zadačka pětkrát vyhrála cenu pro nejlepší finskou fotbalistku a na šampionátu by měla překročit metu 100 reprezentačních utkání.
Podobně je na tom i nejdůležitější útočnice týmu, Jutta Rantala, která hrála fotbal naposledy loni na podzim a bez které je útok Suomi prostě méně nebezpečný. Po zranění se do hry letos v březnu vrátila i kreativní záložnice Eveliina Summanen z Tottenhamu.
Silné a slabé stránky: Opory outsidera skupiny s nejistou formou
Role papírově nejslabšího týmu, od kterého se tím pádem nečeká příliš, bude finskému týmu dokonale vyhovovat. To ostatně předvedl už v úvodním duelu proti Islandu. Trenér Saloranta mohl i díky znalosti mládežnických kategorií a dlouholeté práci s Finkami vybudovat silný kolektiv. Plus samozřejmě jak tomu u severských týmů bývá, pokud jsou k dispozici pilíře obrany, pyšní se Helmarit silnou stoperskou dvojicí doplněnou o velice dynamické krajní obránkyně.
Ve středu pole Finky tak trochu bojují s nedostatkem kreativity. Summanen na to všechno sama stačit nebude. A pokud budou soupeřky dominovat v záloze, bude pro svěřenkyně kouče Saloranty obtížné něco vymýšlet a klíčovou roli pak budou hrát kraje obrany, kde mohou vznikat díry. Ženské EURO má mnoho kvalitních týmů, které pak tyto skuliny dokážou využít ve svůj prospěch.
Ačkoli se s největší pravděpodobností samy do play-off nedostanou, mají finská děvčata v rukou větší moc, než se může na první pohled zdát. Jejich středeční výhra nad Islandem pouze potvrdila, že o osudu celé skupiny rozhodnou právě Finky jakožto největší outsider.
Koho sledovat: Emma Koivisto (AC Milán)
Krajní obránkyně patří k nejzkušenějším členkám týmu, která působila ve švédské i anglické nejvyšší soutěži a od loňska obléká dres milánského AC. Třicetiletá hráčka má na svém kontě více než 100 zápasů jak v reprezentaci, tak na klubové scéně. Její dynamičnost a univerzálnost bude pro Finky klíčová.
Autor: Petr Illner