Článek
Jak se zatím etablují noví hráči a kdo svými výkony Pardubice táhne?
Jako již tradičně vstoupily Pardubice do ligového ročníku s mladým kádrem. Pouze České Budějovice, Teplice a Liberec mají mladší tým. A právě práce s mladými hráči a jejich progres je jedním z hlavních pardubických cílů pro letošní sezonu.
Ovšem nastala změna ve filozofii klubu. Východočeši významně omezili počet hostujících hráčů a pracují hlavně se svými nadějemi, často s odchovanci. V minulých letech zdejším celkem prošli hráči jako Robin Hranáč, Tomáš Vlček, Antonín Kinský nebo Kryštof Daněk, kteří během svého pardubického angažmá rozkvetli a fotbalově vyrostli. Žádný z nich ale Pardubicím nepatřil, a proto musel klub každou sezonu začínat v podstatě nanovo.
Pardubice sází na mladé, nechybí ani zkušenost
V sezoně dostávají velký prostor mladí odchovanci Václav Jindra, Štěpán Míšek nebo Dominik Mareš. Velice dobře se jeví 22letý švýcarský obránce Louis Lurvink. Ti všichni jsou v Pardubicích „natvrdo“, a klub z nich může těžit i v následujících letech, případně je dobře zpeněžit.
Mladému kádru by měl zkušenost dodávat převážně Kamil Vacek, který byl na podzim stálicí uprostřed hřiště, a krajní obránce Jan Kalabiška. Druhý jmenovaný si ale ze zápasu v Liberci na začátku sezony odnesl zlomenou nohu a svému týmu dlouho chybí. Ostřílená už je také brankářská dvojice Viktor Budinský a Jan Stejskal. V lize toho mají dost odkopáno také útočníci Tomáš Zlatohlávek a Vojtěch Patrák, kterým je stále jen čtyřiadvacet let.
Špatné výsledky odnesl trenér Saňák
Těžko chtít po mladém týmu zázračné výsledky ihned, navíc když před sezonou odešli klíčoví muži posledních let, tedy špílmachr Michal Hlavatý a trenér Radoslav Kováč. Nový realizační tým měl kromě posouvání mladých hráčů jasně vytyčený další cíl, tedy vyhnout se baráži. Tento cíl se ale zatím nedaří plnit, což odnesl i kouč Jiří Saňák. Pardubice pod jeho vedením získali ve dvanácti ligových zápasech pouze sedm bodů.
Davida Střihavku přivedlo pardubické vedení z rezervy Slavie. Jednačtyřicetiletý stratég je tak na práci s mladými hráči zvyklý – většině hráčů Slavie „B“ není ani 20 let a Střihavka s nimi převáděl dobrý fotbal a sbíral body. Není divu, že po konci Saňáka padla volba právě na něj.
Pardubice v číslech
Se Střihavkou přišlo zlepšení hlavně v defenzivní fázi, jeho svěřenci začali dostávat méně gólů a ze sedmi zápasů prohráli pouze jednou, hned pětkrát však remizovali a zapsali pouze jednu výhru. Problém je především ve střílení branek. Například v důležitém zápase s Českými Budějovicemi, který skončil bezgólovou remízou, si vytvořili xG v hodnotě 2,09, na vstřelení gólu to ale nestačilo.
V měřítku celého podzimu skórovali pardubičtí 17× v 19 zápasech, což z jejich útoku dělá spolu s nedalekým Hradcem Králové 3. nejhorší. Průměrně si východočeští hráči za zápas připíší 10,5 střel, z toho 3,2 na bránu. Problémem je i proměňování penalt, dva ze tří pokutových kopů totiž zůstaly nevyužity. Hráči Pardubic si vytvoří za zápas průměrně jednu velkou šanci, ve více než polovině případů ale tuto šanci nevyužijí.
Co se týče individualit, nejlepšími střelci jsou se třemi góly Vojtěch Patrák a Ladislav Krobot. Nejlepším asistentem zase Tomáš Zlatohlávek, který má tři gólové přihrávky.
Když se přesuneme na druhý konec hřiště, tedy do obrany, zjistíme, že Pardubice během podzimu inkasovali 26 branek. Brankáři zapsali dohromady tři čistá konta a v průměru si za zápas připíší lehce přes tři zneškodněné střely na jejich svatyni.
Kde je potřeba posílit?
Pardubická defenziva je v rámci ligy průměrná, navíc se po příchodu nového trenéra defenzivní činnost zlepšila. Není náhodou, že dle webu Sofascore jsou nejlépe hodnocenými hráči obránci Louis Lurvink (7,21) a Jason Noslin (7,05). Navíc s cílem obranu vyztužit v zimě přichází Ryan Mahuta.
Pardubicím ale chybí (podobně jako mnoha dalším ligovým týmům) útočné eso, které by překlopilo vyrovnané zápasy na jejich stranu. Nikdo se na východě Čech netají tím, že se před sezonou pokoušeli přivést Davida Látala, který nakonec zůstal v Chrudimi a na podzim byl jejím hlavním tahounem. Látal ovšem tuto zimu posílil Baník Ostrava. Dávalo by smysl, kdyby se vedení snažilo přivést útočnou posilu i v zimě.
Nejlepší hráči podzimu dle 90 minut:
- Louis Lurvink – po svém příchodu ihned zapadl do základní sestavy a je hlavním pilířem obrany. Zdobí ho konzistentně kvalitní výkony a přesnost přihrávek Ne náhodou je nejlépe hodnoceným hráčem týmu.
- Kamil Vacek – veterán uprostřed hřiště je pro hru Pardubic klíčový. Sázel na něj Saňák a věří mu i Střihavka. Mimo svých fotbalových dovedností disponuje velkými zkušenostmi, které z pozice kapitána předává svým spoluhráčům.
- Tomáš Zlatohlávek – jistě by rád dával víc gólů, loni měl za sezonu 7+2, letos zatím 2+3. I přes absenci čísel je pro svůj tým platný v poli, kde nevynechá jediný souboj,
Známka za výkony týmu v podzimní části: 3
Fanoušci by určitě chtěli svůj tým vidět na jiných příčkách. Pardubice jsou na tom ale asi tak, jak se čekalo. Postupně se zapracovávají mladí hráči s potenciálem do dalších sezon a nutno říct, že většina z nich se opravdu zlepšuje. Po výměně trenéra začali pardubičtí hráči sbírat body, což je pro psychiku důležité a mohla by to být vzpruha do jarních bojů. Na 13. místo znamenající vyhnutí se baráži ztrácí fotbalový klub z Pardubice šest bodů – momentálně ho okupují rozjeté Teplice. Uvidíme, jací hráči tým posílí a co s kádrem udělá první příprava pod trenérem Střihavkou.
Zítra se podíváme na dalšího účastníka Chance Ligy, na třináctém místě jsou po podzimní části soutěže FK Teplice.
Autor článku: Ivo Rejnart