Článek
Před měsícem představila Ligová fotbalová asociace novinku, která ruší působení podavačů míčů u hrací plochy. Namísto toho si budou hráči sami brát balóny z kuželů rozmístěných podél hřiště. Šlo o rozhodnutí, které vzbudilo mnoho emocí - jedny potěšilo, druhé zaskočilo.
Záminka vznikla během květnového derby pražských „S“, kdy mladý slávistický podavač míčů odmítl vydat balon Lukáši Sadílkovi. To sparťanského středopolaře rozlítilo, došlo k hádce mezi oběma aktéry a daný moment byl předmětem debat ještě několik dní. Jako každé rozhodnutí, které vedení ligy nebo LFA udělají, má i toto své příznivce a odpůrce. Ovšem je potřeba sahat k takto razantnímu kroku? Není toto rozhodnutí příliš úzkoprsé? Pojďme si danou situaci zhodnotit.
LFA za pochybení Slavie potrestala všechny týmy soutěže
Jak bylo zmíněno v úvodu, záminkou k tomuto opatření byl incident z květnového zápasu mezi Slavií a Spartou. Ve 33. minutě chtěl středopolař Lukáš Sadílek hodit do vápna svůj klasický dlouhý aut. Ovšem jeden z mladých slávistických podavačů mu odmítl vydat míč, došlo k roztržce a jindy klidný Sadílek mladíka počastoval peprnými výrazy.
💥 Do menšího sporu se dostal Sadílek s podavačem míčů. #chanceliga pic.twitter.com/1nPKUnGfpM
— Oneplay Sport (@oneplaysportcz) May 10, 2025
Po zápase se svého spoluhráče zastal Jaroslav Zelený, který zmínil, že podobné naschvály se v Edenu nestaly poprvé. Mladí podavači údajně na podzim 2023 úmyslně namáčeli míče, aby sparťanům při autech klouzaly a nedohodili tak daleko. Všechny tyto věci se nabalovaly zřejmě postupně a výsledkem bylo toto rozhodnutí.
Na jednu stranu je dobře, že LFA přišla s nějakým opatřením, na druhou stranu je nefér, aby se kvůli pár puberťákům trestal i zbytek ligy. Tohle byla situace, která zašla do extrému a které se dějí velmi poskrovnu. Má cenu trestat i ostatní týmy? Nestačilo potrestat jen Slavii? Pánové ve vedení ligy zřejmě ví, co dělají, ale podle mého mohli situaci vyřešit formou podmínečného trestu.
Striktní reakce jako usměrnění podavačů míčů
Největší pozitivum do budoucna je to, že jde o poučení pro všechny budoucí podavače míčů. Osobně si nemyslím, že by toto opatření bylo v platnosti třeba deset let. Čekám spíš, že do dvou či tří sezon bude zrušeno anebo se zavede nějaká regulace či jakési pravidlo etického kodexu podavačů míčů. Ale právě současný stav je poučením pro budoucí podavače míčů. Těm tato striktní reakce LFA jasně vytyčila hranice a ukázala, jak se nemají chovat, respektive jaké důsledky s narušováním smyslu fair play mohou přijít.
Jistě, ve fotbale se děje mnoho věcí, které mají k fair play daleko, ale podáváním míčů mohou kluci z dorostu nasávat fotbalovou atmosféru. Je to jeden ze způsobů, jak je namotivovat k tomu, aby si sami chtěli jednou zahrát před vyprodaným stadionem za ligové áčko. Parta pubertálních kluků ze Slavie teď tyhle velké zážitky na nějaký čas odstřelila všem ostatním. Takže můžeme jen doufat, že vedení ligy dříve nebo později tento trest zruší a podavači míčů se svou hloupostí znovu nepřipraví o možnost velkého zážitku.
Dobrá myšlenka poškozená špatnou argumentací
Myslím si, že rozhodnutí LFA je nešťastné a měla být potrestána jen Slavia, jejíž podavači nemají dobrou pověst. Ale! Je nutné dodat, že bylo učiněno opatření, které může posunout fotbal dobrým směrem. Bohužel argumentace této novinky a celá záminka, která k ní vedla, kazí celý dojem z jinak ne úplně špatné myšlenky.
Argumentovat tím, že bude méně zdržování hry, dělá z podavačů míčů společné jmenovatele veškerých zdržení ve hře. Volné chůze k rohovým praporkům, míče mimo hru po střelách nebo autech, zdržování hry po simulacích, zbytečné roztržky či leckdy velmi rozvážné tempo odchodu na střídačku. To je jen zlomek situací, které jsou skutečnou podstatou problematiky. Když už se zavádí pravidlo, které má zdržování hry omezit, mělo se začít někde úplně jinde.
Trest pro daného podavače anebo klub, by byl v této situaci naprosto adekvátní. A místy to fakt vypadá, že když někdo z elitních klubů má být za něco trestán, odnese to s ním i zbytek ligy. A to vytváří poměrně nebezpečný precedens.
Toto ojedinělé extempore rozhodně nemá být záminkou k něčemu, co si odskáčou i ostatní celky. Vždyť všude jinde podavači fungují skvěle. Navíc zápasy se rozhodně neprohrávají a u nás ani nevyhrávají těmito momenty. A když už se tedy vytváří narativ o zdržování hry, tak ať v zahraničí čeští činovníci prosadí debatu o čistém čase ve fotbale. A rázem jste bez zdržovaček. Nemáte zač!
Anebo ať si týmy přivádí své podavače a domácí i hosté tak budou mít vyrovnané podmínky. Jen teda pokud si kluci nedají do zubů při rvačce o míč. Absurdní představa? Ano, naprosto. Stejně jako celý zákaz podavačů.
Když se z podavačů míčů stanou hrdinové
Ačkoli se za víkend odehrají tisíce zápasů a drtivá většina zápasů se obejde bez kaňky způsobené podavači, na odlehčenou si připomeneme situace, kdy podavač míčů ovlivnil průběh zápasu. Situace, do kterých se dostal třeba Eden Hazard či Josip Stanišić záměrně vynechám, protože se jedná o statisticky téměř bezvýznamné rarity. Radši se zaměřím na tu veselejší čas, kdy se z ‚ballboye‘ stala hlavní hvězda zápasu.
Jedním z nejznámějších případů je zápas Liverpoolu s Barcelonou z roku 2019. Reds dotahovali tříbrankovou ztrátu a za stavu 3:0 rozehrávali rohový kop. Mladý podavač míčů Oakley Cannonier tehdy de facto poslal Liverpool do finále Ligy mistrů. To on hodil míč Trentovi, jehož ‚CORNER TAKEN QUICKLY‘ zakončený Origim zná snad celý fotbalový svět. Mimochodem Cannonier v sezoně 2021/22 nastřílel během 26 utkání hned 28 gólů v dresu Liverpoolu U18. Loni na podzim dnes už jednadvacetiletý Cannonier trénoval s áčkem Reds.
Možná ještě známější je situace z jiného utkání milionářské soutěže mezi Tottenhamem a řeckým Olympiakosem. Spurs brzy prohrávali 0:2 a v závěru první půle snížili na rozdíl jedné branky. O definitivní smazání manka se krátce po začátku druhého poločasu postaral po rychlé akci sám Harry Kane. Tomu přihrával Lucas Moura, nicméně celá akce začala u Calluma Hynese. Patnáctiletý podavač pohotově hodil míč Aurierovi, který vyslal za nepřipravenou obranu právě Lucase Mouru. Trenér José Mourinho poté osobně došel za Callumem a poděkoval mu.
Nedávno během zápasů Ligy národů takto byli za svou nepozornost ztrestání i Italové. Brankář Donnarumma byl mimo brankoviště, aby si vyříkal předchozí situaci se sudím. Joshua Kimmich si všiml postavení Italů a jeho lišáckou myšlenku pochopil Jamal Musiala, který tak po rozehrání neměl problém vstřelit gól do prázdné branky.
To jsem vybral namátkou tři takové velmi veselé a kuriózní situace, které ukazují, že podavači míčů nemusí nutně provádět kontroverzní věci a přesto mají za ušima. Jsou to okamžiky, kdy pohotová reakce kluka placeného zážitkem ze stadionu může vyšachovat milionáře na hřišti, když si nedá pozor. Celý tento zákaz působí absurdně a má více negativ než pozitiv. A to pozitivum je v zásadě je jedno a jen v rámci dlouhodobého hlediska. Skutečné problémy se zdržováním hry tento zákaz podavačů míčů doopravdy nevyřeší.
Autor: Dominik Lakomý