Článek
Před pár lety se za tímto účelem rozhodl založit organizaci USAK, která si ještě více zakládá na individuálním přístupu ke každému klientovi.
Jedním z poslání USAK je i pomoc mladým fotbalistkám, pro které je agentura schopna připravit sportovní a akademický plán šitý na míru. V exkluzivním rozhovoru pro 90min.cz Luboš Kubík prozradí, proč je právě Amerika pro mladé fotbalistky zemí zaslíbenou, jak fungují fotbalová stipendia a jak mají v případě zájmu hráčky a jejich rodiče postupovat.
USAK pomáhá již několik let mladým sportovcům propojit jejich sportovní kariéru se studiem v USA. Zatímco v Evropě je skloubení studia se sportem často velmi náročné, v USA je situace mnohem příznivější. Mohl byste nastínit, proč je právě Amerika pro mladé sportovce (v našem případě fotbalistky) ideální?
V Evropě jsme zvyklí, že pokud chtějí mladí lidé kombinovat sport na vysoké úrovni s kvalitním vzděláním, tak musejí často přejíždět z jedné strany města nebo země na druhou, potýkat se s různými kolizemi v rozvrhu a s tím, že snad s výjimkou sportovních gymnázií učitelé a profesoři mnohdy nevidí rádi, že se studenti zároveň věnují i vrcholovému sportu. Jsou zaměřeni pouze na předmět, který vyučují, a už je nezajímá, že student druhý den hraje nejdůležitější zápas sezony. Sportovní organizace a škola spolu navíc navzájem ani nekomunikují a nepodporují se. V USA je to přesně naopak, takže se jedná o ideální místo ke skloubení sportovní kariéry s velmi kvalitním vzděláním. Trenéři, asistenti, lékaři i profesoři jsou zaměstnáni stejnou institucí, znají se i osobně a vycházejí si vstříc. Profesoři jsou proto shovívaví a pochopí, že nemají hráčky v klíčových částech sezony tolik času na učení, takže nemají problém například odložit test nebo zadávat v jistých časových obdobích méně úkolů. Tím samozřejmě nechci říct, že by snad fotbalistky měly oproti ostatním nějaké úlevy, to ne, ale vše je tam zkrátka flexibilnější.
Také rozvržení sezony je uzpůsobené kombinaci studia s fotbalem. Jak sezona vypadá?
Zatímco na podzim je větší důraz kladen na fotbal, jaro je zaměřené více akademicky. Podzim je po fotbalové stránce opravdu velmi náročný, jelikož se hrají v průměru dva zápasy za týden, na které je často potřeba cestovat autobusem nebo létat. Na jaře se pak sezona spíše dohrává, hraje se jen okolo pěti zápasů, díky čemuž mají hráčky čas na nejrůznější stáže a eventy. Samozřejmě to ale neznamená, že by v tomto období fotbal úplně stagnoval, naopak. Hráčky tráví mnoho času například v posilovně nebo se zaměřují na rychlost.
Co se přímo studia týče, jak pestrá je nabídka studijních oborů?
Při výběru oborů se ukazuje další obrovská výhoda studia v USA. Bakalář trvá čtyři roky a v prvním roce si hráčky vůbec nemusejí vybrat konkrétní zaměření, ale mohou studium směrovat spíše obecnějším směrem a konkrétní obor si vybrat až ve druhém půlroce či ve druhém ročníku. I kdyby hráčka změnila názor až později a namísto ekonomie by například chtěla studovat raději finance, tak to také není žádný problém. Jelikož by nově zvolený obor studovala ve stejné instituci, tak by si jednoduše nechala převést kredity. Překážkou není ani změna univerzity, pokud by hráčka třeba dostala lepší fotbalovou nabídku jinde. I v tomto případě se drtivá většina kreditů dá také převést. Díky tomuto nesmírně flexibilnímu systému zvládnou některé hráčky vystudovat bakaláře ve dvou různých odvětvích.
Jaké obory jsou v současné době u fotbalistek nejpopulárnější?
Velice oblíbená je třeba fyzioterapie, sportovní psychologie a sportovní management, tedy obory související s fotbalem. Na popularitě ale nabývá také statistika, kterou v Evropě coby studijní obor tolik nenajdete.
Pokud nějaká mladá fotbalistka o této možnosti uvažuje, jak má přesně postupovat?
Rodiče fotbalistek a hráčky samotné si mohou spoustu informací najít na internetu sami, ale zabere jim to výrazně více času než hodinová konzultace s námi, během níž se dozví vše potřebné. První konzultace je nezávazná, a navíc zcela zdarma. Již během úvodní konzultace jsem schopen určit profil dané hráčky a na rovinu rodičům říct, jestli má jejich dcera takovou kvalitu, aby se do Ameriky opravdu dostala. Pokud uznáme, že má americká cesta smysl, tak stanovíme nějaký plán a rodiče se pak mohou rozhodnout, jestli využijí naši agenturu nebo jestli budou pokračovat po vlastní ose. To je samozřejmě také možné, ke studiu v USA agenturu nutně nepotřebujete, i když je to s ní určitě v lecčem jednodušší.
Co je potřeba vzít při výběru univerzity v potaz?
Nejprve hodnotíme, co si hráčka může dovolit po fotbalové stránce, respektive na jak kvalitní fotbalovou školu má šanci se dostat a o jak vysoké stipendium se může ucházet. Velice důležité jsou ale také akademické předpoklady. Všechno to na sebe zkrátka navazuje. Posuzují se všechna vysvědčení ze střední školy a také ta z deváté třídy. Následně je potřeba absolvovat test SAT, což je všeobecně zaměřený test společný pro všechny univerzity v zemi. Na základě skóre, které hráčka obdrží, můžeme odhadnout, na jaké školy se máme zaměřit z akademického hlediska. Nutný je samozřejmě také test z angličtiny, který potvrdí, že je hráčka schopna samostatného studia v angličtině. Mohu říct, že tento test nebyl nikdy pro hráčky z Česka nebo Slovenska absolutně žádným problémem. Posledním aspektem, který je třeba zvážit, jsou finanční možnosti rodičů.
Jak je to tedy s financováním?
Je to velmi individuální. Náklady se průměrně pohybují v řádu statisíců za rok, ale není to pravidlem. Jsou i případy, kdy si hráčky platí pouze letenku a všechny ostatní výdaje jim pokryje školné.
Panují tedy velké rozdíly v tom, co daná stipendia pokrývají?
Náklady se dají rozdělit na čtyři hlavní složky, tedy školné, ubytování, jídlo a pojištění. Každá škola to má nastavené trochu jinak. Někdy trenér řekne, že škola pokryje celé školné a ubytování, zatímco rodina bude hradit jídlo a pojištění. Jinde trenér naopak rozhodne, že škola zaplatí ubytování, jídlo a pojištění, ale ne školné. Je to tedy opravdu různé. Jak jsem ale říkal, některé hráčky dosáhnou i toho, že studují a hrají téměř zadarmo. Záleží ale také na nárocích dané hráčky. Některé hráčky si třeba připlatí za to, aby mohly hrát v kvalitnějším týmu, i když budou často na lavičce, jiné upřednostní o něco méně kvalitní tým, v němž ale budou pravidelně nastupovat v základu. Velice rád bych zmínil, že každoročně pořádáme výběrové řízení pro jednu talentovanou fotbalistku z Česka nebo Slovenska, které poskytneme služby USAK zcela zdarma, a to včetně letenek.
Můžete o tomto výběrovém řízení prozradit více?
Tuto možnost ve spolupráci s rodinou Kašparcových nabízíme už třetím rokem. Jedná se o československou rodinu žijící v USA, jejichž dcera Míša v Americe fotbalově vyrostla a probojovala se do mládežnických reprezentačních výběrů České republiky. Pan Kašparec se proto rozhodl, že chce ve fotbalovém rozvoji pomáhat i dalším dívkám tím, že jedné fotbalistce ročně zaplatí veškeré služby naší agentury. Služby zahrnují jak fotbalovou, tak i akademickou přípravu, mentální koučink a letenky. Celková hodnota stipendia se pohybuje okolo 250 tisíc korun. Zájemkyně se mohou hlásit od března. Následně probíhá první kolo výběrového řízení, které je následováno druhým kolem, jehož se osobně účastním i já a pan Kašparec. Poté už přicházejí na řadu konkrétní rozhovory s rodiči, kdy zhodnotíme i to, jaké má rodina finanční možnosti, a pak připravíme konkrétní plán na míru.

Jak kvalitní je ženský univerzitní fotbal v USA?
Kvalita je opravdu velmi různorodá. Vzhledem k popularitě ženského fotbalu v USA můžeme říct, že tam jen na univerzitní úrovni funguje mnohem více týmů než v Česku ve všech ligách dohromady. Najdeme tam jak týmy nevalné kvality, tak i ty, které by bez problému mohly hrát vyrovnané zápasy se Spartou nebo Slavií, a dost možná by je dokonce bez problému porazily. Například North Carolina nebo Stanford každoročně prokazují obrovskou kvalitu. Holky tam jsou zvyklé dřít opravdu odmalička, a i když jsou univerzitní týmy v podstatě neprofesionální, tak jsou tam univerzitní soutěže brány velmi vážně.
Je pravda, že je fotbal v USA spíše doménou žen a dívek, zatímco u chlapců je populárnější třeba americký fotbal nebo basketbal?
Myslím, že by řada Evropanů byla překvapená, jak moc je fotbal v USA populární, i když nebudu zastírat, že u mužů je číslem jedna americký fotbal. Na druhém místě je basketbal a o třetí místo zápasí fotbal, baseball a hokej. Záleží i na tom, v jaké části USA se pohybujete. U dívek a žen je ale skutečně statisticky nejoblíbenější fotbal a basketbal. To se samozřejmě odráží i na úspěších ženské fotbalové reprezentace, které na mistrovství světa fandí celý národ. Já jsem sám Američan a chystám se svoji dceru také dát právě na fotbal.
Nemohu se nezeptat na aktuální politickou situaci. Současný prezident není zrovna příznivcem přítomnosti zahraničních studentů na amerických univerzitách. Existuje reálné riziko, že by mohlo dojít k nějakému zákazu či omezení, které by se dotklo i činnosti USAK?
Toto tvrzení bylo trochu vytržené z kontextu. Případné zájemkyně mohu ujistit, že se nic zásadního nemění a že celý proces probíhá stále stejně. Změna bude pouze v tom, že budou na amerických ambasádách povinně kontrolovány sociální sítě, zatímco dříve se jednalo spíše o namátkovou záležitost. Je také třeba mít všechny účty veřejné, ale to je tak všechno.
Více o USAK najdete ZDE.
Kontaktní formulář je k dispozici ZDE. První konzultace je zcela nezávazná a zdarma.
Redaktorka: Terezie Šenkyříková