Článek
Od sezony 2020/21, kdy Ligue 1 ovládlo Lille byl největší vítězný náskok pařížského celku 15 bodů. V letošní sezoně se na soupisce Paris Saint-Germain neocitla žádná velká hvězda, která by strhávala veškerou pozornost na sebe. Z Pařížanů se tak stal opravdový tým. Možná i proto se jim povedlo ročník 2024/25 zakončit s náskokem 19 bodů na druhou Marseille.
PSG dominovalo od začátku do konce, titul systémem start – cíl
Po odchodu Kyliana Mbappého mnozí vedli diskusi o tom, jestli má Paris Saint-Germain dostatečně silný kádr. Ambice byly veliké, ale spekulovalo se, jestli tým bez hvězd, na které jsme byli zvyklí, zvládne vyhrát alespoň domácí soutěž. Pochyby skončily prakticky ihned, jelikož PSG z úvodních 10 duelů ztratilo pouhé 4 body za remízy s Nice a Reims. Přičemž v ostatních duelech si poradilo s Lille nebo Marseille, která se od začátku sezony jevila jako největší soupeř v boji o titul.
Na úvodní klopýtnutí si nepřející fanoušci museli počkat až do 25. dubna, kdy do Parku princů zavítalo Nice a po fantastickém výkonu vyhrálo 3:1. Pravdou ovšem je, že v tu dobu se už celek španělského manažera výrazně soustředil především na Ligu mistrů, která byla prioritou číslo jedna. O týden později přišla prohra na půdě Štrasburku, která taktéž prakticky nic neřešila, jelikož náskok týmu z hlavního města Francie byl opravdu ohromný.
I díky tomu, že Monako ani Marseille nezvládaly zápasy s menšími týmy, ve kterých ztrácely zcela zbytečně body, Paris Saint-Germain svou domácí soutěž vyhrálo o 19 bodů. Pouze v sezoně 2015/16 dokázala Paříž vyhrát Ligue 1 o více bodů, konkrétně o 31.
Klíčem k úspěchu Paris Saint-Germain byl týmový duch
Po mnoha letech, kdy ve výčtu klíčových hráčů byly velké individuality, které v mnoha případech byly výrazně odskočené od dalších hráčů, se tentokrát nic podobného nekonalo. Nejlepším střelcem PSG v domácí soutěži se stal Ousmane Dembélé, který nasázel 21 branek a s Masonem Greenwoodem se stal nejlepším střelcem celé soutěže. Pro francouzského křídelníka šlo o nejlepší sezonu v kariéře.
Za Francouzem nebyla nikterak velká mezera, jelikož 14 branek zvládl nasázet jednadvacetiletý Bradley Barcola. Na hranici 10 branek se dostal i Gonzalo Ramos, který dostával dostatek příležitostí především v podzimní části. Po zimním příchodu Khvichi Kvaratskhelii se jeho minutáž výrazně snížila, a to i přesto, že od té doby v základní sestavě prakticky nenastupoval žádný vyloženě hrotový útočník.
Velký kredit si získal a právem tedy sklidil hodně pochval a ovací i střed pole pařížského týmu. Trio Neves-Ruiz-Vitinha by na začátku ročníku asi málokdo zařadil do TOP10 záložních řad v Evropě. Přesto se tato trojice prezentovala skvělými výkony a během celé sezóny postupně „mazala“ jednu elitní zálohu soupeře za druhou. Není tedy divu, že tržní hodnota Vitinhy a Nevese dle Transfermarktu od začátku roku vzrostla o 25, respektive 20 milionů eur.
PSG ovládlo francouzskou ligu po všech stránkách. 92 nastřílených branek je nejvyšším počtem v soutěži a zároveň 35 branek obdržených je pro změnu tím nejmenším počtem v Ligue 1. Kromě ofenzivních hráčů je tak třeba vyzdvihnout i ty defenzivní včetně brankáře Gianluigiho Donnarummy, který svůj tým několikrát podržel. Výborně si v dresu Pařížanů počínal mimo jiné zkušený lídr defenzivy z Brazílie Marquinhos nebo portugalský levý bek/wingbek Nuno Mendes.
Trofej (téměř) ze všech soutěží
První trofej v nové sezoně přišla 5. ledna, kdy si Paříž poradila 1:0 ve francouzském Superpoháru s Monakem. Vítěznou branku vstřelil ve 2. nastavené minutě 2. poločasu Dembélé. Dalším triumfem se stal pohár z Coupe de France, kde sice z 5. kola PSG postoupilo až po penaltách, ale ve finále si dokázalo poradit se Stade Reims 3:0. Mužem zápasu byl tentokrát Barcola, který 2 góly vstřelil a další připravil.
Díky skvěle fungujícímu presinku, obraně a vlastně celého týmu se francouzský celek dočkal i vytouženého vítězství v Lize mistrů. Z ligové fáze se Paříž kvalifikovala až výhrou v posledním zápase, ale poté na ní nestačil Brest, Liverpool, který vypadl po penaltovém rozstřelu, a ani Arsenal s Aston Villou. Po těžké cestě do finále přišla konečná třešnička na dortu ve formě drtivé výhry 5:0 nad Interem.
Šlo o 3. finále, a to mělo také 3. rozdílného hlavního strůjce úspěchu, kterým se stal Désiré Doué s bilancí 2+1. Především finále milionářské soutěže ukázalo, jakým týmem PSG doopravdy je. Všichni hráči presovali ve vysoké intenzitě i za rozhodnutého stavu a největším důkazem týmovosti byl návrat Kvaratskhelii s Dumfriesem, téměř přes celé hřiště, v závěru zápasu.
Jedinou kaňkou na sezoně 2024/25 se pro PSG stalo finále Mistrovství světa klubů. Cestou za úspěchem Pařížané přejeli Atletico 4:0, dále si poradili s Messiho Miami, ale i s Bayernem Mnichov nebo Realem Madrid, nezvládli však poslední krok. Osudným soupeřem se Enriqueho svěřencům stala Chelsea, především pak Cole Palmer. Anglická hvězda během 1. poločasu vstřelila 2 branky, další připravila a o osudu zápasu bylo rozhodnuto. Do další sezony má ovšem Paris Saint-Germain na čem stavět a čeká je lítý boj o obhajobu hned čtyř trofejí.
Autor: Jiří Holovský