Hlavní obsah
Sport

Pravidlo 50+1: Jak Německo vzdoruje modernímu fotbalovému byznysu

Foto: Andreas Gora/via AP

Na rozdíl od většiny evropských lig si německý fotbal dál hájí model, v němž mají poslední slovo členové klubů, a to díky tzv. pravidlu 50+1. Ale i tenhle systém má své trhliny.

Článek

Když v roce 1998 německý fotbalový svaz povolil profesionalizaci klubů a přechod na akciové společnosti, současně zavedl pojistku – slavné pravidlo 50+1. Podmínka byla jasná: členský spolek, tedy fanoušci a členové, musí mít vždy alespoň o jeden hlas víc než zbytek investorů.

Nešlo o formalitu. Cílem bylo zachovat kontrolu nad kluby v rukou komunity, zabránit nájezdům miliardářů a udržet fotbal ve spojení s realitou. Zatímco Anglie nebo Francie přecházely do rukou fondů a oligarchů, Bundesliga chtěla jít vlastní cestou.

Právní rámec a výjimky z pravidla 50+1

Pravidlo 50+1 dnes stojí přímo v předpisech DFL. Pokud pravidlo nedodržíte, tak nemáte šanci dostat licenci. Ale přesto neplatí pro všechny. Leverkusen, Wolfsburg i na čas Hoffenheim si díky historickému nebo dlouhodobému vztahu s investorem vyjednali výjimku.

Právě tohle rozdělení pravidlo oslabuje. Fanoušci i někteří funkcionáři tvrdí, že jde o dvojí metr – a že pokud má model dál platit, musí se dodržovat pro všechny. Bundeskartellamt, německý antimonopolní úřad, už v roce 2021 varoval: buď spravedlivě pro všechny, nebo vůbec.

Zase to Lipsko

RB Leipzig je dokonalou ukázkou toho, jak obejít všechna pravidla, aniž by byl porušen zákon. Klub sice formálně dodržuje 50+1, ale členy spolku jsou téměř výhradně lidé napojení na Red Bull. Veřejnost se k řízení nedostane, transparentnost je minimální.

To vyvolalo vlnu odporu. Lipsko se stalo terčem protestů, výsměchu i bojkotu. Kritici tvrdí, že právě podobné případy ničí důvěru v model a dokazují, že 50+1 je snadné obelstít – pokud máte dost právníků a trpělivosti.

Dnešní debata: změnit, nebo zpřísnit?

Fanoušci napříč Německem dál hájí existenci pravidla. Tvrdí, že díky němu zůstává Bundesliga dostupná, svobodná a v mnoha ohledech nejlidštější ze všech top lig. Jenže ekonomická realita je neúprosná.

Vedení klubů jako Bayern nebo Leverkusen už několikrát naznačilo, že bez volnějších investičních pravidel bude Bundesliga dál ztrácet krok. Platově, marketingově i výsledkově. Volání po reformě sílí, ale proti stojí masivní základna fanoušků, která se změny bojí.

Však už v minulé sezóně jsme mohli vidět, jak jsou protesty fanoušků v Německu silné, když se mluvilo o soukromé investici. Každý týden se několik minut nehrálo, protože byl trávník plný tenisových míčků nebo čokoládových mincí.

Autor: Petr Křenek

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz