Článek
O odkup hanáckého celku je zájem už nějaký čas. Není divu, klub představuje pro potenciální zájemce zajímavou investiční příležitost, která by se vyjímala v jejich portfoliu. Důvodů bychom našli hned několik. V první řadě se Olomoučtí mohou opřít o prvotřídní mládežnickou akademii, která se pravidelně umisťuje na předních příčkách svých soutěží a představuje nepříjemnou konkurenci i pro pražská „S“ či ostravský Baník, tedy absolutní českou špičku právě v oblasti mládeže. Navzdory tomu, že důstojné zázemí olomoučtí mládežníci dosud postrádají.
Jistou výhodu může pro možného mecenáše představovat také velmi výhodná poloha a atraktivita města, které leží v samotném středu Moravy. Dalším přitažlivým prvkem musí být pro investory bohatá historie klubu, který za dlouhá léta na té nejvyšší úrovni dokázal pro český fotbal vyprodukovat nespočet generačních talentů. Fotbalistů, kteří se zasloužili o úspěchy české reprezentace v dobách její největší slávy, ale také hráčů, kteří v současnosti úspěšně hájí barvy českých velkoklubů.
Na scéně silná trojice movitých uchazečů
Vše začalo zcela nečekaně před více než rokem, kdy do kanceláří Androva stadionu doputovala vůbec první oficiální nabídka na odkup klubu. Stála za ní americká investiční společnost Blue Crow Sports Group, která měla zájem o odkoupení majoritního podílu v klubu. Jednání se však znatelně protahovala a zájem ze strany Hanáků postupně ochladl. Přestože nyní se už s nabídkou BCSG pravděpodobně nepočítá, zájem amerických investorů dal věci do pohybu a roztočil spirálu událostí, které se teprve měly odehrát.
Netrvalo dlouho a na Hané začalo být značně rušno. Zájemci ze západu totiž přibyl nový konkurent, navíc pořádně těžkého kalibru. Do boje o fotbalovou Olomouc se na podzim minulého roku prostřednictvím své investiční skupiny Kaprain přihlásil úspěšný podnikatel Karel Pražák, miliardář a jeden z nejbohatších Čechů vůbec. Pro Sigmu každopádně obrovská osobnost a zároveň nová naděje do budoucna.
V době, kdy je český fotbal na výrazném vzestupu a do místního fotbalového prostředí vstupují stále významnější a movitější osobnosti, získává klub v případě, že jej jedna z těchto osobností vlastní, nezanedbatelnou konkurenční výhodu oproti zbytku. A této neblahé skutečnosti jsou si zřejmě dobře vědomi také vrchní představitelé olomoucké Sigmy. I proto do hry o odkup olomouckého klubu Pražáka vtáhl přímo jeden z členů olomouckého představenstva a majitel hokejového Prostějova Jaroslav Luňák, který miliardáře přesvědčil.
Šestapadesátiletý businessman brzy zjistil, jak značný v klubu třímá potenciál. Jen jej naplno rozvinout. Po důkladném zvážení se Pražák nakonec rozhodl, že se stane pomyslnou zápalkou, která do budoucna na Hané rozhoří živě planoucí oheň. Ve druhé polovině minulého roku tedy oficiální cestou deklaroval svůj zájem o odkup stoprocentního podílu akcií. Projekt se úspěšnému podnikateli zřejmě musel velmi zalíbit. Sigmě byl totiž podle všeho ochoten nabídnout stručně řečeno velkorysou nabídku. Takovou, jaká se neodmítá.
„Vnímáme potenciál, který dříme v A-týmu i mládežnické akademii Sigmy, a jsme přesvědčení, že ho dokážeme plně rozvinout tak, aby hlavní mužstvo dlouhodobě bojovalo o přední pozice v lize a z jeho úspěchů těžil region i český fotbal. Svou nabídku na odkup majoritního, respektive 100% podílu v Sigmě můžeme předložit i díky zkušenostem, které jsme nasbírali nejen v hokejové Spartě, ale i při podpoře mládežnického a amatérského sportu,“ stálo tehdy ve vyjádření Kaprainu poté, co se společnost rozhodla projevit svůj zájem o vstup do ambiciózního projektu.
Sotva utichly hlasité spekulace o tom, kdo že se stane novým vlastníkem Sigmy, tak byla na klub znovu upřena bedlivá pozornost. V dubnu se totiž z ničeho nic na obzoru vynořila další společnost, která si dělala zálusk na vstup do olomouckých vlastnických struktur. Jednalo se o firmu SPL Holding, tedy mateřskou společnost koncernu SIGMA, který klub po desetiletí podporuje. Zájemce měl být nakonec lukrativnější, než se mohlo na první pohled zdát. Za společností totiž podle mnohých fotbalových insiderů měl stát olomoucký miliardář Pavel Hubáček, majitel banky Creditas a také stejnojmenné skupiny. O zájmu úspěšného podnikatele o klub sídlící v jeho rodném městě se přitom ve fotbalovém zákulisí spekulovalo již dříve.
„Vstupem do klubu chceme navrátit fotbalové Sigmě důvěru, hrdost a fanoušky na stadion. Jako společnost působící na světových trzích a zároveň firma se silnými regionálními kořeny budeme vytvářet podmínky pro to, aby fotbalový klub byl místem pro růst mladých nadějných a talentovaných fotbalistů,“ stálo tehdy v prohlášení Hubáčkovy firmy.
V souboji o fotbalovou Sigmu se tak statečně perou tři významné subjekty. Vítěz však může být jen jeden.
Hlavní favorit odhalen, Pražák splňuje požadavky
Přestože to v posledních měsících vypadalo, že je na Hané mrtvo, v útrobách Androva stadionu se o dalším směrování klubu intenzivně jednalo. A náročná jednání podle všeho konečně pokročila do další fáze, což znamená jedno jediné: vstup nového mecenáše se blíží. Definitivně rozhodnuto však o osudu olomoucké Sigmy pořád není. A to ani po více než roce od deklarace prvního oficiálního zájmu.
A kdo že je tím dosud neodhaleným hlavním favoritem? Pokud by bookmakeři vypisovali kurzy, ten nejnižší by za současné konstelace museli přiřadit ke jménu Karel Pražák. Hotovo sice pořád ještě není, zásadní zvrat je však nyní už zřejmě nepravděpodobný, a investiční skupina Kaprain je tudíž momentálně hlavním favoritem. Před ostatními zájemci si navíc udržuje drtivý náskok. Nabídka úspěšného podnikatele by totiž údajně měla splňovat do puntíku vše, co by podle současného vedení měl nový vlastník klubu poskytnout.
Také v samotné společnosti už jsou směrem k možnému odkupu již teď nabití značným optimismem, což naznačuje samotné vyjádření Kaprainu, které pro Seznam Zprávy poskytl jeho mluvčí Pechar. „Jednání o odkupu stoprocentního podílu v Sigmě stále pokračují dle vzájemně odsouhlasených podmínek s předpokládaným termínem uzavření transakce do konce května 2025,“ potvrdil mediální zástupce Pražákovy společnosti.
Vše tedy pravděpodobně směřuje k tomu, že do léta letošního roku bude definitivně hotovo. A Sigma Olomouc bude mít konečně po letech nového a důstojného vlastníka. I přesto, že se v Olomouci k tomuto tématu vyjadřují jen zřídka. Klub zvolil úspornou strategii, kdy informuje o aktuálním stavu transakce jen velmi sporadicky, tedy až při klíčových posunech v jednání. „Jednání nadále probíhají,“ neurčitě prohlásil tiskový mluvčí Sigmy Jiří Fišara.
O něco sdílnější však byl pro web Sport.cz předseda představenstva a zároveň právník klubu v jedné osobě Petr Konečný. „Existuje ústní dohoda, ale podepsané nic není. Čekáme na návrh smlouvy od společnosti Kaprain, který si pak budeme chtít prostudovat. Navíc vše může být schváleno nejdříve na valné hromadě, která bude 20. června,“ potvrdil jeden z nejvlivnějších členů v olomouckém klubu.
Cenovka Klimenta katapultována do astronomických výšin
I když vyjádření olomouckých činitelů tomu příliš nenapovídají, dohoda je už pravděpodobně blíže, než se na první pohled může zdát. Potvrzují to zdroje webu inFotbal, podle kterých klub zásadně změnil přestupovou strategii. Vedení se nově zřejmě zdráhá prodávat klíčové hráče za dřívější sumy. Změna v postojích k přestupům by měla být podle všeho patrná už nyní, zdroje zmíněného webu totiž už registrují první případ. S blížícím se příchodem movitého mecenáše klub údajně značně vyšponoval prodejní cenu nejzářivějšího klenotu – krále ligových střelců Jana Klimenta, který by měl mít namířeno do pražské Slavie.
Hanáci jako kompenzaci za ztrátu své největší hvězdy od Pražanů požadují až 3 miliony eur, tedy na tamní poměry neuvěřitelných 75 milionů korun. Pokud by k prodeji za zmíněnou, pořádně tučnou sumu skutečně došlo, jednalo by se o jeden z nejdražších přestupů v historii olomouckého klubu. A jednoznačně nejhodnotnější transfer posledních let.
Slavii však zřejmě nekompromisně nastavená cenovka mírně odrazuje. Podle informací inFotbalu se tedy Pražané vehementně snaží alespoň o její částečné snížení. Je tedy možné, že k určitému snížení požadovaného obnosu skutečně ještě dojde. Zároveň platí, že sportovní manažer Hanáků a zároveň tvrdý vyjednávač Ladislav Minář už v minulosti ukázal, jak mistrně se orientuje v ceněném umění velkých transferů. Že jich totiž už za ta léta, co v klubu působí, bylo.
V Olomouci se však každopádně zřejmě začíná blýskat na lepší časy. Prvním pomyslným dílkem do skládačky se může stát právě odkup klubu a vstup nového movitého majitele, který klub zajistí na léta dopředu. Někoho, kdo z tradiční fotbalové značky a vyhlášené akademie plně vyždímá potenciál, který v ní dřímá. Právě k vytoužené transakci, která by mohla kompletně převrátit naruby nastolený klubový řád a nasměrovat klub do nové éry, se prosebně upínají zraky snad všech olomouckých fanoušků.
Autor: Lukáš Janošík