Článek
Název Křemelné je odvozen od slova křemel označující křemen nebo kámen. Celý tok řeky je 30 kilometrů dlouhý od 3 do 10 metrů široký a najdeme ho v Národním parku Šumava. Větší část Křemelné teče I. zónou a proto se k ní sami nedostanete. Ani dříve se sem nesmělo, protože okolí řeky patřilo do Hartmanického vojenského prostoru. Pokud toužíte po výletu s cílem vidět kousek řeky, je to možné při soutoku s Vydrou u oblíbené osady Čeňkova pila a ze silnice Prášily-Hartmanice nebo s průvodcem Šumavy.
Divoká horská řeka tvoří krásná romantická zákoutí, meandry a peřeje. Protéká slatinnými loukami a lesy a v některých místech i 200 metrů hlubokým kaňonem a přes velké kameny, kde se tvoří obří hrnce, peřeje a kaskády se zlatavě hnědou vodou. Díky nepřítomnosti turistů na velké časti břehů roste mnoho vzácných druhů rostlin a vyskytují se chráněné druhy živočichů jako ledňáček říční, skorec vodní a obvykle tady loví vydra říční. Přítoky Křemelné jsou potoky Slatinný, Jezerní, Prášilský a Mlýnský a Plavební kanál. Soutokem s Vydrou vytváří Křemelná řeku Otavu.
Zajímavost: Křemelná je asi jedinou řekou v Čechách, kde na březích nestojí žádná stavba. V minulosti stávaly při řece mlýny a osady.
Na výpravu do divočiny k peřejím Křemelné nebo meandrům u zaniklé osady Frauenthal si můžete objednat vstup s průvodcem z Národního parku Šumava. Je to náročná trasa přes kameny, padlé stromy a s výrazným klesáním a stoupáním k cíli.