Článek
Rolava je zaniklá obec v Krušných horách. Založení obce se datuje do 17. století. Cínová ruda se tu ale těžila už dříve. Mnoho staveb tu bylo kdysi ve stráních nad říčkou Rolavou. Jediné dochované stavení dnes je budova bývalé pošty.
Cíňák
Těžba cínu v Rolavě sahá hluboko do středověku. V té době se tady rýžovala ruda. Cín byl velmi žádaným kovem a využíval se zejména při výrobě bronzu. Horníci se za ním pouštěli do hlubokých štol. Riskovali své životy pro zásobování tehdejšího průmyslu. V 19. století nastala zlatá éra těžby. Díky moderním technologiím se zvýšila těžba i zpracování. Rolava se tak stala významným centrem hornictví v regionu. Během první světové války těžba upadala a probíhalo jen zkoumání, zda bude ještě efektivní. Po druhé světové válce finančně ztrátová těžba skončila úplně. V roce 1947 vlastník demontoval zařízení a stroje včetně těžební věže.
Dnes je cínový důl „Cíňák“ v Rolavě součástí národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště.
Můžete tady vidět sklady, továrnu, umývárny, těžní jámu, administrativní a obytné budovy. Dominantou místa je kruhový bazén na zahušťování kalů. Čtrnáct kilometrů dlouhý podzemní těžební labyrint je zatopený.
Tábor Sauersack
Věděli jste, že v areálu cínového dolu se nacházel zajatecký tábor? Ten vznikl za účelem levné pracovní síly pro místní důl. Během druhé světové války v táboře věznili především zajatce francouzské a sovětské, ale i italské, řecké, ukrajinské nebo polské. Ti byli nuceni pracovat v dole dlouhé hodiny. Život pro ně tu byl velmi těžký. Bydleli v přeplněných dřevěných domech bez dostatku jídla a hygienických podmínek. Spousta jich vyčerpáním zemřela. Po skončení války tábor ztratil svůj význam a zajatci mohli odejít. Dnes jsou z tábora jen ruiny s několika budovami.
Proč důl navštívit?
Tajemná atmosféra místa uchvátí nejednoho pocestného. Objekty jsou volně přístupné, ale počítejte s tím, že zub času se na nich velmi podepsal. Dejte si pozor na díry v podlaze a trčící dráty ze železobetonu.
U areálu najdete parkoviště, ale můžete si udělat i pětikilometrovou procházku z obce Přebuz.
https://www.opustenamista.cz/ceska-republika-cz/dul-sauersack