Hlavní obsah
Politika

ANO má 30,5 %, STAN rekordních 17. Vládní trojici a STAN–ODS–Piráty dělí jediný bod

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Prošel jsem všech 65 stran nového Kantaru. ANO dál jasně vede, ale ANO+SPD+Motoristé dávají 42 % a STAN+ODS+Piráti 41 %. Ještě větší háček: zcela pevnou volbu hlásí 59 % voličů ANO, u STAN jen 14 %.

Článek

Nejžhavější české politické číslo dne je 17. Ne proto, že by STAN vedl

V neděli vyšel nový srpnový volební model Kantar CZ pro Českou televizi a hlavní headline je snadný: ANO zůstává první s 30,5 procenta, STAN roste na 17 procent a dostává se na své historické maximum v relevantních modelech.

Průzkum vznikal od 3. do 21. srpna na reprezentativním vzorku 1 200 respondentů; do samotného volebního modelu vstoupilo 991 lidí, kteří nevylučují účast ve volbách.

Jenže po projití celého 65stránkového výstupu je podle mě zajímavější něco jiného než samotné pořadí. Rozdíl mezi dvěma hlavními trojicemi je v prostém součtu jediný procentní bod.

42 proti 41. Vládní trojice má v modelu jen jednobodový náskok před STAN, ODS a Piráty

Součet ANO 30,5 + SPD 6,5 + Motoristé 5,0 dává 42,0 procenta. Součet STAN 17,0 + ODS 15,5 + Piráti 8,5 dává 41,0 procenta.

To není přepočet na mandáty. Český volební systém rozděluje křesla přes kraje a výsledný počet mandátů závisí i na tom, kolik hlasů propadne stranám pod pětiprocentní hranicí. Jako čistý obrázek aktuální podpory ale součet ukazuje něco, co samotné pořadí stran zakrývá: mezi těmito dvěma trojicemi je rozdíl jen jeden bod.

ANO tedy jednotlivě vede velmi výrazně. Bloková aritmetika je mnohem těsnější.

17 procent hlasů je v modelu mimo šest stran nad hranicí

Kantar uvádí šest subjektů na nebo nad pěti procenty: ANO, STAN, ODS, Piráty, SPD a Motoristy. Jejich součet je přesně 83 procent.

Zbývajících 17 procent připadá na KDU-ČSL 3,5, Naše Česko 2,5, TOP 09 2,0 a souhrnnou kategorii ostatních 9,0 procenta. Pokud by každý z těchto subjektů samostatně zůstal pod pěti procenty, jejich hlasy by se při přidělování sněmovních mandátů neuplatnily.

To je obrovské číslo. Sedmnáct procent není předpověď propadlých hlasů v příštích volbách – kandidátní konfigurace se může změnit a ‚ostatní‘ je součet více stran. Je to ale přesná citlivost dnešního modelu na pětiprocentní hranici.

Motoristé mají přesně 5,0 %. Desetina bodu by změnila celou matematiku

Největší páka neleží u třicetiprocentního ANO, ale u Motoristů. Model jim dává přesně pět procent, tedy samotnou hranici vstupu.

Pokud je v ilustrativním součtu nechám mezi stranami nad prahem, šest kvalifikovaných stran má dohromady 83 procent hlasů a vládní trojice 42. Kdyby Motoristé skončili třeba na 4,9 a žádná další strana hranici nepřekročila, kvalifikovaný součet by klesl z 83 na 78 procent a z vládní trojice by v něm zůstalo ANO+SPD, tedy 37 procent.

V prosté normalizaci by se tím poměr mezi ANO+SPD a STAN+ODS+Piráti změnil z 50,6 : 49,4 na přibližně 47,4 : 52,6. Znovu: nejde o mandátový model. Je to demonstrace, proč desetina kolem pěti procent může mít větší efekt než několik bodů u velké strany.

Bývalé SPOLU má při prostém sečtení 21 %. Problém je, že dvě jeho části jsou pod pěti

Kantar nyní měří ODS, KDU-ČSL a TOP 09 samostatně. ODS má 15,5 procenta, lidovci 3,5 a TOP 09 dvě procenta. Prostý součet je 21 procent.

Ve volbách 2025 získala koalice SPOLU 23,36 procenta. Celkový rozdíl mezi tehdejším společným výsledkem a dnešním prostým součtem tří značek je tedy jen 2,36 procentního bodu.

A tady je další autorský paradox: souhrnná podpora není dramaticky nižší, ale její rozdělení by při samostatné kandidatuře bylo z hlediska pětiprocentní hranice mnohem méně efektivní. KDU-ČSL a TOP 09 mají dohromady 5,5 procenta, jednotlivě ale podle modelu neprochází ani jedna.

Budoucí způsob kandidatury ovšem není z dnešního modelu možné předjímat.

STAN roste o 51 % proti svému volebnímu výsledku. V procentních bodech je to +5,77

ČSÚ uvádí, že STAN získal ve sněmovních volbách 2025 celkem 11,23 procenta. Srpnový Kantar mu dává 17.

Rozdíl je 5,77 procentního bodu. Pokud jej převedu relativně k volebnímu výsledku, jde o zvýšení přibližně o 51,4 procenta. Neznamená to, že Starostům přibylo přesně o polovinu více skutečných voličů – průzkum a reálné volby nejsou totožná měření. Číslo ale dobře ukazuje rozsah posunu.

ANO jde opačným směrem: z volebních 34,51 procenta na modelových 30,5, tedy o 4,01 bodu méně. Relativně je to pokles přibližně o 11,6 procenta.

A teď největší háček celého průzkumu: STAN má 17 %, ale jen 14 % jeho voličů říká „volbu nezměním“

Na straně 20 přichází údaj, který podle mě mění způsob čtení headline o historickém maximu STAN.

Mezi příznivci ANO je svou volbou úplně jistých 59 procent. Dalších 30 procent je spíše jistých a jen 11 procent patří mezi méně jisté nebo vůbec nejisté.

U STAN je zcela jistých pouze 14 procent. Dalších 57 procent je spíše jistých, ale 28 procent říká, že by rozhodnutí mohlo změnit, a jedno procento si není jisté vůbec.

STAN tedy v modelu dosahuje rekordní šířky podpory, ale současně má z velkých stran jedno z nejměkčích voličských jader. Kantar sám upozorňuje, že nejnižší podíl pevně rozhodnutých voličů nachází v posledních měřeních právě u STAN a Pirátů.

ANO má skoro čtyřikrát vyšší podíl úplně jistých voličů než STAN

Poměr 59 ku 14 je 4,2. Jinými slovy: mezi lidmi, kteří dnes deklarují volbu ANO, je podíl těch, kteří tvrdí, že své rozhodnutí nezmění, více než čtyřikrát vyšší než mezi voliči STAN.

To neznamená, že ANO získá čtyřikrát stabilnější volební výsledek. Otázka měří deklarovanou pevnost přesvědčení, nikoli budoucí chování.

Je to ale mimořádně důležitá vrstva k číslům 30,5 a 17. ANO má nižší podporu než ve volbách, ale velmi pevné jádro. STAN dramaticky vyrostl, ale velká část jeho nového elektorátu zůstává potenciálně pohyblivá.

ODS je mezi oběma světy: 15,5 % a 35 % zcela pevných voličů

ODS má v modelu 15,5 procenta a Kantar její výsledek proti květnu označuje za stabilní.

Zcela jistých svou volbou je 35 procent jejích příznivců, dalších 47 procent spíše jistých a 18 procent méně jistých. Její jádro je tak výrazně pevnější než u STAN nebo Pirátů, ale podstatně slabší než u ANO.

Piráti mají zcela jistých 15 procent, SPD 32 a Motoristé 37 procent. U menších stran Kantar zároveň upozorňuje na nižší počet respondentů a indikativní charakter hodnot.

Jednobodový pohyb ANO a 1,5 bodu STAN není důvod k bombastickému závěru o kolapsu nebo raketě

Kantar uvádí statistickou chybu volebního modelu přibližně od ±1,0 procentního bodu u malých stran po ±3,3 bodu u velkých.

Proto je důležité nepřepsat jeden průzkum do příběhu o náhlém měsíčním zhroucení ANO nebo nezastavitelném růstu STAN. Proti květnu ANO kleslo o jeden bod a STAN vzrostl o 1,5 bodu. Takové rozdíly mohou být zčásti uvnitř běžné statistické nejistoty.

Silnější je strukturální obraz: ANO zůstává jasně první, STAN má proti volbám výrazně vyšší úroveň, Motoristé visí na hraně a rozdrobení hlasů pod pěti procenty je mimořádně významné.

78 % lidí říká, že by asi šli volit. Model věří jen 62,5 %

Další číslo krásně ukazuje, proč se průzkum nedá číst mechanicky. Na přímou otázku říká 62 procent lidí ‚určitě ano‘ a dalších 16 ‚spíše ano‘. Deklarovaná ochota tak dosahuje 78 procent.

Kantar ale ví, že lidé účast nadhodnocují. Jeho matematický model volební účasti proto dává jen 62,5 procenta.

Rozdíl je 15,5 procentního bodu. Reálná účast ve sněmovních volbách 2025 byla podle ČSÚ 68,95 procenta, tedy o 6,45 bodu vyšší než dnešní modelovaná účast.

Průzkum tak v jediné zprávě obsahuje dvě úplně odlišná čísla ‚kolik lidí půjde volit‘ – a obě jsou správně, protože jedno je odpověď lidí a druhé model jejich pravděpodobného chování.

Pouze 28 % lidí je spokojeno s politickou situací. To je důležitý kontext pro přelévání hlasů

Volební model není izolovaný od nálady ve společnosti. V srpnové vlně je s politickou situací spokojeno 28 procent lidí.

Kantar zároveň uvádí, že 67 procent respondentů považuje nakládání státu s veřejnými penězi za neefektivní. Stejných 67 procent nesouhlasí s možností, aby vláda během roku sama bez souhlasu Poslanecké sněmovny zvýšila zadlužení nad schválenou úroveň.

Naopak otázka zadlužování kvůli dlouhodobým investicím společnost rozděluje téměř napůl: 47 procent souhlasí a 51 procent nesouhlasí.

To je zvlášť aktuální ve chvíli, kdy se rozpočet stává hlavním tématem vládní a opoziční debaty.

Proč lidé odcházejí k STAN: Kantar zachytil jiné důvody u ANO a ODS

Výzkumníci nepopsali jen směr přesunů, ale také motivace. Ke STAN přicházejí zklamaní voliči ANO, ODS, Pirátů a TOP 09 a částečně také lidé, kteří dříve nevolili.

U odchodů od ANO Kantar zmiňuje zejména komunikaci a neplnění volebních slibů. U ODS zaznívá jako důvod nevýraznost.

To je pro další měsíce důležitější než jeden bod nahoru nebo dolů. STAN momentálně není uzavřený elektorát jedné bývalé strany. Funguje jako sběrná nádoba pro více různých skupin nespokojených voličů – a právě proto může být jeho podpora současně vysoká i méně pevná.

Můj 'test pětiprocentní hrany': rozdíl mezi 5,0 a 4,9 je v modelu větší než rozdíl mezi 30,5 a 31,5

Na první pohled je největší zprávou změna velkých stran. Jenže volební matematika dává úplně jinou váhu bodům kolem pěti procent.

ANO může být o bod výš nebo níž a pořád zůstává bezpečně první. Motoristé při pěti procentech vstupují do skupiny hlasů, které se podílejí na rozdělení mandátů; při 4,9 by z ní při běžném pětiprocentním prahu vypadli.

Proto je pro reálnou mocenskou aritmetiku potenciálně důležitější sledovat Motoristy, KDU-ČSL a TOP 09 než každou desetinu u ANO. Právě na hranicích se může měnit efektivní hodnota hlasů všech ostatních.

Verdikt: ANO vyhrává průzkum. Největší příběh ale není první místo

Pokud by člověk přečetl jen headline, dostane jednoduchý obraz: ANO 30,5, STAN 17, ODS 15,5. Ten je správný, ale neúplný.

Po rozebrání všech vrstev je srpnový Kantar mnohem zajímavější. Tři vládní strany mají v prostém součtu 42 procent a STAN, ODS a Piráti 41. Sedmnáct procent modelované podpory leží mimo šest stran na nebo nad hranicí. Motoristé stojí přesně na pěti procentech. Bývalé SPOLU má při prostém součtu 21 procent, ale dvě jeho části samostatně nepřekračují práh.

A největší paradox patří STAN: historických 17 procent je současně postavených na elektorátu, z něhož jen 14 procent říká, že svou volbu určitě nezmění.

Takže ano, ANO dnes průzkum jasně vyhrává. Ale skutečně žhavá otázka pro další měsíce není, kdo je první. Je to, kdo dokáže udržet pohyblivé voliče a kdo se v den voleb vůbec dostane přes pět procent.

Autorská kalkulačka srpnového Kantaru

• Vládní trojice: ANO 30,5 + SPD 6,5 + Motoristé 5,0 = 42,0 %

• STAN + ODS + Piráti: 17,0 + 15,5 + 8,5 = 41,0 %

• Šest stran na/nad 5 %: 83,0 % modelu

• Zbytek modelu: 17,0 %

• Normalizace mezi šesti nad prahem: vládní trojice 50,6 % vs. STAN–ODS–Piráti 49,4 %

• Pokud by Motoristé byli pod 5 %: ANO+SPD 37 / kvalifikovaných 78 = 47,4 %; STAN–ODS–Piráti 41 / 78 = 52,6 %

• ODS + KDU-ČSL + TOP 09: 21,0 % vs. SPOLU 23,36 % ve volbách 2025 = -2,36 p. b.

• STAN proti volbám 2025: 17,0 - 11,23 = +5,77 p. b.; relativně +51,4 %

• ANO proti volbám 2025: 30,5 - 34,51 = -4,01 p. b.; relativně -11,6 %

• Deklarovaná vs. modelovaná účast: 78,0 % vs. 62,5 % = rozdíl 15,5 p. b.

Pevnost volby: co je pod headline číslem

• ANO: 59 % úplně jistých, 30 % spíše jistých, 10 % méně jistých, 1 % vůbec nejistých

• STAN: 14 % úplně jistých, 57 % spíše jistých, 28 % méně jistých, 1 % vůbec nejistých

• ODS: 35 % úplně jistých, 47 % spíše jistých, 18 % méně jistých

• Piráti: 15 % úplně jistých, 71 % spíše jistých, 13 % méně jistých, 1 % vůbec nejistých

• SPD: 32 % úplně jistých, 57 % spíše jistých, 11 % méně jistých

• Motoristé: 37 % úplně jistých, 43 % spíše jistých, 20 % méně jistých; nízký počet respondentů, pouze indikativní

Metodika a důležité brzdy interpretace

Kantar CZ sbíral data 3.–21. srpna 2026 na reprezentativním vzorku 1 200 respondentů metodami CATI a CAWI v poměru 70:30. Do volebního modelu vstoupilo 991 respondentů, kteří nevylučují účast.

Statistická chyba volebního modelu se podle velikosti strany pohybuje přibližně od ±1,0 do ±3,3 procentního bodu. Proto jednotlivé malé změny proti květnu nelze automaticky označit za trend.

Součty 42 : 41 a normalizace 50,6 : 49,4 jsou vlastní redakční aritmetika z publikovaných hodnot. Nejde o oficiální výstup Kantaru, mandátový model ani předpověď příštích voleb.

Přepočet bývalého SPOLU 21 % používá prostý součet aktuálně samostatně měřených ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Budoucí kandidátní uspořádání nelze z průzkumu odvodit.

Srovnání SPD s volbami 2025 je metodicky problematičtější, protože tehdejší kandidatura zahrnovala i podporu PRO, Svobodných a Trikolory; Kantar na tuto skutečnost výslovně upozorňuje.

Výrok o historickém maximu STAN vychází z dnešního shrnutí iROZHLASu; samotný Kantar uvádí aktuální 17% hodnotu a dlouhou časovou řadu.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít publikovat svůj obsah. To nejlepší se může zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz