Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ivan Trojan veřejně varoval před zlem a normalizací. Kritizoval zrušení pořadu 168 hodin

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Petr Čihula Wikimedia Commons CC0

Vynikající herec Ivan Trojan se v neděli dočkal další pocty. Kromě řady prestižních uměleckých cen, která má již na svém kontě, získal také Stříbrnou medaili předsedy Senátu.

Článek

Navíc byl vybrán, aby za všechny laureáty za oceněni poděkoval. Své závěrečné řeči využil k apelu na veřejnost. Připomněl, že jsme součástí živého organismu, naší společnosti, na níž všichni závisíme a jeden bez druhého bychom nedokázali nic. Avšak jako každý živý organismus, i společnost může být nemocná. „Naší nejlepší prevencí je zájem o druhé, vnímání jejich starostí, problémů a obav, ale samozřejmě i naděje,“ uvedl v závažném projevu.

Podle něj se zlo se uchytí vždy nejsnáze tam, kde se lidi cítí opuštění, zapomenutí, ale fungující společnost nás dělá silnějšími, protože nemáme tak silný strach, že jsme na všechno sami. Varoval, že historie 20.století ukazuje, kam to vede, když diktátoři využijí strachu a pocitu osamění.

Svěřil se přitom s pocity, které ho nejvíce trápí. V současnosti k nim patří povodně, mimo jiné proto, že má blízký vztah k Opavě, která byla tvrdě zasažena. Nicméně ocenil, že se tato dramatická událost stala důkazem, že si navzájem umíme pomáhat.

Útoky na uměleckou svobodu a média

Zmínil rovněž situaci na Slovensku, kde vstoupila řada jeho kolegů do stávkové pohotovosti, protože tamní vláda nevybíravě zaútočila na jejich uměleckou svobodu. Připomněl, že ze zaměstnání jsou propouštěni ředitele kulturních institucí a z médií novináři, kteří dělají kritickou žurnalistiku. O práci přicházejí také prokurátoři a policisté. „Lidé jsou tak znovu nuceni vybírat, kde stojí, čemu budou mlčky přihlížet a čemu se naopak postaví. A já cítím úctu k těmto kolegům, že se postavili proti těmto normalizačním praktikám.“

Pozornost věnoval též našim médiím a postěžoval si, že často slýcháme různé verbální útoky na novináře: „Velmi mě proto znepokojilo, že byl v České televizi zrušen kritický pořad „168 hodin“ a následně byla k odchodu z veřejnoprávní instituce dotlačena zkušená reportérka Nora Fridrichová. Občas zapomínáme, že podstatou novinařiny je kontrolovat mocné, ne se na ně usmívat. Těch, kteří dělají poctivou práci, bychom si měli vážit a ne se jich zbavovat.“

Česko příkladem

Svěřil se, že další téma, které velmi tíživě prožívá, je Ukrajina. Váží si proto toho, že naše vláda, ale i mnoho občanů, pomáhají Ukrajině se bránit. Zdůraznil přitom, že Ukrajina bojuje i za nás, protože Moskva nás jasně označila za nepřítele.

Na závěr vyjádřil naději, že naše země by se v situaci, kdy všude kolem nás sílí nedemokratické režimy, mohla pro jednou stát příkladem, že to umíme líp.

Adéla Hofmanová

Zdroj: Čt 24

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz