Článek
Tentokrát vás zveme na setkání s osobnostmi, které se zabývají konečností, mizením a loučením (nejen) ve veřejném prostoru v jakémkoliv slova smyslu. Akce je pořádána ve spolupráci Fakulty architektury a Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Bude se konat 16.5. v 19:00 v bývalém Prioru, dnešním OC Dornych, jehož blížící se demolice byla inspirací pro otázky, které si v rámci tohoto vydání budeme pokládat. Souběžně s akcí bude probíhat v OC Dornych také několikadenní workshop Housing+, který se zabývá transformací jižního Brna. Jeho výsledky budou prezentovány v 13:00 v den konání akce.
[Peča-kuča] je japonský výraz pro povídání, ale také způsob představení zajímavých lidí, nápadů a projektů. Kromě svižné prezentace, na kterou má každý účastník limit 6 minut 40 sekund (20 obrázků x 20 sekund), jde na večírku především o setkání designérů*ek, architektů*tek, výtvarníků*nic a dalších osob (nejen) z kreativních oborů. Formát z dílny Klein Dytham architecture si od svého spuštění v roce 2003 získal popularitu na celém světě. Od roku 2009 patří Pecha Kucha i do Brna.
V rámci 25. vydání brněnské Pecha Kucha Night budou mít návštěvníci jednu z posledních příležitostí navštívit bývalý Prior na Dornychu – prostor, s jehož demolicí nenávratně zmizí i cenný příklad brutalistní architektury 70. a 80. let 20. století. Právě blížící se demolice Prioru vyvolává otázky nad tím, jak přistupovat k architektonicky hodnotným, ale často těžko využitelným či energeticky neudržitelným stavbám. Kdy je na místě bojovat za zachování a kdy je zase na čase dát sbohem a šáteček? A především, jak může být samotný proces loučení se s mizející částí města či krajiny přínosný?
Na problematiku mizení architektury 70. a 80. let upozorní historička architektury Šárka Svobodová a architektka a kurátorka Eva Truncová, které se v rámci aktivit spolku 4AM během posledního roku intenzivně věnovaly právě bývalém brněnskému Prioru. Od architektury nás poté k tématu konečnosti a loučení v umění přenese Pavel Karous, autor projektu Vetřelci a Volavky, nebo hudební publicista Pavel Klusák.
Věnovat se budeme ale i samotné konečnosti života, a to s krajinářem a aktivistou v oblasti udržitelného pohřbívání Vilémem Jurkem. Jako další hosté a hostky vystoupí Lukáš Pecka s Ivanou Smětákovou, Jana Kořínková s Ladislavem Jacksonem, Josef Vaishar, Alice Šimečková, Petr Kunc a také Oskar Helcel a Martin Netočný. Dle zvyku Pecha Kucha Night se diváctvo může těšit také na divokou kartu, pod níž se představí neočekávaný host či hostka. Návštěvníci a návštěvnice akce se mohou těšit také na doprovodnou videoinstalaci, zabývající se právě prostorem bývalého Prioru, jejímž autorstvem jsou Jan Kristek a Šárka Svobodová.
Paralelně s akcí proběhne v prostorách bývalého Prioru také workshop Housing+: Bydlení mezi řekou a nádražím. Tři školy, londýnská AA School of Architecture, pražský ARCHIP a brněnská Fakulta architektury VUT, spojí na deset dní své síly. V rámci mezinárodního workshopu budou mapovat lokalitu jižního Brna, jejíž budoucnost se zásadně změní spolu se vznikem nového vlakového nádraží. Cílem workshopu bude načrtnout scénáře regenerace tohoto území, které budou výchozím bodem pro jeho transformaci. Rozpracované výstupy z workshopu budou představeny právě v OC Dornych v den konání Pecha Kucha Night Brno – 16.5. v 13:00.
Přijďte se na Pecha Kucha Night Brno #25: Sbohem a šáteček společně zamyslet nad tím, jak se lze v současnosti vypořádávat s dočasností a přeměnou míst či fenoménů ve veřejném prostoru. Budeme se na vás těšit 16.5.2024 v 19:00 na adrese Dornych 4, Brno. Lístky jsou v prodeji na portálu smsticket.cz. Akce vzniká ve spolupráci Fakulty architektury VUT a Fakulty výtvarných umění VUT. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.