Článek
K vidění budou vize studenstva pod vedením spoluzakladatele architektonického ateliéru MVRDV Winyho Maase a pedagogů z pěti univerzit mezi které patří i Michal Palaščak a Szymon Rozwałka z brněnské FA VUT. Více než 150 studujících z Česka i širšího světa prostřednictvím projektů a názorů umístěných do velkoformátové mapy ČR uvede své návrhy na pěstování hub v opuštěných dolech, rozšíření orné půdy na střechy paneláků a další témata nastiňující vývoj krajiny a měst. V rámci výstavy proběhne 13. 3. 2023 od 18 hod diskuzní kulatý stůl na téma hledání vizí pro Moravu. Tato diskuze je součástí širší výzvy celé výstavy – výzvy k vytvoření stabilní národní platformy pro definování vizí republiky, která zpřístupní multioborovou debatu napříč širší odbornou i laickou veřejností.
Unikátní propojení studenstva z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně a Českého vysokého učení technického v Praze, Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, ARCHIP, TU Delft Faculty of Architecture & the Built Environment s think-tankem The Why Factory představuje zamyšlení nad budoucností Česka a přináší stovky nápadů pro zalesnění, národní parky, průmyslovou výrobu, dopravní infrastrukturu, bydlení, demografii, hustotu obyvatel, ekologii, sociologii nebo ekonomiku.
„Spolupráce na bázi univerzitních institucí z České republiky a Nizozemského království představuje v mnohém pohled nastupující generace architektů, pro kterou je evropský propojený prostor samozřejmou a žitou realitou. I z tohoto důvodu je možné na projekt nahlížet jako na sdělení mladých Evropanů, kteří intenzivně vnímají výzvy naší doby, spojené především s probíhající změnou klimatu a s ní souvisejícími socioekonomickými a politickými posuny,“ komentuje děkan FA VUT Radek Suchánek.
„Důležitým rysem vizí, které zde nalezneme, je jejich optimismus. Optimismus, který je téměř naivní. Optimismus, který je tolik potřebný tady a teď, potřebný v české společnosti, která má až příliš často problém s pseudoracionálním negováním jakékoliv angažovanosti, ambicí či snahy o změnu status quo. Negováním, které je ve své podstatě diktováno strachem. Strachem známým dnes po celém světě, ale zde nad Vltavou, Moravou a Odrou mnohem silnějším a nebezpečnějším. Jako architekti a urbanisté si tento strach uvědomujeme i v naší profesi. Věříme, že nás nejen oslabuje, ale také, a možná především, mění,“ říká Szymon Rozwałka a dodává, „potřebujeme nové probuzení, nové naladění, novou citlivost, bez níž nemůže vzniknout nové myšlení. Byli bychom rádi, kdyby CZ2 přiložila ruku k dílu takového probuzení.“
CZ2: Visions for the Future of the Czech republic navazuje na předešlé práce Winyho Maase v pozici profesora na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde měla putovní výstava svou premiéru. Odtud se přesouvá do prostor Tržnice na brněnském Zelném trhu. Dalšími zastávkami budou nová kulturní čtvrť Automatické mlýny v Pardubicích, ostravský festival Colours of Ostrava a poté i Pražský hrad. Každá zastávka instalace má pomoct rozproudit diskuze s místními odborníky napříč sektory i širší veřejností o budoucnosti země. Velkoformátová mapa s vizemi pak slouží jako první verze platformy k této debatě. Platformy, která má v budoucnu umožnit celému národu sdílet a formovat vlastní směřování v inkluzivní a nestranné formě.
Výstava se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha a nizozemské ambasády. Partnery projektu jsou Solodoor, Starobrno a DEK.