Hlavní obsah
Příroda a ekologie

CHKO Soutok – klíčové je vrátit krajině vodu

Foto: Jan Miklín, Agentura ochrany přírody

Lužní les v CHKO Soutok

Dnes nabylo účinnosti nařízení vlády z  letošního ledna, kterým se krajina na soutoku řek Moravy a Dyje stává chráněnou krajinnou oblastí. Komplex lužních lesů, unikátní i v evropském měřítku, získal po dlouhých letech snah velkoplošnou ochranu.

Článek

Předcházelo tomu několik let intenzivních jednání se zástupci obcí, významnými hospodáři, zájmovými spolky a dalšími partnery. Pro pohyb lidí se vyhlášením CHKO nic nemění, nadále mohou procházet krajinou stejně jako před jejím vyhlášením. Klíčovým úkolem je vrátit do zdejší krajiny vodu a zachovat její druhovou pestrost.

Soutok Moravy a Dyje patří mezi přírodně nejcennější území nejen v tuzemském, ale i evropském měřítku. Zásadní roli v oblasti hraje voda, síť říčních ramen, mokřadů, tůní, nivních luk a lužních lesů. Území s mimořádnou biodiverzitou obývá na 900 druhů cévnatých rostlin a stovky druhů vzácných živočichů, například čolek dunajský nebo orel královský.

„Od vyhlášení zatím poslední chráněné krajinné oblasti – CHKO Brdy – uběhlo už téměř deset let. CHKO Soutok jsme připravovali za úplně jiné společenské atmosféry, kdy nabývají na významu sociální sítě, které jsou mnohdy zdrojem rychle se šířících fám a manipulací. Pomohlo, že na počátku byla inicitiava místních lidí a s místními lidmi a hospodáři jsme také průběžně jednali a návrh upravovali i podle jejich připomínek. Jedná se o úžasnou krajinu nejrozsáhlejších lužních lesů ve střední Evropě a takovouto ochranu si zkrátka zaslouží. CHKO Soutok tak ochrání zdejší přírodu především pro lidi,“ konstatuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Krajina na soutoku Moravy a Dyje patří mezi místa, která jsou mimořádně ohrožena probíhající klimatickou změnou. Klíčové je vrátit lužním lesům vodu – a to je priorita, na které ve spolupráci s Lesy ČR a Povodím Moravy pracujeme. Buduje se klapkový jez na Dyji a počítá se s řadou souvisejících revitalizačních opatření, která pomohou vodu v krajině zadržet. Chystáme také plán péče o toto jedinečné území, do příprav zapojujeme odborníky, hospodáře i obce,“ doplňuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Od 1. 7. 2025 je zřízena správa CHKO Soutok jako nové oddělení regionálního pracoviště AOPK ČR Jižní Morava. Na Správě CHKO Soutok bude pracovat 9 zaměstnanců (krajinný ekolog 3×, lesník 2×, vodohospodář, zoolog, krajinný ekolog se zaměřením na zemědělství). Většina z nich je již vybrána, chybí zatím jeden lesník. Vedoucím byl na základě výběrového řízení jmenován Vladan Riedl, absolvent Lesnické fakulty Mendelovy univerzity, s dvacetiletou praxí na pozici lesníka v AOPK ČR, který dlouhodobě spolupracuje se státní podnikem Lesy ČR, působí v lesnickém výzkumu a podílel se po celou dobu na projednávání CHKO Soutok. Pracoviště Správy CHKO Soutok bude nyní dočasně na adrese T. G. Masaryka 10 v neobsazených kancelářích poskytnutých městem Břeclav.

Oficiální stránky CHKO Soutok: soutok.aopk.gov.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz