Článek
Projekt Podpora ochrany přírody v nejcennějších částech CHKO Jeseníky a v NPR Králický Sněžník má sebou má první úspěšný půlrok, financován je z Operačního programu Životní prostředí.
V Jeseníkách se vyskytují dva endemické druhy rostlin – zvonek jesenický a lipnice jesenická. Rostou v počtu pouhých několika desítek trsů na Petrových kamenech v národní přírodní rezervaci Praděd. Početnost obou druhů stagnuje, ohrožení pro ně představuje zarůstání jinými druhy rostlin. Zejména pro lipnici jsou problémem suché části roku, jejichž četnost se v posledním desetiletí razantně zvýšila.
„Proběhl ruční sběr semen jesenického zvonku i lipnice a následný výsev na vhodná místa na Petrových kamenech. Zvoleny byly vždy termíny na konci suchých období před očekávanými dešti. Letos zkontrolujeme, zda byl výsev úspěšný. Pokud ano, chceme pokračovat v sázení do skalních štěrbin,“ popisuje Jindřich Chlapek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
„Projekt zajistí dlouhodobou péči o cenná území v CHKO Jeseníky i na Králickém Sněžníku. Tím, že se v minulosti upustilo od tradičních způsobů hospodaření, horské hole pomalu zarůstají borůvčím. A to, co je tady nejcennější, jsou právě nejvyšší bezlesé části hor. Znovu se tak v kopcích spolu s koňmi začnou pást krávy a ovce a bude se ručně kosit,“ říká Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Rotační pastva smíšených stád skotu a koní nebo ovcí je naplánována v oblasti Pradědu, Ovčárny a Petrových kamenů. Ruční kosení dle dostupnosti a konfigurace terénu také v lokalitách Větrná louka, Vysoká hole, Malá hole, Nad Velkou kotlinou, Kamzičník, Cimrmanova zahrádka, Malá kotlina, Jelení hřbet a Jelení studánka.
V plánu je také budování mechanických bariér proti zvěři, které zajistí ochranu pro přirozené zmlazení jeřábu ptačího, buku lesního, javoru klenu či jedle bělokoré. Mladé semenáčky totiž jinak přemnožená spárkatá zvěř doslova spásá. Už v roce 2024 došlo i na ruční stržení drnu na Vysoké holi a k jeho odvozu. Tento postup se provádí tam, kde během let vymizely původní vzácné rostliny a začaly se rozrůstat nežádoucí druhy.
Významný přínos projekt přinese návštěvníkům Jeseníků. Během pěti následujících sezón se obnoví většina technických prvků stezek (mosty, schody, povalové chodníky, například v údolí Bílé Opavy) a štětováním budou stabilizovány erozí nejvíce ohrožené úseky turistických chodníků, například na Keprníku, Malém Dědu či Králickém Sněžníku.
Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 740 km2 s cílem chránit přírodní bohatství a zachovalou krajinu tohoto pohoří. Patří k největším CHKO v České republice. Tím nejcennějším jsou zde zejména plochy vysokohorského bezlesí a na ně navazující smrkové pralesy. Jeseníky jsou jednou z nejlesnatějších CHKO a kromě smrkových pralesů stojí za pozornost i zachovalé fragmenty bučin. Pro větší ochranu těch nejvzácnějších částí zdejší přírody bylo dosud vyhlášeno 32 přírodních rezervací a přírodních památek.
Více informací o CHKO Jeseníky a rozmanitosti tamní přírody lze najít na webu jeseniky.aopk.gov.cz.