Článek
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto zahájila systematický monitoring zaměřený na její včasný odchyt. „Otepluje se a začíná létat přezimující hmyz. Může mezi ním být i sršeň asijská, jejíž královny mohly někde nepozorovaně přezimovat. Aby se zamezilo dalšímu šíření tohoto invazního druhu, je třeba najít poletující královny dřív, než stačí vybudovat novou kolonii,“ říká Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Podle dosavadních poznatků se sršeň asijská do České republiky dostala především přepravou zboží. Do Evropy byla z jihovýchodní Asie zavlečena v roce 2004 a od té doby se zde šíří. Od naší domácí sršně obecné pozná podle tmavšího těla a charakteristických žlutě zbarvených konců končetin.
Napadá včelstva a je nebezpečná i pro volně žijící druhy hmyzu. Nejúčinnější způsob boje proti jejímu šíření je včasné odhalení a likvidace hnízd, která se obvykle nacházejí vysoko v korunách stromů nebo v lidských stavbách. K monitoringu jejího výskytu přispěly i speciální pasti, které se loni rozmístily kolem dálnice D5. Klíčová je ale pomoc veřejnosti.
„Zásadní jsou přímá pozorování od lidí, která nás na výskyt sršně mohou upozornit. Jen tak je šance, že se podaří hnízda odhalit a zlikvidovat včas, Pasti, které se vloni na několika místech instalovaly, jsou pouze doplňkem k přímému pozorování. Pokud se v nějaké zachytí sršeň asijská, je nutné urychleně pátrat po hnízdě a zajistit jeho odstranění,“ vysvětluje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Pokud najdete hnízdo sršně asijské, doporučuje se následující postup:
1. Nesnažte se hnízdo sami odstraňovat – sršně mohou být agresivní a jejich bodnutí je bolestivé.
2. Zachovejte bezpečnou vzdálenost – pokud je hnízdo vysoko ve stromě nebo v budově, nechoďte příliš blízko.
3. Poznamenejte si přesnou lokalitu – pokud je to možné, vyfoťte hnízdo či jedince pro přesnější identifikaci.
4. Nahlaste nález odborníkům – kontaktujte Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR na e-mailu invaznidruhy@aopk.gov.cz nebo použijte aplikaci Nahlaš sršeň.