Hlavní obsah

Vypuštěno: 55 vzácných syslů našlo nový domov poblíž jihomoravských Ivančic

Foto: Agentura ochrany přírody

Sysel obecný je nyní kriticky ohroženým druhem

Přesně 55 syslů bylo vypuštěno na dvě lokality nedaleko Ivančic, kde už tito hlodavci nyní žijí. V těchto syslích koloniích se k zvýší počty zvířat. Sysli pocházejí z odchovů v Zoo Brno a švédské Zoo Nordens Ark, finance z projektu PROSPECTIVE LIFE.

Článek

Akce je součástí záchranného programu [1], který pro tento kriticky ohrožený druh připravila a koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Vypouštění syslů na vybrané lokality, kde posilují stávající populace, probíhá už několik let. Zvířata se umisťují do předem připravených nor, aby z lokality hned neutekla. Na obou místech, kde jsme je dnes vypustili, už sysli žijí, ale jejich počty klesají. Důvodů je pravděpodobně více – od lovu toulavými kočkami přes přívalové srážky po nedostatečné sečení trávníků. Častější kosení se nám nyní podařilo za pomoci KÚ Jihomoravského kraje s hospodáři do budoucna domluvit. V okolí se navíc nacházejí i další místa, kde sysli žijí, takže zvířata by se mezi nimi mohla v budoucnu pohybovat. Vzájemně propojené populace budou odolnější vůči nepříznivým faktorům,“ vysvětluje Jitka Matoušová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátorka záchranného programu.

Sysli doplatili na rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů a dramatický úbytek ploch s nízkou trávou. Pro jejich přežití v naší přírodě je nyní klíčové zabezpečit potřebnou péči tam, kde v současné době žijí. To znamená vhodným způsobem hospodařit, především pravidelně kosit trávu či spásat. Syslům totiž vyhovují suché, nízké stepní trávníky. Tohoto vzácného hlodavce ohrožují i toulavé kočky.

Posilování málo početných populací a zakládání nových kolonií na předem vytipovaných územích patří k mnoha aktivitám záchranného programu, které na podporu tohoto kriticky ohroženého savce provádíme. Pravidelně sysly monitorujeme, zajištujeme pastvu a kosení trávy na místech jejich výskytu nebo odchovy zvířat v partnerských zoologických zahradách a záchranných stanicích,“ doplňuje Jitka Matoušová.

„Naší prioritou je samozřejmě udržet krajinu ve stavu, kdy poskytuje domov co nejširšímu spektru rostlin a živočichů. V případech, kdy se to nedaří, přicházejí na řadu speciální opatření – jako je třeba právě záchranný program pro kriticky ohroženého sysla. Evropský projekt PROSPECTIVE LIFE, který nyní běží druhým rokem, nám umožňuje zaměřit se i na další vzácné rostliny a živočichy. Když jsme se záchranným programem pro sysla před více než 15 lety začínali, odhadovalo se, že u nás žije zhruba 3 600 syslů, nyní jsme na téměř 7 000. I když zdaleka není vyhráno, tak se zdá, že tato práce má smysl,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Letos se plánuje také vypouštění syslů v CHKO České středohoří.

Poznámky:

[1] Záchranný program sysla obecného v České republice zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Více na adrese: https://www.zachranneprogramy.cz/sysel-obecny/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz